«Сенс тут політичний, аби у Москви була можливість зробити заяву, що на Херсонщині всі вже «громадяни РФ».
«Це може бути практика примусового виселення. Людина все життя прожила у своєму домі, а зараз її визнають «іноземцем».
«Людям пропонують перефразувати їхні прізвища і русифікувати їх».
«У Маріуполі частка місцевих жителів і тих, хто приїхав з Росії, вже зрівнялася і становить 50 на 50%».
Росія 2024 року закінчила паспортизацію окупованих територій – з такою заявою нещодавно виступив перший заступник міністра внутрішніх справ Росії Олександр Горовий. Він зазначив, що йдеться про окуповані території Херсонської, Запорізької, Донецької і Луганської областей. За словами російського чиновника, працівники підрозділів з питань міграції, попри «складну ситуацію» в цих регіонах, минулого року начебто «успішно завершили» видачу паспортів місцевим жителям.
Про те, чи дійсно Росія закінчила паспортизацію на окупованих територіях, що загрожує місцевим жителям, які не взяли російських паспортів, як Кремль буде використовувати процес паспортизації у можливих майбутніх перемовинах – читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Росія розширює повноваження працівників МВС для депортації іноземців, повідомляли на початку січня російські ЗМІ. Відтепер силовики зможуть самостійно ухвалювати рішення про примусову депортацію таких людей. Раніше документи ухвалювалися судами. Нововведення будуть стосуватися усіх іноземців, які, на думку російських правоохоронців, порушать правила в’їзду або режим перебування на території. Крім того, нові правила нададуть можливість примусово утримувати іноземців до 48 годин у спеціальних установах перед депортацією.
В українському Центрі національного спротиву зазначили, що, згідно з російським законодавством, після завершення так званої паспортизації всі, хто не отримав російські паспорти, будуть визнані «іноземцями». Це означає, що окупаційна адміністрація матиме формальне підґрунтя для масових депортацій або інших форм тиску, зазначили в організації. За російськими правилами, іноземці можуть перебувати на території Росії не більше 90 днів, після чого їх можуть затримати і примусово депортувати.
Перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський розповів «Новинам Приазов’я», що окупаційна влада створила умови, за яких вижити на захоплених територіях без російського паспорта майже неможливо. Втім, навіть у такій ситуації російські документи отримали далеко не всі місцеві жителі.
Тривалий час насправді немає охочих отримувати паспорт РФЮрій Соболевський
«Щодо того, що вони зупинили паспортизацію, це пов'язано не з тим, що вони вже зробили 100% населення громадянами РФ, а пов'язано з тим, що тривалий час насправді немає охочих. Тобто звернень до них за крайні місяці було мінімум, поодинокі випадки. І тому вже протягом останнього року вони зменшували можливості людям отримати цей російський паспорт. Протягом останнього року потрібно було їхати або до Скадовська, або до Генічеська для того, щоб подати ці документи навіть тим, хто погодився. Тому що з прибережної зони, де зона активних бойових дій, там взагалі це неможливо зробити понад рік. Не працювала ця служба. Сенс тут політичний насправді. Робиться це для того, щоб в Москви була можливість зробити заяву, що на Херсонщині всі вже «громадяни РФ», – вважає він.
Херсонщина: «лояльних майже немає»
Соболевський зазначив, що абсолютна більшість людей, які отримали російські паспорти в окупації, зробили це під тиском російської влади.
«Інакше ніяк. Люди живуть, люди хворіють, їм потрібна медична допомога, їм потрібно десь працювати. Все це неможливо без російського паспорта. Людей, які отримали цей паспорт без тиску з початку окупації, їх мінімум насправді. Ця тенденція зараз зберігається. Лояльного населення там майже немає. Це дуже-дуже складно. Особливо коли мова йде про відносно великі населені пункти, там, де люди не мають власного домогосподарства, там, де не мають городів, там, де не мають можливості самостійно вирощувати продукти. Тому що навіть переміщення у межах ТОТ ускладнене, якщо немає російських документів. На блокпостах ставлення відповідне. Так само зараз відбувається з власниками транспортних засобів, які не перереєстровані за російськими законами, вони зараз мають великі проблеми», – каже депутат.
«Посилення репресій»
Розширення повноважень працівників російського МВС справді може призвести до ще більшого посилення тиску на жителів окупованих територій, які не взяли паспорти РФ, вважає Соболевський.
У таких людей зараз забирають їхню власністьЮрій Соболевський
«Є велика занепокоєність, що, дійсно, там можуть бути якісь репресивні дії. У таких людей зараз забирають їхню власність, це тривалий час відбувається, тому що вони не подали відповідно дані в російські реєстри на перереєстрацію земельних ділянок, нерухомості. Це вже відбувається. Це може буди практика примусового, скажімо так, виселення. Побачимо, але сподіваюсь, що ні. Людина все життя прожила у своєму домі, а зараз її визнають «іноземцем», який не має права перебувати у власному будинку фактично», – зауважив він.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Присяга і русифікація прізвищ»
Директор Центру стратегічного розвитку територій Андрій Орлов розповів «Новинам Приазов'я», що, крім отримання російських паспортів, окупаційна влада також звертає увагу на складання присяги громадянина Росії жителями окупованих територій. За російським законодавством, людину, яка отримала паспорт, але присягу не склала, можуть позбавити паспорта.
Складання присяги отримувачами паспорта РФ тепер стало вкрай важливимАндрій Орлов
«Це дуже важливий момент. Чому? Тому що саме через це зараз і відбуваються найбільш такі незвичні моменти, пов'язані з тим, що навіть ті нові росіяни, які на тимчасово окупованих територіях отримали паспорти, вони на сьогодні повинні ще піти й скласти присягу. Сама ж процедура присяги – це читання певного тексту особисто в урочистій обстановці. Під час цього люди здають свої відбитки пальців відповідно, все це фіксується на відео, яке надалі відповідно може використовуватися в пропагандистській діяльності. Згідно з Конституцією, присягу на вірність батьківщині повинні були складати росіяни й раніше, але ці моменти просто опускалися. Ніхто на це не дивився. Але сьогодні, коли мова пішла про «нові території», це стало вкрай важливим», – пояснив він.
Під час складання присяги і отримання паспорта людям пропонують перефразувати їхні прізвища і русифікувати їх. Такі випадки зафіксовані в Енергодарі, Мелітополі, Бердянську, розповідає науковець.
«Політика максимальної фільтрації»
Втім, якщо людина отримала російський паспорт, але не склала присягу, її все одно можуть видворити з місця проживання. І це не єдина причина, з якої можуть депортувати, розповідає Орлов.
«По-перше – це не складення присяги, по-друге – не стали на облік у військкомат. Це перші і основні причини. Всіх людей заганяють під одну рамку. Це також дії, які «створюють загрозу нацбезпеки РФ» – це дискредитація російської армії, заклики проти територіальної цілісності РФ, участь у небажаних організаціях, надання неправдивої інформації під час отримання паспорта», – назвав він певний перелік.
Примусові депортації можуть набути масового характеру, вважає аналітик. На його думку, якщо у людини будуть якісь проблеми з документами й присягою відповідно, то багато хто буде позбавлений права проживати на ТОТ.
«Знову-таки це політика максимальної фільтрації, яку вони запровадили ще 2022 року. Це політика, яка дозволяє їм більшу частину населення змінити на цих територіях, максимально видворивши звідти людей, які знали, що таке Україна, що ТОТ – це українська територія, і максимально заселяти ці території вихідцями з російської глибинки, тобто своїми людьми», – додав Орлов.
«Мета – позбавитися корінного населення»
Депутат Маріупольської міської ради Дмитро Забавін вважає, що Росія, перш за все, зацікавлена у захопленні територій, тому робить все можливе, щоби в окупованих регіонах залишилося якомога менше корінних жителів. Тобто українців.
«Коли вони у 2022 році запровадили цю паспортизацію, яка була добровільна, вони за підсумками року побачили, що менше ніж 5 тисяч від тих, хто залишився в Маріуполі, добровільно отримали російські паспорти. Виходить так, що це менше одного відсотка від мешканців міста взагалі. Це, як правило, були колаборанти та їхні родичі, які показово отримали ті перші квартири в перших будинках, які збудували. Окупанти подивилися, що паспортизація не йде, і вже з 2023 року впровадили жорстку паспортизацію. Яким чином? Примусом. Соціальні послуги, охорона здоров'я стали недоступними для тих, хто не оформить російські паспорти», – нагадав він.
Основною метою Росії, яка пов'язана з паспортизацією, залишається заміщенню корінного населення окупованих територій, зазначив Забавін. У Маріуполі частка місцевих жителів і тих, хто приїхав з Росії, вже зрівнялася і становить 50 на 50%, каже він.
«Їхня мета – зробити цифру тих, кого вони завезли, понад 50% – щоб вони становили вже основу населення тимчасово окупованої території. А з тими, хто залишився в Маріуполі, виходять дуже часто на протести через побутові питання, житло, окупаційні каральні органи з ними вже попрацювали, і вони це будуть робити далі для того, щоб ті люди, які там залишились, були в постійному страху», – вважає Забавін.
«Потенційні вороги для окупантів»
Нові російські правила викликають занепокоєння, особливо через те, що місцевих жителів можуть утримувати 48 годин у спеціальних установах перед депортацією, каже депутат.
Це люди, які не прогнулась під всім цим тиском, які влаштували окупантиДмитро Забавін
«Уявіть, що становлять для окупантів такі люди, які за понад два роки не отримали російський паспорт. Це люди, які не прогнулась під всім цим тиском, які влаштували окупанти. Тобто для цих окупантів ці люди – потенційні вороги. Отже, ці 48 годин багато хто просто не витримає. Ми ж розуміємо, якими садистськими методами діють каральні структури. Тому є така небезпека для тих людей, які там залишилися. Щодо депортації, я думаю, це питання в них у самих зависло у повітрі. Вони можуть домовитися з Білоруссю, щоб можна було туди цих людей відправляти у якісь там табори, а далі людина, можливо, до Європи або якимось чином до України потрапить. Але ще раз наголошу, що я вважаю, що ключове – це ті 48 годин», – зазначив він.
Україна не визнає російські паспорти, видані жителям окупованих територій. У Мін’юсті пояснювали, що громадяни України, які під примусом отримали російський паспорт на окупованих територіях, не нестимуть за це відповідальності.
«Кремль ускладнює переговорний процес»
Російський опозиційний політик Геннадій Гудков вважає, що Росія наразі намагається зробити все, аби ускладнити звільнення окупованих територій.
«Путіну взагалі не потрібні громадяни, йому потрібно «гарматне м'ясо». Це все робиться для однієї мети, щоб показати що процес пішов, він вже незворотний, і що робити з громадянами Росії, яких тепер безліч там проживає на цих окупованих територіях? Ми ж не можемо кинути наших громадян у біді. Це зрозумілий прийом. Він навряд чи викличе якесь розуміння і таке інше. Це все робиться для того, щоб ускладнити переговорний процес щодо деокупації захоплених територій. Жодної іншої мети там немає», – наголосив він.
Жителів захоплених територій, які не отримали російських паспортів, окупаційна влада буде, швидше за все, затримувати й репресувати, аніж вдаватися до депортацій, додав політик.
«Я боюся, що вони ще половину заарештують за підозрою у підтримці якоїсь «екстремістської», «терористичної» діяльності. Оце буде гірше. Якщо вони відправлятимуть на територію України людей, які відмовилися від паспорта, це буде пів біди. Буде гірше, якщо вони робитимуть те, що вони робили раніше – депортація, утримання в різних таборах, в'язницях тощо. Оце буде дуже сумно, коли ще людей катують, б'ють, принижують, знищують без суду та слідства, без жодних прав», – зазначив Гудков.
- Росія продовжує нарощувати свій військовий потенціал, що вказує на те, що Кремль не зацікавлений у переговорах чи тривалому мирі з Україною, пише у своєму новому звіті американський Інститут вивчення війни (ISW). За його оцінками, Путін 20 січня повторив, що Кремль готовий вести переговори зі Сполученими Штатами щодо війни РФ проти України, але дав зрозуміти, що зберігає свої вимоги щодо повної капітуляції України.
- Президент США Дональд Трамп заявив, що розмовляв по телефону Путіним, щоб обговорити припинення війни Росії в Україні, повідомило пізно ввечері 8 лютого New York Post. Про те, коли відбулася ця розмова, він не уточнив. Білий дім про це не повідомляв і слова американського президента не уточнював. Речник Путіна Дмитро Пєсков не підтвердив і не заперечив інформацію про розмову.
- 7 лютого Трамп заявив, що наступного тижня, ймовірно, зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським, щоб обговорити закінчення війни.
Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року. У вересні 2022 року Москва оголосила про анексію чотирьох українських областей. Україна і Захід засудили цю спробу анексії. У Росії заперечували, що ведуть проти України загарбницьку війну і назвали це «спеціальною операцію». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.
Форум