Dostupni linkovi

Egipatski predsednik u Beogradu, dogovoren izvoz srpske pšenice u Egipat


Egipatski predsednik Abdel Fatah el Sisi i predsednik Srbije Aleksandar Vučić na zvaničnom dočeku ispred Palate Srbije
Egipatski predsednik Abdel Fatah el Sisi i predsednik Srbije Aleksandar Vučić na zvaničnom dočeku ispred Palate Srbije

Egipatski predsednik Abdel Fatah el Sisi započeo je 20. jula zvanični deo posete Srbiji, a nakon sastanka sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, između ostalog, dogovoren je izvoz pšenice iz Srbije u tu arapsku zemlju

"Ono što je posebno za Egipat ali i za nas, jeste da ćemo ustanoviti dobru saradnju u prodaji žitarica Arpaskoj republici Egipat, počev od pšenice za koju smo dobli sertifikat za izvoz u Egipat nedavno, dobili smo i za jabuku, a uskoro, nadamo se, i za goveđe meso", naveo je predsednik Vučić nakon sastanka sa El Sisijem.

El Sisi je prvi egipatski predsednik koji je posetio Srbiju u poslednjih 35 godina.

Predsednik Srbije naglasio je da su teme susreta bile politička, ali pre svega ekonomska saradnja te da osim dogovora o pšenici, saradnja do kraja godine treba da preraste i u bilateralni ugovor o slobodnoj trgovini.

Predsednik Egipta i Srbije nakon sastanka
Predsednik Egipta i Srbije nakon sastanka

"Za nas je od izuzetnog značaja da do kraja godine usaglasimo ugovor o slobodnoj trgovini, na osnovu toga mi ćemo moći neuporedivo jeftinije da uvozimo limun, recimo, dok će Egipat imati najkvalitetniju malinu i jabuku. To će biti win-win situacija zahvaljujući izuzetnoj volji predsednika Sisija", naveo je Vučić.

Srbija je u martu donela odluku o zabrani izvoza pšenice, usled trgovinskih problema nastalih zbog ruske invazije na Ukrajinu, koje doprinose 30 posto globalnog izvoza pšenice.

Od tada su vlasti u Srbiji u potrazi za novim tržištima u pokušaju da nadomeste manjak nastao usled rata u Ukrajini, te su s najvišeg nivoa pojačali svoje diplomatske aktivnosti kako bi pšenicu iz Srbije plasirali na afričko i azijsko tržište.

Tokom posjete potpisano 13 ugovora

El Sisi i Vučić su usvojili i zajedničku deklaraciju o uspostavljanju strateškog partnerstva dve države.

Deklaracijom je predviđena politička koordinacija u bilateralnim i međunarodnim pitanjima, saradnja u oblastima odbrane i bezbednosti, privredna saradnja na osnovu sporazuma o slobodnoj trgovini, saradnja u oblastima u poljoprivrede, energije i energetske bezbednosti s naglaskom na razvoju i diversifikaciji gasnih i drugih energetskih izvora.

Tokom posete egipatskog predsednika Srbiji, dve države su potpisale 13 ugovora, među kojima je i onaj o ukidanju viza za nosioce diplomatskih, službenih i socijalnih pasoša.

Potpisani su ugovori o saradnji u oblasti visokog obrazovanja, memorandum o razumevanju dve vlade u oblasti poljoprivrede, kao i program saradnje u oblasti kulture, umetnosti i zaštite životne sredine.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uručio je orden predsedniku Egipta za izuzetne zasluge u razvijanju prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Arapske Republike Egipat.

Abdel Fatah el Sisi doputovao je 19. jula u trodnevnu posetu Beogradu gde je dočekan na najvišem državnom nivou, uz sastanke delegacija dveju zemalja, a u Srbiju je Sisi doputovao nakon posete Nemačkoj.

Poslovni forum Srbija-Egipat

Predsednik Egipta izjavio je na otvaranju "Srpsko-egipatskog biznis foruma", koji je organizovala Privredna komora Srbije, da će ugovor o slobodnoj trgovini i izbegavanju dvostrukog oporezivanja izmedju Srbije i Egipta omogućiti brži razvoj privreda obe zemlje i istakao da u Egiptu privrednici iz Srbije mogu da učestvuju na projektima kao što su izgradnja aerodroma i puteva.

"Pričao sam predsedniku (Srbije Alekasandru Vučiću) da želimo da napravimo oko 4.000 kilometara brzih pruge i da će kroz dve godine biti otvorena prva faza tog projekta", naveo je el-Sisi i dodao da Srbija i Egipat ima veliki potencijal i za razvoj poljoprivrede.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da je saradnja Srbije i Egipta moguća je i u namenskoj industriji, zdravstvu, kulturi.

"Mi ćemo se postarati da do marta naredne godine završimo uspostavljanje redovne avio linije izmedju Beograda i Kaira", kazao je Vučić.

Na poslovnom forumu učestvuje 30 kompanija iz Egipta, kao i 250 firmi iz Srbije.

Egipatska ekonomija je druga najjača privreda u arapskom svetu, posle Saudijske Arabije, a najveći deo ekonomije se oslanja na turizam i izvoz nafte i gasa, kao i na prihode od Sueckog kanala.

Spoljnotrgovinska razmena Srbije i Egipta, prema podacima PKS, iznosila je prošle godine 79,7 miliona dolara, a u prva tri meseca ove godine, ukupna robna razmena Srbije i Egipta povećana je za više od 72 odsto, u odnosu na isti period prethodne godine.

Vučić je naveo i da će sutra gostu biti predstavljeno srpsko naoružanje, jer kako je naveo, dve države u tom sektoru mogu mnogo toga da ponude jedni drugima.

On je dodao i da je dogovoreno da Srbija preseli svoju ambasadu iz stare prestonice Kaira, u novi administrativni centar, a dvojica predsednika su razgovarala i o aktuelnim izazovima u globalnoj politici.

XS
SM
MD
LG