Доступність посилання

ТОП новини

Представники США і НАТО посперечалися в Давосі щодо членства України в Альянсі


Дискусія розпочалась із реплік Марка Рютте, що Україні потрібні надійні гарантії безпеки, які не варто зараз обговорювати публічно
Дискусія розпочалась із реплік Марка Рютте, що Україні потрібні надійні гарантії безпеки, які не варто зараз обговорювати публічно

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте та спеціальний посланець США у гарячих точках Річард Гренел під час дискусії на «Українському сніданку» в Давосі продемонстрували різні підходи до питання членства України в Альянсі, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.

Дискусія розпочалась із реплік Марка Рютте, що Україні потрібні надійні гарантії безпеки, які не варто зараз обговорювати публічно, щоб не почалися «переговори з Путіним без Путіна за столом, а він просто сидітиме у своєму кріслі в Москві і ставитиме галочки». Рютте водночас наполіг, що він сподівається на членство України в НАТО «якомога швидше».

Спецпосланець США Річард Гренелл, який доєднався до дискусії через відео звʼязок, у відповідь дорікнув Рютте – і як генсеку НАТО, і як колишньому премʼєр-міністру Нідерландів, де витрати на оборону доходять до 2% від ВВП.

«Ви cтикнетеся з серйозними проблемами, якщо генеральний секретар НАТО говоритиме про приєднання України до Альянсу. Американці платять за оборону, і ви не можете просити американський народ розширювати парасольку НАТО, коли нинішні члени не сплачують свою справедливу частку. Це стосується й Нідерландців, яким потрібно активізуватися», – заявив Гренелл.

У відповідь Марк Рютте погодився, що 2% ВВП на оборону, які зараз є цільовим показником НАТО, «навіть близько не достатньо».

«НАТО колективно не зможе захистити себе через 4-5 років, якщо ми будемо триматися показника 2%», – наголосив генсек Альянсу.

За його словами, Китай виробляє військову продукцію у шість разів швидше, ніж США, а вся промисловість НАТО «від Каліфорнії до Анкари» виробляє за рік стільки боєприпасів, скільки Росія за кілька місяців.

«І не думайте, що Китай виробляє непотріб, як 10-20 років тому. Кораблі, які вони будують, якісно на тому ж рівні», – попередив Рютте.

Рютте також звернувся до європейців, зазначивши, що якщо нова адміністрація Трампа продовжить постачати Україні зброю, було б справедливо, щоб за це платили європейці.

«Я абсолютно впевнений, що ми маємо бути готові це зробити, адже зараз вони платять більше, ніж європейці. І тут Трамп має рацію – це світовий конфлікт, але Україна ближча до Європи, ніж до США», – заявив Рютте.

Читайте також: Трамп має рацію, що ЄС «недостатньо витрачає» на оборону – Каллас

Напередодні єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс закликав Європейський союз кардинально збільшити оборонні витрати і прискорити термін досягнення військових цілей НАТО з 2044 до 2030 року через зростаючу загрозу з боку Росії.

У вересні минулого року Андрюс Кубілюс заявив, що впродовж наступних кількох років необхідно інвестувати понад 500 мільярдів євро у розвиток оборонної промисловості Європи.

Форум

XS
SM
MD
LG