«Якщо ядерний блеф Росії спрацьовує, це означатиме, що кожен повинен мати ядерну зброю», – сказав в інтерв’ю агентству Associated Press (AP) заявив американський історик і професор Єльського університету Тімоті Снайдер. Тому, на його думку, перемога України є запорукою того, що світ не потоне у гонитви ядерних озброєнь і агресивна політика Росії чи її союзників не приведе до ядерної війни в майбутньому.
Головні тези зібрав Голос Америки.
Щоб запобігти розширенню війни в Україні до глобального конфлікту і щоб уникнути ядерної війни, Захід повинен продовжувати підтримку України у її відсічі російській агресії, аж допоки українці самі не вирішать, у чому полягає перемога й чи варто припинити боротьбу, вважає Тімоті Снайдер.
«Якби українці не чинили опір, усіх би умиротворили, і це був би значно більш фашистський і небезпечний світ, ніж зараз. Але, чинячи опір, вони дали нам шанс не умиротворяти [нікого], і вони весь час продовжують давати нам цей шанс», – сказав Снайдер про український народ.
Три роки перебуваємо в 1938 році – українці тримають нас там. Вони не дають нам потрапити у 1939 рікТімоті Снайдер
«Тож ця конкретна аналогія, на мою думку, є корисною, оскільки ми, так би мовити, три роки перебуваємо в 1938 році – українці тримають нас там. Вони не дають нам потрапити у 1939 рік. Але якщо ми опустимо руки, якщо ми не підтримаємо їх, якщо ми дозволимо їм програти, тоді, знаєте, не те, що все буде точно так само, але тоді, я думаю, ми можемо очікувати набагато більшого конфлікту», – пояснив історик, віддзеркалюючи свої попередні коментарі.
Тімоті Снайдер є дослідником історії Східної Європи та авторитарних режимів. Він відстоює думку, що підтримка України у її відсічі російської агресії є способом зупинити світ від сповзання у глобальний конфлікт. В ексклюзивному інтерв'ю для Радіо Свобода у 2024 році історик поділився думками про те, що зазвичай ігнорують політики, коли ухвалюють рішення про підтримку України, чому ризики у випадку поразки Росії перебільшені, та як на успіх України можуть вплинути проблеми із мобілізацією.
На думку історика, адміністрація президента США Дональда Трампа досі не може повністю усвідомити необхідність допомагати Україні.
«Є просто дуже очевидне стратегічне питання, яке люди Трампа, з якоїсь причини, здається, не можуть усвідомити. А саме: для того, щоб Україна перемогла, потрібно допомогти Україні. Для того, щоб Росія програла, потрібно ускладнити ситуацію для Росії. Цього не можна просто досягти бажанням», – вважає історик.
Президент США Дональд Трамп заявив, що розмовляв по телефону зі своїм російським колегою Володимиром Путіним, щоб обговорити припинення війни Росії в Україні, повідомило пізно ввечері 8 лютого New York Post. За словами американського президента, Путін «хоче, щоб люди перестали гинути» на полі бою. Трамп також знову заявив, що має конкретний план закінчення війни, але не розкрив його деталей. Про те, коли відбулася можлива розмова Трампа і Путіна, не уточнюється. Білий дім про це не повідомляв і слова американського президента не уточнював. Редакція Радіо Свобода надіслала електронного листа до Білого дому з проханням підтвердити інформацію, але наразі відповіді не отримала. Тим часом, речник Путіна Дмитро Пєсков не підтвердив і не заперечив інформацію про розмову.
Якщо ви хочете мати безпечну Європу, ви повинні мати сильну УкраїнуТімоті Снайдер
Настав час активно діяти Європі, вважає Тімоті Снайдер.
«Якщо ви хочете мати безпечну Європу, ви повинні мати сильнішу, сильну Україну. Отже, якщо буде припинення вогню, настане час Європи, і якщо Європа не діятиме протягом цього часу, тоді ситуація стане набагато гіршою не лише для України, а й для Європи, – зазначив Снайдер. – Тому що виникне ситуація, коли Росія, яка мала паузу, знову розпочне війну, а Сполучені Штати будуть повністю відсутні».
Крім того, історик нагадав про крихкість диктатур.
«Війна полягає в тому, щоб зруйнувати політичну систему іншої сторони, і диктатури виглядають так, ніби вони дуже сильні, а потім виявляється, що вони дуже крихкі, тоді як демократії можуть зазнавати ударів за ударами, й хоч вони можуть виглядати гірше, [вони] все одно можуть виживати довше», – пояснює Снайдер.
Відтак замість того, щоб спостерігати, хто перший зламається в російсько-українській війні, питання перемоги й поразки України може полягати у тому, що в економічному плані робитимуть великі економіки світу, зокрема країни Заходу.
Якщо ви хочете, щоб не було ядерної війни, вам потрібно, щоб Україна перемоглаСнайдер
Снайдер також застеріг, що країни не повинні піддаватися ядерній пропаганді й блефу.
«Якщо ядерний блеф спрацьовує, це означає, що кожен повинен мати ядерну зброю – або для того, щоб вони самі могли робити ядерний блеф, або щоб вони могли захиститися від ядерного блефу», – сказав історик.
На його переконання, перемога України є запорукою уникнення гонитви ядерних озброєнь та ядерної війни в майбутньому.
«Другий пункт, пов’язаний з попереднім – якщо ви хочете, щоб не було ядерної війни, вам потрібно, щоб Україна перемогла, – підсумував Снайдер. – Бо якщо Україна програє війну, то урок, який засвоїть увесь світ, полягає в тому, що країни, які мають ядерну зброю, переможуть у звичайних війнах, а отже, єдиний спосіб зупинити звичайні війни – самому мати ядерну зброю».
- Президент США Дональд Трамп заявив 10 лютого, що поговорить з президентом України Володимиром Зеленським цього тижня, а його спеціальний представник з питань України та Росії поїде в Україну. За даними медіа, візит Келлога запланований на 20 лютого
- Радник президента США з питань нацбезпеки Майк Волц в інтерв’ю каналу NBC повідомив, що на наступному тижні США обговорюватимуть, як завершити війну Росії проти України – однак, гарантії безпеки будуть покладені на Європу. Радник анонсував, що «цього тижня держсекретар США, міністр оборони, віцепрезидент та спеціальний посланник Штатів у Європі обговорюватимуть деталі того, як покласти край цій війні». Своєю чергою, «президент Сполучених Штатів готовий до дій, щоб залучити до переговорів всі сторони», наголосив Волц.
- 12 лютого запланована зустріч союзників України у форматі «Рамштайн». Свою участь підтвердив новий голова міністерства оборони США Піт Геґсет, повідомляє офіційний сайт Пентагону. Однак, цього разу Велика Британія головуватиме на засіданні Контактної групи з питань оборони України, а не США.
- 14-16 лютого відбудеться Мюнхенська безпекова конференція (Munich Security Conference, MSC), у якій візьмуть участь очільники майже 60-ти держав і урядів, 150 міністрів і керівників міжнародних організацій. Серед них і Володимир Зеленський. США, як повідомляють, представлятиме віцепрезидент СШA Джей Ді Венс. Питання завершення війни в України має намір під час MSC обговорити зі союзниками спецпредставник президента США Дональда Трампа з питань України та РФ Кіт Келлог.
Форум