Генеральний секретар НАТО Марк Рютте та спеціальний посланець США у гарячих точках Річард Гренел під час дискусії на «Українському сніданку» в Давосі продемонстрували різні підходи до питання членства України в Альянсі, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
Дискусія розпочалась із реплік Марка Рютте, що Україні потрібні надійні гарантії безпеки, які не варто зараз обговорювати публічно, щоб не почалися «переговори з Путіним без Путіна за столом, а він просто сидітиме у своєму кріслі в Москві і ставитиме галочки». Рютте водночас наполіг, що він сподівається на членство України в НАТО «якомога швидше».
Спецпосланець США Річард Гренелл, який доєднався до дискусії через відео звʼязок, у відповідь дорікнув Рютте – і як генсеку НАТО, і як колишньому премʼєр-міністру Нідерландів, де витрати на оборону доходять до 2% від ВВП.
«Ви cтикнетеся з серйозними проблемами, якщо генеральний секретар НАТО говоритиме про приєднання України до Альянсу. Американці платять за оборону, і ви не можете просити американський народ розширювати парасольку НАТО, коли нинішні члени не сплачують свою справедливу частку. Це стосується й Нідерландців, яким потрібно активізуватися», – заявив Гренелл.
У відповідь Марк Рютте погодився, що 2% ВВП на оборону, які зараз є цільовим показником НАТО, «навіть близько не достатньо».
«НАТО колективно не зможе захистити себе через 4-5 років, якщо ми будемо триматися показника 2%», – наголосив генсек Альянсу.
За його словами, Китай виробляє військову продукцію у шість разів швидше, ніж США, а вся промисловість НАТО «від Каліфорнії до Анкари» виробляє за рік стільки боєприпасів, скільки Росія за кілька місяців.
«І не думайте, що Китай виробляє непотріб, як 10-20 років тому. Кораблі, які вони будують, якісно на тому ж рівні», – попередив Рютте.
Рютте також звернувся до європейців, зазначивши, що якщо нова адміністрація Трампа продовжить постачати Україні зброю, було б справедливо, щоб за це платили європейці.
«Я абсолютно впевнений, що ми маємо бути готові це зробити, адже зараз вони платять більше, ніж європейці. І тут Трамп має рацію – це світовий конфлікт, але Україна ближча до Європи, ніж до США», – заявив Рютте.
Читайте також: Трамп має рацію, що ЄС «недостатньо витрачає» на оборону – Каллас
Напередодні єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс закликав Європейський союз кардинально збільшити оборонні витрати і прискорити термін досягнення військових цілей НАТО з 2044 до 2030 року через зростаючу загрозу з боку Росії.
У вересні минулого року Андрюс Кубілюс заявив, що впродовж наступних кількох років необхідно інвестувати понад 500 мільярдів євро у розвиток оборонної промисловості Європи.
Форум