«Що людям робити далі, якщо якісь територіальні поступки дійсно стануть реальністю?»
«Серед цих людей, є почуття того, що Україна їх не зрадила, про них не забула»
«Ми чітко розуміємо те місце, яке займає територія Херсонської та Запорізької областей у геополітичних планах ворога»
«Ані в планах президента Трампа, ані навіть в наших планах, немає чіткого розуміння, як говорити про території, а отже про них говорити просто і не будуть».
Президент США Дональд Трамп доручив своєму спецпредставнику з питань України Кіту Келлогу закінчити війну за 100 днів, пише The Wall Street Journal. Як вважає новий державний секретар США Марко Рубіо, війну треба завершити так, щоб вона не відновилася за 2-4 роки. На фоні цих заяв президент України Володимир Зеленський попередив: Україна ніколи не визнає окуповані території частиною Росії.
Як експерти розцінюють перші заяви Трампа і його команди та чого від зміни господаря Білого дому очікують жителі окупованої частини українського півдня – читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Зараз в очікуванні подальших кроків від Вашингтону перебувають не тільки представники влади в Києві та Москві, але й жителі окупованих територій.
Журналіст із Каховки Олег Батурін зараз живе на підконтрольній українській владі території, але досі має звʼязок з тими, хто лишається в окупації та ділиться спостереженнями: інавгурацію Трампа та його перші заяви як президента обговорювали і жителі правобережної, і жителі окупованої лівобережної Херсонщини.
Люди серйозно замислюються над тим, що їм робити далі, якщо якісь територіальні поступки дійсно стануть реальністюОлег Батурін
«Наприклад, в Херсоні ми говорили про те, що люди серйозно замислюються над тим, що їм робити далі, якщо якісь територіальні поступки дійсно стануть реальністю. Тобто це якоюсь мірою вплине і на життя нині звільненої частини нашого півдня. А люди чекають позитивних змін. Що стосується іншої категорії людей в окупації, які працюють з окупаційною владою, які ведуть окупаційні пабліки, то вони з іншої позиції це все відстежували. Наприклад, в деяких новокаховських пабліках, телеграм-каналах, там кожен пчих, кожне висловлювання Трампа вони висвітлювали, звісно, з позицій російської пропаганди. В принципі, їхня риторика мало чим відрізнялася від якоїсь, ну, середньостатистичної російської такої пропаганди щодо Трампа і його висловлювань. Але люди там, звісно, за цим дуже уважно стежили», – сказав журналіст.
«Ризик перетворити південь на сіру діру»
За майже три роки російської окупації населення захопленої армією РФ частини півдня суттєво розділилося щодо перспектив повернення територій під контроль України, пояснює науковець із Маріуполя, кандидат соціологічних наук Олександр Зубченко.
Одні активно співпрацюють з окупантами і розуміють – якщо українська влада відновить контроль, то їм загрожує вʼязниця за колабораціонізм. Інші адаптувалися до нових реалій. Натомість значна частина українців в окупації продовжує чекати на звільнення.
Серед цих людей, є почуття того, що Україна їх не зрадила, про них не забулаОлександр Зубченко
«Зокрема під час останніх новорічно-різдвяних свят, ми стали свідками того, як десятки-сотні українців з того боку лінії фронту писали, показували, як вони зустрічають Новий Рік – з нашим прапором, як вони зустрічають Новий Рік за Києвом, а не за Москвою. Разом з тим, дійсно, серед цих людей, є почуття того, що Україна їх не зрадила, про них не забула. Я ще раз підкреслюю про неможливість будь-яких демілітаризованих, міжнародних адміністрацій та інших таких квазіутворень на півдні України, що фактично означатиме перетворення цих територій вже навіть не на незаконно анексовані російські землі, але формально російські, а просто на сіру діру, де люди взагалі не мають жодних перспектив. Території без минулого, без майбутнього, без бізнесу, без роботи, взагалі без нічого. Те, що власне у 2014-2022 роках було та і зараз залишається у так званих «ДНР» та «ЛНР», – зазначив він.
Путін не відступить?
Олександр Зубченко наголошує, що Путін не збирається припиняти війну і навіть не припускає будь-яких поступок Україні щодо захоплених територій півдня. Росія зосередила там одне з найбільших військових угруповань – «Дніпро». До того ж не припиняють робити зміни у складі населення.
На думку науковця, український південь має для Росії стратегічне значення. І Москва буде домагатися повної окупації Херсонщини і Запоріжжя.
«Ми чітко розуміємо те місце, яке займає територія Херсонської та Запорізької областей у геополітичних планах ворога і як невід’ємний елемент внутрішнього Азовського моря, яким хизувався Путін, так і потужний тил для майбутнього наступу на Північний Захід, на Запоріжжя і на Дніпро. Це логістичні центри, це активна робота із розвитку інфраструктури нападу. Зокрема, останнім часом помітно активізувалася робота щодо будівництва лінії електропередач, яку окупанти тягнуть із Ростовської області до захопленої Запорізької АЕС, вочевидь, маючи в планах абсолютно злочинно, безвідповідально намагатися запустити атомну станцію, яка знаходиться на лінії фронту, яка постійно піддається обстрілам з їхнього боку», – наголосив експерт.
«Трамп вже почав тиснути на Кремль»
Хоча Трамп у промові не згадав Україну, він пообіцяв стати президентом, який закінчує війни. А наступного дня він сказав, що президент Росії Володимир Путін має укласти угоду для припинення війни.
За кілька днів, що минули після інавгурації, Трамп і його команда поки лише висловлювали побажання і плани щодо подальшого мирного врегулювання війни в Україні.
Експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв вважає, що Дональд Трамп вже почав тиснути на Росію.
Припинити війну за 24 години можливо, лише в один спосіб – повністю здатися РФ. Це точно не влаштовувало б жодного українцяОлександр Краєв
«У нього наразі є важелі тиску – економічні. Мається на увазі санкції, тому що санкції проти Росії Трампу вигідні, санкції проти Росії Трампу потрібні, через його ключовий наратив усієї президентської гонки, і як ми побачили усього майбутнього президентства – бурити, бурити та ще раз бурити. Йому не потрібна російська нафта на міжнародних ринках, йому потрібна американська нафта на тих самих ринках. Якщо казати про другий, геополітичний чинник, то Трамп, очевидно, під час першої розмови з Сі Цзиньпіном (лідер Китаю – ред.), також переважно говорив про Україну. Адже одразу після того, коли Сі Цзиньпін зідзвонився з Путіним, ми за результатами тієї розмови почули, що Путін, мовляв, готовий до переговорів зі Сполученими Штатами. Тому насправді Трамп уже починає тиснути на Путіна. Трамп уже ж не дарма сказав, що він бачить в Україні готовність до переговорів і нормальну адекватну позицію», – зазначив він.
«Позитивний сигнал»
Трамп уже відмовився від передвиборчих обіцянок про те, що закінчить війну Росії проти України за 24 години. Це, на думку експерта, позитивний сигнал.
Припинити війну за 24 години можливо, лише в один спосіб – повністю здатися РФ. Це точно не влаштовувало б жодного українцяОлександр Краєв
«Його позиція по Україні стала трохи реалістичніша в тому аспекті, що, на щастя, для всіх нас ми не чуємо цих заяв – «припинити війну за 24 години». Насправді це була загрозлива заява. Тому що припинити війну за 24 години можливо, лише в один спосіб – повністю здатися РФ. Це точно не влаштовувало б жодного українця і жодну взагалі адекватну людину в цьому світі. Тому зараз ми чуємо вже про те, що Келлог бере на себе, як він сам каже, особисте зобов'язання за 100 днів досягти хоча б чогось. І ось це «хоча б чогось» може взагалі бути просто попереднім драфтом стратегії того, як Келлог буде підходити до цього конфлікту, як вони його називають. Трамп каже взагалі про пів року для того, щоб просто почати переговори. Тому поки що ми бачимо цей достатньо довгий, складний, але все-таки процес зміни підходу до України, до Росії і до російської агресії загалом», – зауважив Краєв.
Експерт додає – поки що Трамп не має чіткого бачення, як закінчити війну. І воно не зʼявиться, доки спецпредставник американського лідера Кіт Келлог не відвідає Україну. До того ж Сполучені Штати мають провести перемовини з європейськими партнерами. Кремль натомість прагне виключити і Євросоюз, і Велику Британію із можливих перемовин. Принаймні, таке бажання висловлював помічник Путіна Микола Патрушев.
Краєв також припускає, що навіть у разі перемовин найближчим часом, сторони взагалі не будуть обговорювати територіальні питання. Адже процес одразу після початку може зійти нанівець.
«Початок перемовин буде неможливий без винесення питання території за дужки. Тому що ми ніколи не визнаємо, що ці території окуповані. Росія ніколи не визнає, що ці території – це досі Україна. Ми застрягнемо в цій дивній ситуації, коли нічого не буде зрозуміло і нічого не буде нікуди рухатися. Ми говоримо про статус України в НАТО, ми говоримо про припинення вогню, розведення сил та засобів тощо. Але, повторюся, моя думка така, що на даному етапі, ані в планах президента Трампа, ані навіть в наших планах, немає чіткого розуміння, як говорити про території, а отже про них говорити просто і не будуть», – переконаний експерт.
Очікування Москви
Чого очікує сам російський керманич від нового президента США, «Новинам Приазовʼя» пояснила російська політологиня-американістка Олександра Філіпенко.
Такий поділ, як після Другої світової війни, ось щось подібне хотів би побачити Володимир Путін. І він припускає, що Дональд Трамп думає так самоОлександра Філіпенко
«Володимир Путін припускає, що Дональд Трамп теж як «бейбі-бумер», як загалом не самий молодий політик у світі, буде готовий до того ж поділу сфер впливу, як це було під час Другої світової війни. Ось недаремно ця зацикленість на Другій світовій війні, недарма, ця зацикленість на «холодній війні». Такий поділ, як після Другої світової війни – ось щось подібне хотів би побачити Володимир Путін. І він припускає, що Дональд Трамп думає так само. Але насправді Дональд Трамп – це не «бейбі-бумер», а насамперед бізнесмен. Людина, яка думає з точки зору фінансової. Це каже про те, що Дональд Трамп звертає увагу насамперед на економічну, фінансову складову. Ось, якби економіки були на рівних, тоді можна було б говорити. Для Дональда Трампа економіка – це головна, економічна сила, фінансова сила, фінансовий вплив. Яким чином можна порівнювати фінансовий вплив Росії та США? Ну це таке риторичне скоріше питання», – прокоментувала політологиня.
«Ефект несподіванки – козир Трампа»
Поки нова команда в Вашингтоні не відзначилася з конкретними діями, політологиня радить вивчати саму команду. Наприклад, теперішній державний секретар США Марко Рубіо у попередні роки виступав за жорсткі санкції проти Росії. А після початку повномасштабного вторгнення назвав Володимира Путіна «вбивцею». Щоправда, в останні місяці він помʼякшив риторику і тепер каже, що для досягнення миру на поступки мають піти як Росія, так і Україна.
Президент України Володимир Зеленський днями зробив кілька заяв. Зокрема, що Україна ніколи не визнає окуповані території частиною Росії. Також він очікує від Трампа не просто швидкого завершення війни, а справедливого і надійного для країни. Зокрема, Зеленський спрогнозував, що для запобігання новому нападу Росії знадобиться мінімум 200 тисяч миротворців.
І умови Москви, і умови Києва можуть не справити на Трампа очікуваного враження, припускає американістка Олександра Філіпенко.
У самій команді Трампа чимало людей, які виступають за продовження допомоги УкраїніОлександра Філіпенко
«Умови Дональд Трамп любить ставити власні, тож і умови України, і умови Росії для нього багато не значать. Йому важливі власні умови. Поки ми не знаємо, як діятиме Дональд Трамп, він вважає, що ефект несподіванки – це один із головних його козирів. Тому все, що стосується передбачень щодо того, як Трамп діятиме, це зробити дуже і дуже складно. Проте Дональд Трамп, який під час передвиборчої кампанії багато критикував допомогу Україні, звісно, може скоротити її. Він може скоротити майбутню і військову, і фінансову допомогу. Але повністю уникнути підтримки Україні, ймовірно, він не зможе, тому що в Конгресі достатня кількість представників партії республіканців, які виступають за продовження допомоги Україні. Ну і, власне, у самій команді Трампа чимало людей, які виступають за продовження допомоги Україні», – зазначила вона.
- Президент Володимир Зеленський під час відвідування виставки в Українському домі в Давосі на полях Всесвітнього економічного форуму повідомив, що наразі змін у надходженні допомоги від США до України немає. Він також розповів про підготовку зустрічі з президентом США Дональдом Трампом. Зеленський сказав, що зустрічі між двома президентами передуватимуть декілька зустрічей їхніх команд.
Повномасштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.
Форум