U Sudu BiH je 25. februara završeno iznošenje završnih riječi u ponovljenom suđenju Fikretu Hodžiću i njegovoj firmi "F. H. Srebrena malina".
Suđenje Hodžiću je ponovljeno nakon što je ukinuta presuda kojom je osuđen na pet godina zatvora, a njegova firma kažnjena sa oko 100.000 eura, za učešće u nezakonitoj nabavci "precijenjenih i neupotrebljivih medicinskih respiratora iz Kine", vrijednih 5,4 miliona eura, tokom pandemije COVID-19.
U istom predmetu je na četiri godine zatvora osuđen bivši premijer Vlade Federacije BiH Fadil Novalić, dok je šest godina dobio bivši direktor Federalne uprave civilne zaštite. Jelka Milićević, bivša ministrica finansija Federacije BiH, oslobođena je od optužbe za nesavjestan rad u službi.
Suđenje Hodžiću je ponovljeno, nakon što je Ustavni sud BIH prošle godine utvrdio da mu je Sud BiH "povrijedio pravo na pravično suđenje", time što ga je "oslobodio za djelo za koje ga je Tužiteljstvo BiH teretilo, a osudio za djelo za koje uopšte nije bio ni optužen".
Ustavni sud je u odluci naveo da se Hodžić "u prvostepenoj presudi prvi put suočio s pravnom kvalifikacijom djela za koje je osuđen, zbog čega nije mogao pripremiti obranu".
Naime, Hodžić je optužen za udruživanje, davanje dara i mita, pranje para i uništavanje i falsificiranje poslovnih knjiga, dok je presudom osuđen za zloupotrebu položaja. Stoga je Ustavni sud BiH poništio jednu od rijetkih pravosnažnih presuda u predmetima "visoke korupcije" i naredio ponavljanje procesa.
Tokom prvog ročišta na ponovljenom suđenju, tužilac Džermin Pašić je pročitao navode optužnice koja, kako je rekao, ostaje ista kao i prethodna u prvostepenom postupku, te Hodžića i njegovu firmu tereti za zloupotrebe položaja, pranje novca i krivotvorenje ili uništenje dokumentacije.
Hodžićeva odbrana je negirala da je u toj optužnici obuhvaćena zloupotreba položaja, navodeći da je Ustavni sud već odlučivao po ovom predmetu i zatražila je oslobađanje branjenika.
Presuda u ovom predmetu je zakazana za 7. mart.
Kako je tekla nabavka respiratora i suđenje?
Respiratori su za potrebe zdravstvenog sistema u Federaciji BiH kupljeni u aprilu 2020. godine za oko 5,4 miliona eura, dan nakon proglašenja vanredne situacije zbog pandemije COVID-19. Tužilaštvo Kantona Sarajevo je pokrenulo istragu, nakon objave medija da je posao sklopljen direktnom pogodbom s privatnom firmom "F. H. Srebrena malina", koja se bavi trgovinom voćem i povrćem.
Državno tužilaštvo je kasnije preuzelo predmet a suđenje je počelo u februaru 2021. godine. Sud BiH je pravosnažnu presudu izrekao u januaru 2024. godine.
Tužilaštvo BiH je tvrdilo da su respiratori namijenjeni samo za korištenje u vozilima hitne pomoći, a ne u invazivnom liječenju u bolnicama, odnosno da su neupotrebljivi za liječenje oboljelih od COVID-19, dok je odbrana tvrdila da respiratori posjeduju potrebne certifikate.
Sve o aferi 'Respiratori' u BiH
Neke bolnice, poput Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, koristile su kupljene respiratore za liječenje oboljelih od COVID-19, dok su druge to odbile. Tužilaštvo Kantona Sarajevo je 15. novembra saopštilo da je obustavilo istragu o primjeni kineskih respiratora na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Istraga je vođena protiv bivše direktorice te institucije Sebije Izetbegović, supruge predsjednika Stranke demokratske akcije (SDA) te drugih osoba, među kojima je i bivši premijer entiteta Federacije Bosne i Hercegovine, Fadil Novalić koji je bio kadar SDA.
Tužilaštvo Republike Srpske vodi istragu o nabavci kineskih respiratora u ovom entitetu vrijednih oko 22 miliona maraka (oko 11,2 miliona eura) koji su kupljeni u aprilu 2020. godine.
Šta se zna o spornim kineskim respiratorima uvezenim u RS tokom pandemije?
U oktobru su saopštili da je od 165 kupljenih respiratora "85 potpuno neupotrebljivo na pacijentima" te da je "tim poslom entitetski budžet oštećen za više od četiri miliona maraka (oko dva miliona eura)".
Među osumnjičenima za zloupotrebu službenog položaja zbog nabavke je Dejan Kusturić, dugogodišnji v.d. direktora Fonda zdravstvenog osiguranja RS.