Evropska komesarka za proširenje Marta Kos naglasila je u utorak u Evropskom parlamentu da je potrebno "zaštiti" Radio Slobodna Evropa upozoravajući da bi se u suprotnom dao "poklon autokratama širom sveta".
Evropski parlament je održao sednicu koja je bila fokusirana na zaštitu pristupa demokratskim medijima, uključujući RSE. Debata je pokrenuta kao odgovor na izvršnu naredbu koju je 15. marta potpisao američki predsednik Donald Tramp (Trump), kojom je smanjena veličina Američke agencije za globalne medije (USAGM), tela koje nadgleda RSE.
Ubrzo nakon toga, Kari Lejk (Lake), viša savetnica generalnog direktora USAGM-a, izdala je pismo u kome je navela da je donacija koju je odobrio Kongres prekinuta.
Iako je ukidanje granta od tada povučeno, USAGM nije poslao nijedno od sredstava dodeljenih Kongresom, što je navelo RSE da deo zaposlenih u utorak pošalje na prinudni odmor.
Kos, govoreći u ime visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost, Kaje Kalas (Kallas), rekla je da "Evropska unija treba da bude utočište za nezavisne medije, uključujući iz Rusije i Belorusije, tako da mogu da nastave svoj rad; držeći odgovornim političke i poslovne elite i otkrivajući korupciju".
Mada se komesarka uzdržala da govori o mogućnosti da se EU uključi u finansiranje RSE, nekoliko poslanika Evropskog parlamenta jeste pomenulo tu ideju.
Burna diskusija
Portugalac Sebastiao Bugaljo (Bugalho) iz najveće grupe u parlamentu, Evropske narodne partije desnog centra, rekao je da "ćemo platiti cenu i preuzeti teret".
Litvanski poslanik Virginijus Sinkevičijus iz Zelenih je podvukao da "moramo da obezbedimo da RSE ima pristup dugoročnom i stabilnom finansiranju, uključujući i iz EU".
Aleksandar Vondra, koji je bio istaknuti disident u komunističkoj Čehoslovačkoj, a sada je češki poslanik u Evropskom parlamentu iz redova desničarskih Evropskih konzervativaca i reformista, rekao je da je RSE pomogao u širenju informacija u represivnim zemljama kao što su Iran, Belorusija i Rusija, i pozvao Evropsku uniju da doprinese finansiranju tog medija.
"Budimo otvoreni za finansiranje (RSE) takođe iz novca EU i da nađemo dogovor u kojem obliku", rekao je on.
Jednosatna debata je s vremena na vreme postala prilično burna pošto su poslanici vikali jedni na druge između govora.
Nekoliko članova iz populističkih grupa u sali u Strazburu govorilo je protiv potencijalnog korišćenja novca EU za finansiranje RSE.
Meri Kan (Khan), poslanica iz krajnje desničarske partije Alternativa za Nemačku, rekla je da RSE "može da se finansira sam" i dodala da "medije ne treba da finansiraju evropske institucije".
Slovački poslanik u Evropskom parlamentu Milan Uhrik, koji pripada istoj grupi Evropa suverenih nacija kao i Kan, rekao je da bi EU umesto toga trebalo da pomogne poljoprivrednicima u Slovačkoj da se bore protiv slinavke i šapa kod stoke, dodajući da su "vaši nezavisni mediji apsolutna suprotnost nezavisnim medijima".
Žulijen Sančez (Julien Sanchez), francuski parlamentarac iz Patriota za Evropu, još jedne populističke desničarske frakcije, rekao je da je sala "licemerna" kada je govorila o ovoj situaciji i da se "meša u situaciju u SAD".
Debata nema rezoluciju o kojoj bi se glasalo tokom ove plenarne sednice, koja se završava 3. aprila, ali bi to moglo da se dogodi u kasnijem fazama pošto je nekoliko zvaničnika Evropskog parlamenta reklo za RSE da će ta institucija nastaviti da prati situaciju.