Доступність посилання

«Депортації точно не почнуться сьогодні вранці». Що очікує на українських біженців у США 


Понад 200 тисяч українців прибули до США за програмою Uniting for Ukraine (U4U)
Понад 200 тисяч українців прибули до США за програмою Uniting for Ukraine (U4U)

Міграційна політика та боротьба з нелегальними мігрантами – це частина передвиборчих обіцянок президента США Дональда Трампа. Позиція нової адміністрації щодо мігрантів доволі жорстка і націлена на обмеження кількості тих, хто прибуває до країни.

Окремі рішення та наміри адміністрації Трампа стосуються біженців, які приїхали до країни впродовж каденції Джо Байдена. Ідеться про українських воєнних мігрантів, які прибули до США за програмою Uniting for Ukraine (U4U), пише CBS.

Проєкт «Ти як?» від Радіо Свобода дослідив, що відомо про статус біженців у США і чи загрожує їм скасування програми. Редакція також поспілкувалася із українцями, які зараз перебувають у Сполучених Штатах.

Що відомо про політику Дональда Трампа щодо українських біженців

Станом на січень 2024 року США очолювали список країн поза межами Європи за кількістю прийнятих біженців з початку повномасштабного вторгнення. Відтоді близько 280 тисяч українців переїхали до країни, свідчать дані дослідження Центру економічної стратегії.

Загалом із початку повномасштабного вторгнення знайшли прихисток у США близько пів мільйона українців, повідомляє CBS із посиланням на дані Департаменту внутрішньої безпеки країни. З них – близько 200 тисяч – прибуло за програмою Uniting for Ukraine, яку прийняли навесні 2022 року.

CBS твердить, що нині програма охопила 240 тисяч українців. Вона давала можливість легально потрапити до країни, жити та працювати у США протягом трьох років. Для подачі на U4U слід заручитися підтримкою спонсорів – американців, які готові допомагати.

Акція на підтримку України в Нью-Йорку
Акція на підтримку України в Нью-Йорку

Прийом нових заявок за програмою Uniting for Ukraine регулярно продовжували. Втім, наприкінці січня 2025 року, майже одразу після інавгурації Дональда Трампа, стало відомо про безстрокову паузу в розгляді імміграційних заяв для громадян України та країн Латинської Америки, які подавалися на програми під час президентства Джо Байдена.

А вже на початку березня Reuters, посилаючись на високопоставленого чиновника в оточенні Трампа та три джерела, які займаються цією темою, повідомило, що правовий статус для близько 240 тисяч українців планують скасувати. Рішення може призвести до депортацій, і очікується, що його ухвалять уже в квітні, пишуть журналісти.

Однак у Білому домі це назвали фейком.

«Ще більше фейкових новин від Reuters, заснованих на анонімних джерелах, які не мають уявлення про що говорять», – пізніше прокоментувала публікацію Reuters прессекретарка Білого дому Керолайн Левітт у мережі X.

Президент США Дональд Трамп
Президент США Дональд Трамп
Ми точно не хочемо їм (українцям) нашкодити. Вони через багато що пройшли
Дональд Трамп

А згодом і сам Дональд Трамп підтвердив, що ухвалить рішення щодо українських біженців найближчим часом.

«Ми не хочемо нікому нашкодити. Ми точно не хочемо їм (українцям) нашкодити. Вони через багато що пройшли. І я подивився на це, і є люди, які вважають, що це доречно (надавати їм притулок у США), а є люди, які так не вважають», – сказав президент США.

Тож поки що немає оновленої інформації щодо статусу українців у США.

Чи депортуватимуть українських біженців із США?

Правозахисні організації, які працюють у Сполучених Штатах, почали готуватися до можливого скасування правового статусу українців ще восени, каже Марія Дмитрів-Капеняк, голова відділення Іллінойс Українського Конгресового Комітету Америки.

Активістка закликає біженців у США не панікувати і не ухвалювати поспішних рішень. Новини змінюються щодня «і депортації точно не почнуться сьогодні вранці», – додає Марія.

Марія Дмитрів-Капеняк, голова відділення Іллінойс Українського Конгресового Комітету Америки
Марія Дмитрів-Капеняк, голова відділення Іллінойс Українського Конгресового Комітету Америки

«Чикаго належить до «захищених міст». Тут заборонено законом депортувати людей через їхній імміграційний статус, хіба що вони скоїли якийсь злочин. Закон захищає людей», – наголошує правозахисниця.

Для пересічного американця – всі емігранти під одну гребінку
Марія Дмитрів-Капеняк

Окрім того, не лише Чикаго, а й губернатор штату Іллінойс Джей Бі Пріцкер, де розташоване місто, заявляв, що не дозволить депортацій, додає Марія Дмитрів-Капеняк. А сенатор від штату Дік Дурбін розробив законопроєкт для продовження цього статусу ще на один рік, каже правозахисниця.

За її словами, проєкт підтримало багато демократів, утім, потрібна залученість і республіканців.

«Ми нещодавно повернулися із Вашингтона, де займалися адвокацією. Звичайно, важко говорити із республіканцями про ці імміграційні статуси, адже це те, що вони обіцяли своїм виборцям. Захищений кордон, нікого нелегально не впускати… Хоч це зовсім інша ситуація, але для пересічного американця – всі емігранти під одну гребінку», – пояснює Марія Дмитрів-Капеняк.

Чикаго, Іллінойс
Чикаго, Іллінойс

За її словами, організації, які захищають права людей, активно включилися в роботу, щоб заспокоїти біженців і не поширювати дезінформацію.

Ухвалення рішення може призвести власне до депортацій
Марія Дмитрів-Капеняк

«Ухвалення рішення може призвести власне до депортацій. Найважливіше і найбільш печальне, на мій погляд, що у них (біженців, – ред.) заберуть право на працю. Це гірше для країни, адже це платники податків, це люди, які працюють, платять за житло і підтримують економіку. Близько 200 тисяч людей стануть безробітними або працюватимуть нелегально, за що можуть покарати їх або роботодавців. Це не вигідно для економіки США», – пояснює правозахисниця.

Навіть якщо рішення ухвалять, більшість людей можуть вирішити залишитися у США, переконана Дмитрів-Капеняк. Хтось, можливо, й покине країну, але більшість українців приїхали до сім’ї чи родичів, додає вона.

Вона наголошує на важливості «тихої адвокації», зокрема, дзвінків у Конгрес чи Білий дім, роботи в штатах, де переважають республіканці.

«Протести, якщо зараз робити, то найефективніше – у Вашингтоні, де конгресмени, сенатори це побачать. В демократичних штатах, як наш, – телефонувати до тих конгресменів, які нас підтримують», – вважає активістка.

Акція, приурочена до третіх роковин повномасштабної війни Росії проти України, Нью-Йорк
Акція, приурочена до третіх роковин повномасштабної війни Росії проти України, Нью-Йорк

Як українці бачать своє майбутнє у США?

Українка Марія переїхала до США три роки тому через повномасштабне вторгнення, коли в країні відкрили програму Uniting for Ukraine. У США живуть родичі дівчини, які й стали спонсорами для переїзду.

На новини про можливе скасування легального статусу «відреагувала нормально», каже Марія.

Поки немає офіційної інформації – не варто панікувати, переконана вона.

«Окрім того, я вже перейшла на TPS (Temporary Protection Status, – ред.) – статус, який вже є більш серйозним, і який важче припинити. Наразі є багато чуток, але буду довіряти лише перевіреним джерелам», – додає Марія.

Якщо рішення таки ухвалять, то біженка планує звернутися за консультацією до імміграційних адвокатів.

Акція на підтримку України поблизку Білого дому у Вашингтоні
Акція на підтримку України поблизку Білого дому у Вашингтоні

«Як варіант – вступати в місцеві виші, щоб отримати студентську візу або щось думати із робочою візою. Це єдині актуальні для мене варіанти. Погано, що студентська віза не дає право працювати. Але це американська освіта і легальне перебування у США, допоки чогось не придумають, можливо, інакшого варіанту для українців», – додає вона.

Однак не всі прибулі на час війни до Сполучених Штатів українці готові шукати інші варіанти і залишатися в країні у випадку скасування програми Uniting for Ukraine.

Уляна вивчає у США документальну фотографію та журналістику.

Ми не приїхали сюди будувати свої життя. Кожен розуміє, що рано чи пізно поїде додому
Уляна

«Я себе не вважаю біженкою. Для мене це гострі поняття, біженка – не біженка. Я приїхала на дев’ятий місяць повномасштабної війни, залишилася на три місяці, після цього вступила на навчання. Цього року повертаюся додому», – розповідає українка.

Дівчина бере участь у мітингах і каже, що подекуди гасла змінилися, зокрема підкреслює одне з них – Ukraine is not for sale, яке, на її думку, найповніше висвітлює поточні події. Посилилися і дзвінки американським урядовцям і конгресменам від їхніх виборців-українців: «Дуже важливо наважитися і подзвонити. Навіть якщо вони не чують і не хочуть чути. Наполягати на своєму. Це не важко зовсім. Зокрема, закликати американців, друзів, родичів у США наполягати на своєму, показувати свою активну позицію, адже все, що ти робиш – заради України».

Уляна резюмує: «А щодо настроїв українців, я вже спілкувалася з друзями про це. Ми не приїхали сюди будувати свої життя. Кожен розуміє, що рано чи пізно поїде додому. Але хотілося б зробити якнайбільше добрих справ для України, голосно говорити про неї. Особливо у такий важливий, історичний час»

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG