Доступність посилання

Жанна Кадирова розповіла про свою роботу «Біженці», яка отримала нагороду в Парижі


Мисткиня Жанна Кадирова стала лауреаткою французької нагороди
Мисткиня Жанна Кадирова стала лауреаткою французької нагороди

У перший рік же створення премії Her Art Prize, яку вручали на всесвітній мистецькій виставці Art Paris, її лауреаткою стала українська художниця та скульпторка Жанна Кадирова.

Отримала нагороду вона за роботу «Біженці», що поєднує фото інтер’єрів громадських будівель, зруйнованих війною, з експозицією квітів-біженців, які мисткиня забрала з деокупованих міст.

«Я забрала рослини з тих місць, де вони жили все своє життя. І якби я їх не забрала, вони б загинули. Тому назва проєкту – «Біженці», бо вони (квіти – ред.) як і люди, вимушені були для виживання покинути місце, де вони були постійно до того», – каже Кадирова в інтерв’ю проєкту Радіо Свобода «Ти як?».

Після початку повномасштабного російського вторгнення вона працює виключно з темою війни в Україні, ділиться думками про значення премії та «Біженців». Після отримання нагороди Жанна Кадирова розповіла детальніше про проєкт і його створення.

Рослини-біженці

«Проєкт «Біженці» розпочався в 2022 році, коли я почала їздити по декупованих територіях з групою волонтерів, з якими я співпрацювала, – каже Кадирова. – Я мала можливість виїжджати з волонтерами в різні місця, в які не мали допуску цивільні».

Ця співпраця стала можливою завдяки попередньому проєкту скульпторки «Паляниця», через продаж якого вона зібрала понад 420 тисяч євро для потреб ЗСУ та волонтерів.

Я сфотографувала оці всі локації і забрала з собою рослини

Одним з таких місць, куди відправилася мисткиня, був деокупований Куп’янський район на Харківщині, де вона вперше почала працювати над проєктом «Біженці»: «Я побачила зруйнований медичний центр – і там рослини, які лежали на підлозі в побитих горщиках, майже засохлі. І я сфотографувала оці всі локації і забрала з собою рослини».

Далі Кадирова збирала рослини на деокупованій Херсонщині, Київській області в згорілій школі, потім – бібліотеках в Херсона і Покровська.

«Тобто всі будівлі, з яких були забрані «біженці», це будівлі соціального значення, тобто соціальної інфраструктури», – зазначає Кадирова.

Роботу фіналізовувала, опираючись на сукупність досвідів, каже Кадирова: як її власного – переселення на захід України на початку повномасштабного вторгнення, так і з роботи проєкту про рослин, які вона врятувала.

Ці «біженці» мандрували разом з фотодокументацією різними виставками, куди Жанну Кадирову запрошували протягом останніх кількох років. Зокрема відвідали велику подію у німецькому місті Ганновер на початку 2023 року. Пізніше, у 2024-му, пройшла виставка в Празі та того ж року – в Мюнхенському документальному центрі з історії націонал-соціалізму.

Виставка «Біженці» в Ганновері у 2023 році
Виставка «Біженці» в Ганновері у 2023 році

«І після того вони (квіти – ред.) всі повернулись в Україну і зараз живуть у мене вдома, у Києві», – каже Кадирова.

Скульпторка залишається жити і працювати в Україні, а тема війни є основною в її роботах.

Я вважаю, що проєкт «Біженці» буде закінчено лише тоді, коли я зможу їх повернути в їхній справжній дім

«Як я можу припиняти про це (війну – ред.) думати, коли у нас постійно повітряна тривога, і коли вбивають моїх друзів? Звичайно, це впливає дуже сильно. Тому моя творчість з 2022 року повністю присвячена ситуації, яка відбувається в країні, наслідкам цього вторгнення», – каже Кадирова.

Водночас свій проєкт скульпторка вважає ще незавершеним:

«Я вважаю, що проєкт «Біженці» буде закінчено лише тоді, коли я зможу їх повернути в їхній справжній дім. Коли всі будівлі, які були зруйновані російською агресією, будуть відновлені, і коли я зможу повернути ці рослини назад».

Значення премії

Нагородження премії Her Art Prize пройшло під час спеціального вечірнього заходу у Великому палаці у Парижі в суботу, 5 квітня 2025 року.

Жанна Кадирова присвятила свою премію двом жінкам-художницям, які приєдналися до ЗСУ, завдяки яким, каже скульпторка, вона має можливість працювати і показувати свої роботи в Україні та світі загалом.

Я хочу розділити цю премію між двома художницями

«Як я зазначила на церемонії нагородження, я хочу розділити цю премію між двома художницями, які воюють і не мають можливості возити свої проекти за кордон, або робити виставки хоча б в Києві чи у Львові, чи десь, де я якраз завдяки їм маю можливість працювати і показувати свої роботи», – каже Кадирова.

У день вручення нагороди стало відомо, що одна з цих художниць загинула. Половінко Маргарита, військослужбовиця 2-го механізованого батальйону 3 ОШБ, була вбита, захищаючи країну на передовій. Ця новина шокувала Жанну Кадирову.

Вона надалі планує розділити свою премію у розмірі 30 тисяч євро між художницями, які перебувають на фронті.

Виставка «Біженці» Жанни Кадирової
Виставка «Біженці» Жанни Кадирової

«Ця премія має велике значення, бо таким чином вона певну увагу світової спільноти привернула до мене, до України, до українського мистецтва», – каже мисткиня про премію Her Art Prize, яку вручали вперше.

Art Paris, ярмарок сучасного мистецтва в Парижі, та журнал Marie Claire, об’єднали зусилля, щоб у 2025 році заснувати цю премію для жінок-художниць у партнерстві з Boucheron.

Імените журі обрало переможницю з-поміж 12 художниць, які досліджують сучасні теми, пов’язані з суспільством та жіночністю.

«Виняткова мисткиня, чия стійкість і талант сяють на сцені сучасного мистецтва», – зазначили Boucheron про Жанну Кадирову.

Крім того, Marie Claire та Art Paris організують міжнародну кампанію з просування робіт художникці.

Виставка «Біженці» Жанни Кадирової
Виставка «Біженці» Жанни Кадирової

Кадирова відкрила в Парижі свою персональну виставку 28 березня, яка називається Strategic Locations в GALLERIA CONTINUA, в якій були представлені старі і нові роботи мисткині.

Художниця мала також два проєкти в Лондоні:

«Це була презентація мого персонального фільму і фільму, який зняла британська режисерка Маргі Кінгтон. Фільм називався War Paint – Women At War, це фільм про художниць під час війни, і я там була однією з героїнь».

  • Жанна Кадирова є першою за останні два десятиліття жінкою, яка отримала Національну премію імені Тараса Шевченка у сфері візуального мистецтва за персональну виставку «Траєкторія польотів».
  • Вона також була членкинею мистецької групи «Революційний Експериментальний Простір» (Р.Е.П.), що була заснована під час Помаранчевої революції у 2004 році, але розформувалася сім років тому.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG