Dostupni linkovi

RSE nastavlja s pravnim postupkom, sudac blokirao gašenje Glasa Amerike


Zgrada Radija Slobodna Evropa u Pragu, 15. januar 2010.
Zgrada Radija Slobodna Evropa u Pragu, 15. januar 2010.

Radio Slobodna Evropa(RSE) nastavlja pravne radnje protiv Američke agencije za globalne medije (USAGM) kako bi osigurao oslobađanje sredstava koja mu je dodijelio Kongresa, navodi se u saopštenju od 28. marta

Američka agencija za globalne medije (USAGM) nadgleda RSE, Glas Amerike i druge američke međunarodne medije.

USAGM je tvrdio da je ukinuo grant RSE-a 15. marta, nekoliko sati nakon što je američki predsjednik Donald Trump potpisao izvršnu naredbu pozivajući na smanjenje sedam agencija - uključujući USAGM - "u maksimalnoj mjeri u skladu sa važećim zakonom".

USAGM je 26. marta pisao RSE-u navodeći da povlači tu najavu, ali da je to "ne prejudicira ovlasti USAGM-a da ukine grant."

U tužbi RSE-a stoji da USAGM nema tu ovlast, jer je grant dodijeljen aktom Kongresa.

U saopštenju koje je RSE objavio 27. marta stoji da "RSE čeka zvaničnu potvrdu od USAGM-a da će se finansiranje iz grantova nastaviti".

Nova izjava od 28. marta jasno je stavila do znanja da se to još nije dogodilo.

"Očekujemo primanje sredstava koja nam je Kongres dodijelio putem Američke agencije za globalne medije (USAGM). Do tada ćemo poduzeti sve potrebne pravne mjere kako bismo osigurali da se poštuje namjera Kongresa", navodi se u izjavi.

U saopštenju se također navodi da "posvećenost RSE-a našoj publici i našoj misiji koju je odredio Kongres ostaje i dalje postojana."

Američki sud je 25. marta odobrio zahtjev RSE-a za privremenu zabranu (TRO) po njegovoj tužbi, presudivši da je USAGM djelovao "arbitrarno i kapriciozno" u ukidanju granta RSE-a.

Američki okružni sudija Royce Lamberth napisao je u presudi na 10 stranica da je TRO bio potreban kako bi se zaustavilo zatvaranje jer je RSE pokazao da će vjerovatno pobijediti u svom slučaju na sudskom ročištu, da bi dopuštanje da se potezi USAGM-a nastave do sudske rasprave o sudbini financiranja RSE-a uzrokovalo "nepopravljivu štetu" emiteru, te da je izdavanje naloga u javnom interesu.

Ukidanje granta je saopšteno u pismu koje je potpisala Kari Lake, koja je navela svoju titulu kao "viša savjetnica (USAGM) vršioca dužnosti izvršnog direktora s ovlastima koje je delegirao vršioc dužnosti".

Nakon što je 26. marta pisala RSE, Lake je nastavila da kritikuje RSE i druge entitete USAGM-a.

"Pitanje za američki narod je želite li da porez od vašeg teško zarađenog novca ide na ovu vrstu propagande? Trenutno se borim protiv toga u Američkoj agenciji za globalne medije i to će biti bitka", rekla je za Newsmax.

U kasnijem intervjuu za One America News, Lake je rekla da nije imala vremena pregledati novinarski rad USAGM entiteta. "Nisam ni stigla pogledati sadržaj", rekla je.

Federalni sudac u New Yorku kasnije 28. marta kritizirao je rukovodstvo USAGM-a, uključujući Lake, zbog toga što je "naizgled preko noći" isključila Glas Amerike i povuklo VOA i druge novinske organizacije koje vodi USAGM, ne uzimajući u obzir posljedice.

Izjava suca Jamesa Paula Oetkena došla je u naredbi kojom se blokiraju napori Trumpove administracije da ugasi Glas Amerike, nazivajući taj potez "klasičnim slučajem proizvoljnog i kapricioznog donošenja odluka".

Oetken je optužio Trumpovu administraciju što je "uništava agenciju koju je statutarno ovlastio i koju finansira Kongres".

U pobjedi za Glas Amerike, sudija je izdao privremenu zabranu kojom agenciji zabranjuje "svaki daljnji pokušaj otpuštanja, smanjenja radne snage, stavljanja na odsustvo ili neplaćeno" zaposlenika ili ugovarača, te da zatvori neku kancelariju ili zahtijeva da se zaposleni u inostranstvu vrate u Sjedinjene Države.

"Ovo je odlučujuća pobjeda slobode medija i Prvog amandmana, i oštar ukor" Trampovoj administraciji zbog "potpunog zanemarivanja principa koji definiraju našu demokratiju", rekao je Andrew G. Celli Jr., advokat Glas Amerike.

Celli predstavlja koaliciju novinara Glasa Amerike, sindikata i Reportera bez granica koja je tužila Trumpovu administraciju nakon što je Trump izdao izvršnu naredbu kojom je prekinuo finansiranje USAGM-a i šest drugih nepovezanih federalnih entiteta u okviru njegove kampanje za smanjenje vlade i usklađivanja sa svojim političkim programom.

Prema tužbi, zaposlenima VOA je rečeno da završe svoje direktno izvještavanje 15. marta i da potom napuste zgradu. Ubrzo nakon toga, navodi se u tužbi, izgubili su pristup kompjuterskim sistemima agencije, uključujući e-poštu. Web stranica vijesti Glasa Amerike od tada nije ažurirana.

Tužioci su tvrdili da će u odsustvu programa Glasa Ameika, "propagandisti čije poruke monopolišu globalni etar” popuniti vakuum.

Trump i drugi republikanci optužili su Glas Amerike da je "ljevičarski pristrasan" i da ne projektuje "proameričke" vrijednosti svojoj publici širom svijeta, iako ima mandat od Kongresa da služi kao nestranačka novinska organizacija.

Lake, bivša televizijska novinarka, bila je posebno oštra u svojoj karakterizaciji sadržaja koje proizvode Glas Amerike, RSE i druge novinske organizacije.

"Želimo biti sigurni da su ove agencije u skladu s onim što su naše američke vrijednosti. Mi pričamo američku priču. Ne pričamo priče naših protivnika", rekla je ona

"Bože", rekla je, "nećemo puštati antiameričko smeće", rekla je Lake.

Odvojeno, 28. marta, Radio Slobodna Azija (RFA), još jedan mediji pod USAGM-a, rekao je da će se ugasiti do kraja aprila ako sudovi ne spriječe Trumpovu administraciju da smanji njegovo finansiranje.

RFA je podnio zahtjev da se zaustavi prestanak finansiranja USAGM-a i osigura pristup fondovima koje je odobrio Kongres.

"Zahtjev naglašava nepopravljivu štetu koja se nanosi radu RFA, njegovoj reputaciji i njegovoj sposobnosti da zaštiti novinare koji izvještavaju iz nekih od najopasnijih dijelova svijeta", navodi se u saopštenju.

"Bez intervencije suda, očekuje se da će se RFA u potpunosti zatvoriti do kraja aprila", navodi se u tužbi.

RFA je saopštio da je već poslao na neplaćeno 75 posto svog osoblja sa sjedištem u SAD-u i suspendovao više od 90 posto svojih freelance novinara.

RFA radi širom Azije od 1996. Aktivisti za ljudska prava kažu da njegovi reporteri pružaju pouzdane vijesti na više jezika u autoritarnim zemljama, podižući svijest o teškom položaju potlačenih manjina kao što su muslimani Ujguri u Kini.

Uz izvještaje AP-a i Reutersa
XS
SM
MD
LG