Доступність посилання

ТОП новини

«Кримінал світить»: чому культова гра S.T.A.L.K.E.R. заборонена в Росії


S.T.A.L.K.E.R. 2: «Серце Чорнобиля»
S.T.A.L.K.E.R. 2: «Серце Чорнобиля»
Дмитро Кожурін

20 листопада вийшов реліз нової серії культової гри S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl («Серце Чорнобиля»). З анонсу минуло 14 років: терміни переносилися кілька разів, зокрема тому, що частину розробників довелося вивозити з України з-під російського обстрілу, а інші пішли на фронт.

Роботу над релізом завершили вже у Празі Подробиці телеканалу «Настоящее время», створеному Радіо Свобода з участю Голосу Америки, розповів генеральний директор студії GSC Game World Євген Григорович.

Події S.T.A.L.K.E.R. 2 розгортаються в альтернативній реальності, основою для якої є реальна територія чорнобильської зони відчуження.

Локації – Чорнобильська зона

За сюжетом територію атомної станції після катастрофи 1986 року не законсервували, а влаштували там полігон для секретних випробувань, і через десятиліття зона змінилася і стала ще небезпечнішою.

Загальний вигляд покинутого міста Прип'ять неподалік Чорнобиля, Україна, 23 січня 2020 року
Загальний вигляд покинутого міста Прип'ять неподалік Чорнобиля, Україна, 23 січня 2020 року
До чого все приведе, залежить від рішень, які ухвалює гравець

«Багато локацій взято зі справжньої Чорнобильської зони: багато відчуттів і атмосфера саме звідти. Це шутер від першої особи з величезним відкритим світом, у якому багато уваги приділяється сюжету. Там є різні закінчення і до чого все приведе, залежить від рішень, які ухвалює гравець», – розповідає Григорович.

Локації – Чорнобильська зона

Представник студії зазначив, що не хотів би виділяти війну як «щось, що було важким у процесі розробки». «Війна залишається чинником, який впливає на наші життя та пов'язані з цим труднощі. Але не на процес створення гри», – наголосив геймдиректор.

Першу версію шутера Shadow of Chernobyl («Тінь Чорнобиля») київська компанія GSC Game World випустила у 2007 році. Серію ігор створено від першої особи на основі повісті радянських письменників-фантастів Аркадія та Бориса Стругацьких «Пікнік на узбіччі», але на відміну від літературного твору дія гри відбувається в альтернативній версії зони відчуження Чорнобильської АЕС.

Перша версію шутера Shadow of Chernobyl («Тінь Чорнобиля») вийшла у 2007 році
Перша версію шутера Shadow of Chernobyl («Тінь Чорнобиля») вийшла у 2007 році

Нова серія вже отримала добрі відгуки. «S.T.A.L.K.E.R. 2 – претендент на звання гри року. Схоже, вона не лише виправдає очікування від легендарного попередника, а й підніме франшизу на нову висоту», – пишуть критики.

«Очистити від можливого екстремізму»

Русофобського контенту поки не знайшли
Антон Горєлкін

У новому релізі популярної у Росії, Україні та Білорусі гри немає озвучки російською мовою – автори додали лише субтитри. А продажі в Росії та Білорусі офіційно заборонили. Але це не головна проблема для російських користувачів: за купівлю гри української студії їм уже погрожували кримінальною відповідальністю.

Причиною перший заступник голови комітету Держдуми з інформполітики Антон Горєлкін назвав підтримку розробниками гри ЗСУ та нібито виправдання ними екстремізму, тероризму та міжнаціональної ворожнечі.

Депутат Держдуми Росії Антон Горєлкін
Депутат Держдуми Росії Антон Горєлкін
Ресурс використовувався для закликів переказувати кошти на постачання українських нацформувань
Роскомнадзор

Пізніше він додав, що в новому релізі «русофобського контенту поки не знайшли», і розповів, що нібито надійшли йому пропозиції передплатників «очистити її від можливого екстремізму, зробити російську озвучку і продавати на VK Play, а зібрані гроші відправляти на потреби СВО».

При цьому вже 24 березня 2022 Роскомнадзор (РКН) заблокував на території Росії сайт компанії GSC Game World, а в кінці квітня того ж року – сайт самої гри.

У відомстві пояснили, що «замість інформування користувачів про гру інтернет-ресурс використовувався для поширення забороненої інформації – закликів до відвідувачів сайту переказувати кошти на постачання українських націоналістичних формувань (визнаних екстремістами), які ведуть бойові дії проти Збройних сил РФ».

Причиною стали відкриті студією збори до благодійного фонду «Повернися живим», який у РФ визнано «небажаним».

Що кажуть «пірати»?

Відсутність гравців із Росії навряд чи відчутно вплине на продаж франшизи. За даними видавця Koch Media, ще 2021 року сумарний продаж гри перевищив 15 мільйонів копій.

Покупцями можуть зацікавитися силові структури
Михайло Мушаїлов

При цьому, хоча формально купити S.T.A.L.K.E.R. 2 в Росії не можна, доступ можливий за наявності облікового запису на ігровій платформі Steam з іншим регіоном. Крім того, гру можна дістати і в піратський спосіб. Але один із найбільших схожих ресурсів уже повідомив про те, що зламану гру на сайті чекати не варто – модератори пояснили рішення побоюваннями кримінального переслідування.

Після початку повномасштабної війни з Україною ФСБ зосередилася на запобіганні антивоєнним акціям. 23 листопада 2022 року силовики застрелили у Воронезькій області двох нібито «українських диверсантів», які намагалися підірвати об'єкти енергетики. Як з'ясували журналісти The Moscow Times, телеканал «Росія 1» видав символ із гри S.T.A.L.K.E.R. на відео ФСБ за емблему «українських націоналістів», а «українцями» виявилися страйкболісти з Воронежа.

В інтерв'ю прокремлівському виданню DailyStorm юрист Михайло Мушаїлов попередив, що навіть за піратський контент користувачів можуть притягнути до відповідальності: «Якщо особа належним чином повідомлена з відкритих джерел, що кошти з придбання гри підуть на потреби Збройних сил України, покупцями можуть зацікавитися силові структури».

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG