Доступність посилання

ТОП новини

Звіт HRW: Росія намагається стерти українську ідентичність на окупованих територіях


Ілюстраційне фото. Російський військовий на «дільниці» незаконних виборів на окупованому сході України, березень 2024 року
Ілюстраційне фото. Російський військовий на «дільниці» незаконних виборів на окупованому сході України, березень 2024 року

Росія продовжує посилювати тиск на жителів окупованих територій України – про це йдеться в звіті правозахисної організації Human Rights Watch про становище прав людини у світі в 2024 році. Звіт, зокрема, стосується російських атак на Україну та ситуації на окупованих територіях.

«Хоча багато урядів ЄС та США висловлювали відданість правосуддю за тяжкі злочини російських сил, притягнення до відповідальності просувається повільно», – йдеться в звіті.

Так, з січня по грудень правозахисники зафіксували щонайменше 459 атак на медичну інфраструктуру та персонал, в ході яких були поранені 119 медичних працівників та 50 пацієнтів.

Автори звіту, зокрема, згадують про масштабні повітряні атаки на українську енергосистему в першій половині минулого року. З березня по серпень Росія завдала 101 такого удару по 17 регіонах, що «значно скоротило енергопостачання цивільним».

Читайте також: Станіслав Асєєв і Ольга Скрипник стали лауреатами міжнародної премії Freedom Award 2024

Окремі розділи звіту присвячений політиці окупаційної російської влади в захоплених регіонах материкової України та на Кримському півострові. Як фіксує HRW, окупанти продовжують нав’язувати російське законодавство, в тому числі шляхом призначення «федеральних суддів», що є порушенням міжнародного гуманітарного права. Також Росія продовжує тиснути на жителів окупованих регіонів щодо отримання російських паспортів, вдаючись до переслідувань, залякувань, свавільних затримань та обмежень доступу до соціальних послуг.

«Російська влада продовжувала пригнічувати українську мову та навчальну програму та нав’язувати російську програму та російську мову як мову навчання в школах на окупованих територіях України», – йдеться в тексті.

Організація також згадує про затримання та переслідування українських журналістів, волонтерів, громадських і релігійних лідерів, які відмовляються співпрацювати з окупаційною владою. Крім того, триває примусове залучення місцевих до російської армії, що є військовим злочином.

У Криму, констатують правозахисники, російська окупаційна влада продовжувала переслідувати активних членів кримськотатарської громади, журналістів та інших критиків дій Росії на півострові. За даними HRW, з грудня 2023 року по вересень 2024 року суди в Криму засудили 254 людини за «дискредитацію збройних сил Росії».

Звіт згадує про відмову ув’язненим кримчанам в належній медичній допомозі. Наприклад, ув’язнена активістка Ірина Данилович «залишалася під вартою в колонії на півдні Росії без доступу до належної медичної допомоги». А політв’язня Олександра Сізікова ув’язнили, попри інвалідність, яка надає йому правовий захист.

Днями проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я» повідомив про випадки звільнень українських вчителів у школах окупованого Генічеська на Херсонщині. Днями місцевий телеграм-канал опублікував повідомлення від вчительки, яку звільнили, а на її місце призначили людей з Дагестану. Випадки, коли працівники з російських регіонів приїжджають у захоплені населені пункти України, підтверджують і українські посадовці.

Форум

XS
SM
MD
LG