Після майже трьох років роботи в Києві посол Сполучених Штатів Америки Бріджет Брінк завершує свою місію в Україні. Її каденція припала на один із найскладніших періодів в історії українсько-американських відносин – повномасштабне вторгнення Росії, масштабна військова підтримка Києва, перепалка українського та американського президента в Овальному кабінеті, слова президента України про «слабку реакцію» на російський удар по Кривому Рогу.
Що змінила Бріджет Брінк? Чим запам'яталася в Україні її робота? Якими можуть бути наслідки її від’їзду? І коли Україна може очікувати нового посла США?
Про це Радіо Свобода запитало у дипломатів та політологів.
Бріджит Енн Брінк народилася в 1969 році в штаті Мічиган у США. Вона здобула ступінь бакалавра з політології в Кеньйон-коледжі та магістерські ступені з міжнародних відносин і політичної теорії в Лондонській школі економіки. Свою дипломатичну кар'єру розпочала в 1996 році, працюючи в американських посольствах у Югославії, Кіпрі, Грузії та Словаччині. З 2019-го по 2022 рік обіймала посаду посла США в Словаччині.
Бріджит Брінк та її робота в Україні
У квітні 2022 року президент Джо Байден призначив Брінк послом США в Україні. Сенат одноголосно затвердив її кандидатуру і вже 29 травня 2022 року вона прибула до Києва. Це стало першим призначенням повноцінного посла США в Україні після перерви, що виникла після відкликання Марі Йованович у 2019 році.
Глибокі знання України, активність, повага до Українців й України – це все не залишилося непоміченимВалерій Чалий
Експосол України в США Валерій Чалий у дописі на Facebook описав складність роботи дипломатки у країні, що четвертий рік відбиває агресію Росії, та її «некомфортність» для української влади. Також дипломат подякував Брінк за «відданість стратегічному партнерству України».
«Пані Брінк свідомо обрала нелегкий шлях роботи у воюючій країні. Коли твої рідні за протоколом не можуть перебувати з тобою. Коли кожне твоє слово – під лупою. Коли ти відповідальна за життя колег та їх сімей. Глибокі знання України, активність, повага до Українців й України – це все не залишилося непоміченим», – написав Чалий.
Народна депутатка України Мар’яна Безугла, щоправда, більш критично оцінила трирічну каденцію Брінк.
У своєму дописі на Facebook Безугла згадала особистий досвід роботи із посолкою під час роботи над реформою СБУ.
На думку відомої своїми висловами народної депутатки, вона «не побачила у неї ні волі, ні пасіонарності, ні бажання глибше зануритися в процеси. Посольство за Брінк повністю припинило будь-яку допомогу і діяльність щодо реформи СБУ».
Водночас Безугла подякувала Брінк за «всю іншу гуманітарну та координаційну роботу, за допомогу нашій державі».
Позитивно оцінив роботу Брінк політолог Володимир Фесенко. У коментарі Радіо Свобода він зауважив, що посолка «багато зробила для того, щоб США активно допомагали Україні».
Зробила дуже і дуже багатоФесенко
«Вона сприяла партнерським стосункам між США й Україною. Думаю, що вона допомагала вирішувати багато поточних справ, пов'язаних з організацією допомоги й воєнної, і економічної. Це стосувалося і налагодженням активних стосунків між українським урядом, українською владою і керівництвом США. На мій погляд, пані Бріджит зробила дуже і дуже багато», – розповів Фесенко у коментарі Радіо Свобода.
На думку Надзвичайного і Повноважного Посла України Андрія Веселовського, оцінити роботу посла не так просто, адже зазвичай дипломатичний представник лише віддзеркалює настрої адміністрації країни, яку представляє.
«Вона виконувала те, що їй говорили й намагалася виконувати це як найкраще. Вона була достатньо активною в першій місяці свого перебування в Україні. Її діяльність, її тон еволюціонували залежно від того, як еволюціонувала політика Сполучених Штатів», – сказав Веселовський в коментарі Радіо Свобода.
«Напруга» з Офісом президента
У квітні 2025 року Брінк опинилася в центрі уваги після того, як президент України Володимир Зеленський розкритикував її за «слабку реакцію» на ракетний удар Росії по Кривому Рогу, внаслідок якого загинуло щонайменше 19 людей. Зеленський зазначив, що заява посольства США не містила прямого звинувачення Росії.
Через декілька днів Брінк в соцмережі Х зробила пост із вшанування пам’яті загиблим після ракетного удару в Кривому Розі, де вказала, що удар був нанесений саме російською ракетою.
На думку Володимира Фесенка, ця «напруга» між Брінк та Офісом президента України виникла ще до ситуації із російським ударом по Кривому Рогу, в якому загинуло 9 дітей.
Була певна напруженість, вона виникла ще минулого рокуФесенко
«Була певна напруженість, вона виникла ще минулого року. Це було пов'язано з тим, що в деяких заявах Держдепартаменту США або окремих офіційних осіб були критичні оцінки щодо внутрішньої ситуації в Україні. І це не дуже подобалося Офісу президента. Дехто в Офісі, я так розумію, підозрював, що інформація про ці проблеми, зміст цих критичних оцінок – з'являлися в стінах американського посольства. І це, безумовно, створювало певні проблеми», – розповідає Фесенко.
Андрій Веселовський також вважає, що Брінк була «не дуже зручною» для української влади, адже часто була досить «прямолінійною» у своїх висловах та діях.
Керівництво України не дуже схвально ставилося до діяльності БрінкАндрій Веселовський
«Керівництво України не дуже схвально ставилося до діяльності Брінк. Очевидно, що це пов’язано із тим, що характер цієї жінки, як дипломата і як громадянки, достатньо чіткий, твердий і не дуже нюансований. Можливо так і було треба в роки війни. Вона не виглядала як людина, яка акуратно й довго плете спеціальні підходи для того, аби проголосити якусь ініціативу чи висловити якусь думку. Але не виключено, що ті вказівки, якій їй надходили з Вашингтону, збігалися з її особистим баченням», – каже Веселовський.
Очікувана відставка?
Першими про намір Брінк достроково піти у відставку повідомили агенція Reuters і телеканал CBS News із посиланням на три джерела. Згодом цю інформацію підтвердили у Держдепі США.
Її невтомні зусилля відіграли важливу роль у забезпеченні того, щоб допомога США зміцнила суверенітет України проти жорстокої агресії Путіна
«Посолка Брінк іде у відставку. Вона була там послом три роки – це довгий час у зоні бойових дій. І, відверто кажучи, війна триває надто довго», – йдеться в заяві представника Держдепартаменту, яку цитує CBS News.
Згодом співголови Групи спостерігачів Сенату США в НАТО сенатори США Джин Шахін та Том Тілліс, оприлюднили заяву у зв'язку з новиною про намір посла Бріджит Брінк піти у відставку з посади посла в Україні.
«Її невтомні зусилля відіграли важливу роль у забезпеченні того, щоб допомога США зміцнила суверенітет України проти жорстокої агресії Путіна. Ця життєво важлива робота, що ґрунтується на стійкості українського народу, зміцнила безпеку Америки, дозволивши їй твердо стояти на сторожі розширення глобальних загроз і стримувати подальші кампанії руйнування», – йдеться у заяві.
Те, що Бріджит Брінк не відкликали з України одразу після перемоги Дональда Трампа для Андрія Веселовського не виглядає дивним.
«Її не звільнили абсолютно логічно й це жодним чином не пов'язано з її діяльністю, тому що Брінк не можна було замінити завтра. Якщо ви сьогодні відкличете посла США зі Швейцарії, або з Габону, або з Таїланду – нічого не станеться. А в Україні війна. Тут треба підібрати людину, щоб заміна відбулася швидко. А це не просто. Треба, щоб людина знала хоч трохи мову, місцеві реалії й відповідала тим критеріям, які зараз вимагає Держдепартамент від своїх службовців. Тому вона й трималася цей місяць», – розповідає Веселовський.
Зі слів Володимира Фесенка, після зміни очільника Білого дому, Брінк було доволі важко балансувати між допомогою Україні та новим зовнішньополітичним вектором США.
Для Бріджит Брінк, яка за ці три роки проявила себе як великий друг України, виникнув певний когнітивний морально-політичний дисонансВолодимир Фесенко
«Те, що вона зараз йде – це не просто завершення каденції. З приходом нового президента США всі посли пишуть заяви про звільнення. І таку заяву написала пані Брінк, але вона продовжувала працювати. Але, мені здається, зіграла роль зміна позиціювання США щодо України – з військово-політичного союзника на, по суті, посередника. І для Бріджит Брінк, яка за ці три роки проявила себе як великий друг України, виникнув певний когнітивний морально-політичний дисонанс. Їй чим далі, тим важче було працювати в нинішніх умовах», – сказав Фесенко.
З іншого боку, на думку американського дипломата й експосла США в Україні з 2003 по 2006 роки Джона Гербста, у команді президента Дональда Трампа могло не бути охочих їхати послом в Україну. Тому держсекретар США Марко Рубіо міг попросити посолку США в Україні Бріджит Брінк продовжувати працювати. Про це Гербст заявив у коментарі Суспільному.
«Зазвичай, щоб знайти нового посла, перевірити його, запропонувати йому посаду і потім затвердити його Сенатом – це процес, який займає шість-вісім або навіть дев’ять місяців. Звичайно, бувають випадки, коли це можна зробити значно швидше. У неї були напружені моменти у відносинах з деякими високопосадовцями України. Але вона відстоювала інтереси США і рішуче їх просувала. Я дуже поважаю її. І подивимося, як все розгорнеться», – сказав Гербст в коментарі Суспільному.
Хто і коли може бути наступним послом США в Україні?
Вона відстоювала інтереси США і рішуче їх просувала. Я дуже поважаю їїГербст
Як зазначив Джон Гербст, процес пошуку та затвердження посла може тривати кілька місяців. В цей час роль посла маэ виконувати тимчасово повірений у справах. Однак затягнення процесу призначення очыльника посольства, особливо під час кількох активних процесів перемовин між Україною та США, може бути небезпечним.
«Треба розуміти, посол США в Україні – це завжди ключова фігура закордонного дипломатичного корпусу, зокрема, забезпечення активної, ефективної роботи групою Великої Сімки. Це теж важливий момент, тому що ця група, вона впливає на, наприклад, на ситуацію з реформами, проблемними ситуаціями, які в нас виникають, наприклад, у сфері боротьби з корупцією. Ризик того, що може бути певна пауза, на жаль існує. Наскільки я розумію, на сьогодні готової кандидатури у Держдепартаменті немає на роль посла США в Україні. Якби така кандидатура була, я думаю, що відставка пані Бріджит відбулася б раніше», – розповів у коментарі Радіо Свобода Володимир Фесенко.
На думку Андрія Веселовського, США доволі швидку знайдуть заміну Бріджит Брінк, адже українське питання для Вашингтону дуже важливе і «вирішити його поки що не вдається».
«У вирішальну фазу вступають наміри президента США мати успіх на українсько-російському треку, а успіху немає. Я думаю, що новий Держсекретар, хотів би мати тут людину більш військового складу. Тому не випадково називається прізвище Крістофера Сміта, який є вихованцем військового вишу. Однак хто б не прийшов на це місце – це буде інший рівень діалогу з українською владою. Буде менше уваги до українських капризів і більше уваги до російсько-української війни, досягнення позитивних для Сполучених Штатів результатів», – резюмує Веселовський.
Форум