Доступність посилання

Армія РФ намагається уникнути боїв у Покровську і Мирнограді – командир артрозвідки бригади НГУ


Українські бійці ведуть вогонь із американського БМП M2 Bradley («Бредлі»). Покровськ. Донеччина. 7 лютого 2025 року
Українські бійці ведуть вогонь із американського БМП M2 Bradley («Бредлі»). Покровськ. Донеччина. 7 лютого 2025 року

Останніми тижнями активність армії РФ на фронті дещо знизилась, однак Покровський напрямок досі залишається найгарячішим на фронті, зважаючи на зведення українського Генштабу. Агресор вже за випробуваною схемою намагається охопити «клешнями» Покровськ та Мирноград, просуваючись на західному та східному флангах. На тлі цього, як повідомляє проєкт DeepState, Силам оборони вдалося здійснити кілька вдалих контратак і відкинути противника на Покровському напрямку.

З чим пов’язано зниження кількості штурмів агресора? Як ЗСУ вдалося контратакувати на цьому напрямку? І як противник поповнює свої штурмові підрозділи? Про це в ефірі Радіо Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розповів командир дивізіону артилерійської розвідки окремої артилерійської бригади Національної гвардії України Віталій Литвин.

– Багатьох українців порадували блакитні «острівці» на мапі DeepState (таким кольором аналітики позначають території, які ЗСУ звільнили протягом останніх двох тижнів – ред.), що виникли протягом останнього тижня. Захисникам України вдалося здійснити контратаки під Піщаним, Даченським, Водяним Другим. Може, не варто українцям покладати на це велику надію?

– Великі сподівання на це покладати дійсно не варто, тому що ворог зберігатиме інтенсивність бойових дій, штурмів і артилерійських обстрілів на Покровському напрямку, які тривають вже чотири місяці, а то і пів року. Ворог хоче утримувати цей натиск, щоб виснажувати підрозділи Сил оборони України.

Кількість штурмових дій начебто знизилася, але кількість обстрілів залишається на тому самому рівні

Як ми можемо бачити на мапі [DeepState], ворог просувається з напрямку Піщаного та Воздвиженки, намагаючись обійти Покровськ та Мирноград, щоб не зав'язнути в міських боях і вийти на траси Покровськ–Костянтинівка та Покровськ–Павлоград. Ворог хоче заволодіти логістичними ланцюгами, щоб Сили безпеки й оборони України не могли ефективно тримати оборону в цих населених пунктах.

За офіційними зведеннями, кількість штурмових дій начебто знизилася, але кількість обстрілів залишається на тому самому рівні. Ворог завдає постійні артилерійські удари по підрозділах Сили безпеки й оборони України.

Коли ворог не проводить активних дій, командири батальйонів і бригад [ЗСУ] можуть покращити тактичне становище на своїй ділянці відповідальності і ефективніше проводити оборону.

Тактичні успіхи Сил оборони біля Піщаного та Даченського, позначені блакитним кольором на мапі DeepState станом на 12 лютого 2025 року
Тактичні успіхи Сил оборони біля Піщаного та Даченського, позначені блакитним кольором на мапі DeepState станом на 12 лютого 2025 року

– На вашу думку, чому так? Кількість штурмів знизилась, а удари артилерії – ні.

– Якщо ворог вчасно не поповнює свої штурмові підрозділи, він компенсує це артилерійськими ударами. Зараз противник, діючи з напрямку Воздвиженки та Піщаного, хоче обійти населені пункти (Покровськ і Мирноград – ред.).

Щоб ефективно утримувати ці ділянки, йому необхідно розширювати фланги. Тому наразі основні сили спрямовані на їхнє укріплення, щоб не допустити флангових ударів з боку Сил оборони. З напрямку Лисівка та Промінь ворог проводить штурмові дії, але активність не така, як в районах Котлине–Піщане та Воздвиженка–Єлизаветівка.

Читайте також: «Інтенсивність польотів ворожих розвідувальних БПЛА впала в десятки разів»: командувач СБС Сухаревський про інновації на фронті

Російські війська намагаються обійти міста і вийти на траси, каже Віталій Литвин. На фото: стела на в'їзді у Покровськ, 19 грудня 2024 року
Російські війська намагаються обійти міста і вийти на траси, каже Віталій Литвин. На фото: стела на в'їзді у Покровськ, 19 грудня 2024 року

– Як ви оцінюєте зараз шанси РФ здійснити ці плани – обійти з флангів Покровськ і Мирноград?

– У ворога щодоби є мінімальне покращення тактичного становища на цих двох напрямках. Він постійно встановлює терміни захоплення Покровська та Мирнограда, але постійно їх відсуває. Ворог може перекинути частину підрозділів на Курахівський напрямок, якщо розумітиме, що там зможе отримати швидкі результати. Сформувати БТГ (батальйонну тактичну групу – ред.) протягом доби і перекинути туди або на Торецьк – це не так і далеко.

У ворога щодоби є мінімальне покращення тактичного становища на цих двох напрямках

Оперативно-тактична авіація може використовуватися [армією РФ] як в районі Курахового, так і біля Покровська та Торецька. Ці напрямки можна об'єднати. Якщо ворог десь буде мати успіх, він закріпиться і ставитиме пріоритетні цілі вже на інших напрямках, перекидаючи туди сили.

Я розумію, що у наших громадян є запит знати, що буде далі. Але нам просто треба боротися з ворогом і як найефективніше утримувати свої території та завдавати більше нищівних ударів по силах і підрозділах російської загарбницької армії, які діють на тимчасово окупованих територіях України.

Ворог постійно проводить навчання в таборах, які створює в Донецькій і Луганській областях, щоб поповнювати штурмові групи. Але цей особовий склад російської армії не дуже кваліфікований, він підготовлений мінімально. Вже після 2-3 тижнів вирушає проводити штурмові дії. Це також показник того, як ворог хоче досягти своїх цілей, і що Покровський напрямок – один із пріоритетних.

– Ви мали справу з такими бійцями, яких готують в таборах на окупованих територіях Донецької і Луганської областей?

Від людей, які потрапляють в полон, дуже мало можна отримати інформації

– Так, доводилось спілкуватися. Це люди, яких заманили або грошима, або завдяки пропаганді, яка на території Російської Федерації працює дуже давно і ефективно. Від людей, які потрапляють в полон, дуже мало можна отримати інформації. Тому що [полонений] пробув у підрозділі три тижні і бачив свого командира роти чи батальйону декілька разів на якихось загальних шикуваннях. І це ще йому пощастило, якщо бачив.

Головна користь від таких полонених – це можливість обміняти їх на наших військовослужбовців та військовослужбовиць, які перебувають у полоні.

Ми бачимо, що на Покровському напрямку ворог багато розстрілював наших полонених, скоював багато воєнних злочинів. Хочу наголосити, що підрозділи Національної гвардії України і загалом Сили безпеки й оборони України не йдуть на такі кроки.

Ми розуміємо, що наші громадяни, мої побратими та посестри, перебувають в полоні. Тому ці полонені загарбницької російської армії стануть обмінним фондом, щоб повернути наших громадян додому.

– Чи проводить зараз агресор перегрупування? Чи завозить техніку, наприклад?

– Протягом місяця бригада проводить ротації через втрати. Наприклад, на Покровському напрямку, якщо підрахувати весь знищений особовий склад ворога, то це близько 9 тисяч особового складу. Крім того, знищено велику кількість озброєння та техніки. Ворог постійно поповнює свої лави, щоб не втрачати інтенсивність атак.

Ворог постійно поповнює свої лави, щоб не втрачати інтенсивність атак

Про велике перегрупування чи перекидання сил зараз не йдеться. Ми це відслідковуємо. Якщо заходять нові бригади на цей напрямок, то ми знаємо про це пересування ворога. Але на даному етапі це лише постійне поповнення живої сили, озброєння, військової техніки, артилерії та БПЛА. Це також показник того, що це пріоритетний напрямок для ворога.

– На вашу думку, що зараз важливо знати цивільним про стан фронту? Є дуже багато сподівань на мирний процес.

– Важливо знати, що ми боремося. Наші громадяни чіпляються постійно за якісь дати: вибори президента Сполучених Штатів, його інавгурація, терміни щодо перемовин. А війна триває і далі.

Наші військовослужбовці, наші найкращі громадяни віддають своє життя та здоров'я зараз на лінії бойового зіткнення. Якщо ми будемо прив'язуватись до конкретних дат, ми втрачатимемо сьогодення.

Багато інших країн відстоюють свої інтереси на міжнародній арені. А нам треба відстоювати їх у єдності і розумінні, що Російська Федерація, навіть за умови зниження інтенсивності бойових дій, нікуди не зникне, і загроза буде залишатися й надалі.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Поділіться з нами своїм відгуком про статтю: на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви живете на окупованій території – пропонуйте теми, діліться міркуваннями через анонімну форму donbass.realii.info. Донбас Реалії працюють для аудиторії по обидва боки лінії фронту.

Форум

XS
SM
MD
LG