Vladislav Rudenko imao je 16 godina u oktobru 2022. kada su tri naoružana ruska vojnika stigla u njegov dom u južnoj ukrajinskoj Hersonskoj oblasti.
"Došli su u moj stan i rekli mi da imam 30 minuta da se spakiram te da moram poći s njima", ispričao je.
Vojnici su mu kazali da se radi o evakuaciji.
On i stotine drugih mladih Ukrajinaca ukrcali su se u autobuse i uz vojnu pratnju prevezeni su na Krim, tada pod ruskom okupacijom.
Njihova destinacija: lječilište u primorskom gradu Jevpatorija, koje je prenamijenjeno u centar za obuku s ciljem da se ukrajinskoj mladeži izbriše nacionalni identitet.
"Rekli su nam da se moramo riješiti svega ukrajinskog, da apsolutno ništa ukrajinsko ne smije ostati, inače ćemo imati problema", rekao je.
Rudenko je tamo proveo devet mjeseci prolazeći kroz obuku u ruskom vojnom stilu te obrazovanje na ruskom jeziku, o ruskoj kulturi i patriotskoj ideologiji.
Ukrajinska nevladina organizacija Save Ukraine pomogla je njemu i drugima da pobjegnu iz, onoga što Kijev naziva, "kampom za preodgoj".
Nakon povratka iz okupiranog područja, Rudenko je za Radio Slobodna Europa ispričao kako je izgledao strogi režim u tom centru.
"Prvo bismo se budili uz rusku himnu. Zatim bismo dizali rusku zastavu", rekao je.
"Nakon doručka, imali smo sat vremena nastave o tome što se prethodne večeri dogodilo u Rusiji. Onda bi nas vodili u kino da gledamo ruske filmove."
Mladi Ukrajinci u logoru dobivali su vojne uniforme, uključujući i Jurjevsku lentu, simbol ruskog nacionalizma, kazao je Rudenko.
Priča da su na stražu morali ići u smjenama.
"To je bio jedan stalni začarani krug u kojem se ništa nije mijenjalo", rekao je. "U pitanju je jedna velika proruska mašinerija. Bilo je jako teško."
Ukrajinski dužnosnici procjenjuju da su okupacijske snage odvele oko 20.000 ukrajinske djece od njihovih porodica i poslale ih u područja pod ruskom kontrolom ili na lokacije u Rusiji i savezničkoj Bjelorusiji.
Neka su djeca smještena u ruske udomiteljske porodice ili internate, dok su druga završila u kampovima poput ovoga u kojem je bio Rudenko.
Mikola Kuleba, ukrajinski povjerenik za prava djece i osnivač organizacije Save Ukraine, ove kampove opisuje kao oblik "kulturocida" čiji je cilj stvaranje odanosti Rusiji.
"To je tehnika koju je koristilo Rusko Carstvo kako bi brzo asimiliralo stanovništvo nakon osvajanja novih teritorija, da bi ih učinili poslušnima režimu", ističe Kuleba.
"Glavno je preseliti ih i započeti preodgoj. Odnosno, utvrditi što treba učiniti kako bi ta djeca što prije postala poslušna Putinovom režimu. Pripremiti ih za život u Ruskoj Federaciji i potom ih slati u Rusiju, u porodice, u internate", navodi Kuleba.
Save Ukraine je, prema njegovim riječima, organizirao povratak 610 djece iz Rusije i ruskih okupiranih dijelova Ukrajine.
Ukrajinske vlasti navode da se ukupno oko 1.300 djece vratilo u Ukrajinu nakon što su ih odvele ruske snage.
Prema podacima Humanitarnog istraživačkog laboratorija sa Sveučilišta Yale, više od 8.400 djece iz Ukrajine sustavno je premješteno u najmanje 57 objekata: 13 u Bjelorusiji i 43 u Rusiji i teritorijima pod ruskom kontrolom.
U izjavi koju je nedavno objavio ured ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog navodi se da "bez povratka djece koje je otela Rusija, rat se ne može smatrati doista završenim".