Коли прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу відвідає Угорщину, він майже напевно не буде затриманий, незважаючи на ордер на арешт, виданий Міжнародним кримінальним судом (МКС) у зв’язку з імовірними воєнними злочинами в Газі.
Угорщина, як держава-учасниця Римського статуту МКС, юридично зобов’язана заарештувати його, але її внутрішня правова ситуація є складною і дає уряду достатньо простору для маневрів, щоб прийняти його.
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан публічно запросив Нетаньягу в листопаді, невдовзі після того, як МКС видав ордер на арешт.
«Я гарантую йому, якщо він приїде, що рішення МКС не матиме сили в Угорщині», – сказав Орбан.
Очікується, що 2 квітня ізраїльський лідер прибуде з чотириденним візитом до Угорщини.
Які політичні причини?
Політичні причини тут зрозумілі. Віктор Орбан тісно співпрацює з Беньяміном Нетаньягу та президентом США Дональдом Трампом, який також розкритикував ордер на арешт.
Минулого місяця Трамп запровадив санкції проти МКС, розкритикувавши як «безпідставні» його ордери на арешт Нетаньягу і колишнього міністра оборони Ізраїлю Йоава Галланта.
Держави не мають права в односторонньому порядку визначати обґрунтованість судових рішень
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто привітав це рішення у своєму повідомленні в соціальних мережах, звинувативши МКС у тому, що він є «політичним інструментом».
В обвинувальному висновку йдеться про те, що Нетаньягу, «імовірно, несе відповідальність за воєнні злочини, пов’язані з голодом як методом ведення війни і навмисним нападом на цивільне населення, а також за злочини проти людяності, пов’язані з вбивствами, переслідуваннями та іншими нелюдськими діями в період щонайменше з 8 жовтня 2023 року до щонайменше 20 травня 2024 року».
Якою є правова позиція?
Юридична ситуація складніша. Суд не може нікого заарештувати; швидше, він покладається на країни, які підписали Римський статут, у виконанні своїх ордерів.
«Держави не мають права в односторонньому порядку визначати обґрунтованість судових рішень», – заявив прессекретар суду Фаді Ель-Абдалла в інтерв’ю Радіо Свобода. Він сказав, що це «юридичне зобов’язання перед судом» виконувати їх.
Цю думку підтримали два старші юристи, які розмовляли з Радіо Свобода.
«Якщо пан Нетаньягу відвідує державу-учасницю, наприклад, Угорщину або Німеччину, і його не заарештовують, ця держава порушує свої зобов’язання за Римським статутом МКС», – сказав Кай Амбос, голова кафедри міжнародного кримінального права Геттінгенського університету в Німеччині.
«Невиконання ордерів МКС на арешт підриває легітимність суду», – сказав Амбос, який працював суддею у справах воєнних злочинів у спеціальних палатах щодо Косова, міжнародному суді, створеному для розгляду злочинів, скоєних під час конфлікту в Косові в 1990-х років.
Тамаш Адані, доцент міжнародного права в Угорщині, погодився з цим, але також вказав на один нюанс.
«Якщо говорити глобально, то є країни, де коли вони ратифікують міжнародний договір, він стає частиною національного законодавства», – сказав він.
Невиконання ордерів МКС на арешт підриває легітимність судуКай Амбос
«Більшість інших країн, де типова мова багатосторонніх договорів не є офіційною мовою..., покладаються на процес, який називається промульгацією», щоб зробити міжнародне зобов’язання частиною національного законодавства, сказав він.
Угорщина ратифікувала Римський статут у 2001 році, за першого уряду Орбана. Але вона так і не здійснила другий крок, який, по суті, полягає у включенні статуту до національного правового кодексу країни.
«Питання складне, тому що, з точки зору міжнародного права, Угорщина має юридичне зобов’язання дотримуватися цього. Але угорське національне законодавство не дає можливості владі [це зробити]», – сказав Адані.
Цю аргументацію також використала угорська влада.
«Завдяки колишньому президенту Яношу Адеру нам вистачило розуму ніколи не робити це частиною національного законодавства», – заявив 13 березня речник уряду Гергей Гуляш.
Проте Адані сказав, що закон не зовсім чіткий з цього питання, оскільки Нетаньягу звинувачують у злочинах, які вважаються частиною звичаєвого міжнародного права з 1940-х років.
«Я дуже впевнений, що ті частини Римського статуту, які більшість держав вважають звичаєвим міжнародним правом за своєю природою, повинні застосовуватися в Угорщині навіть без офіційної промульгації», – сказав він.
Лише Угорщина?
Гуляш вказав на ще одну причину не заарештовувати Нетаньягу. Коли судовий ордер був виданий, Німеччина дала неоднозначну відповідь.
«Мені важко уявити, що ми будемо проводити арешти на цій підставі», – сказав речник уряду Штеффен Гебештрайт, додавши, що юридичні питання щодо ордера потребують уточнення.
Тоді, у січні, лідер християнських демократів Фрідріх Мерц заявив, що знайде «шляхи і засоби», щоб запросити Нетаньягу до Німеччини. Згодом партія Мерца виграла федеральні вибори, і зараз він готується до вступу на посаду наступного канцлера країни.
Якщо країна такого розміру і могутності, як Німеччина, вважає, що вона повинна нехтувати власним внутрішнім законодавством, то який сенс у всьому цьому?Гергей Гуляш
Гуляш, речник угорського уряду, скористався цим.
«Якщо країна такого розміру і могутності, як Німеччина, вважає, що вона повинна нехтувати власним внутрішнім законодавством, оскільки рішення Міжнародного кримінального суду настільки абсурдне, то який сенс у всьому цьому?» – сказав він.
Які можуть бути наслідки?
Коментарі Мерца спричинили шквал дискусій у Німеччині.
Амбос зазначив, що за невиконання ордера на арешт, виданого Асамблеєю держав-учасниць МКС, яка відповідає за різні питання суду, в тому числі за обрання суддів і прокурорів та формування його бюджету, можуть бути застосовані «санкції».
«Така ситуація якраз виникла у зв’язку з візитом і незатриманням Володимира Путіна в Монголії», – додав він, маючи на увазі візит російського президента у вересні.
Путіна підозрюють у воєнному злочині – незаконній депортації населення (дітей) і незаконному переміщенні населення (дітей) з окупованих територій України до Росії.
«Наслідком для Угорщини є те, що ми можемо втратити право голосу в Асамблеї держав-учасниць», – сказав Адані, додавши, що може відбутися «судове розслідування такої поведінки Угорщини».
Я абсолютно впевнений, що арешту не будеТамаш Адан
Політичні наслідки можуть бути досить обмеженими.
Угорщина вже перебуває в значній ізоляції в Європейському союзі, де її звинувачують у відступі від демократії та обмеженні свободи ЗМІ. Її проросійська позиція також призвела до дипломатичних проблем.
«Я абсолютно впевнений, що арешту не буде», – сказав Адані. – Нетаньягу збирається безпечно повернутися додому».
Уряд Угорщини не одразу відповів на запитання Радіо Свобода щодо цієї статті.
Уряд Угорщини готується до виходу з МКС
А тим часом Угорщина готується вийти з Міжнародного кримінального суду, заявив міністр юстиції Тузсон Бенце на нещодавній нараді послів у Будапешті, повідомила угорська служба Радіо Свобода 2 квітня.
За інформацією журналістів, підготовка до цього кроку вже триває в Міністерстві закордонних справ та зовнішньоекономічних зв’язків. Остаточне рішення має бути затверджено парламентом, а сама процедура може тривати до року.
Політичне рішення про вихід Угорщини з МКС, за інформацією джерел, було ухвалено ще кілька тижнів тому, однак уряд очікував на реакцію США. Після того як 5 лютого президент Дональд Трамп оголосив про запровадження санкцій проти МКС, угорська влада сприйняла це як «зелене світло».
Очікується, що проєкт постанови про вихід з МКС незабаром буде опубліковано на сайті парламенту. Якщо він буде ухвалений, Угорщина стане першою країною ЄС, яка вийде з-під юрисдикції Гаазького трибуналу.
Форум