Доступність посилання

ТОП новини

«У них є всі можливості»: Зеленський вважає, що країнам Європи треба посилювати власні армії


Володимир Зеленський розповів, що під час саміту в Швейцарії закликав європейських партнерів посилювати свою обороноздатність
Володимир Зеленський розповів, що під час саміту в Швейцарії закликав європейських партнерів посилювати свою обороноздатність

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп хоче завершення війни в Україні, але «ще саме не знає всіх деталей» – таку думку президент Володимир Зеленський висловив у інтерв’ю італійській журналістці Чечілії Салі. Уривок із цього пресслужба президента опублікувала 25 січня.

Коментуючи заяви Трампа про війну в Україні, Зеленський схвально оцінив його заклики до Росії піти на переговори, аби уникнути посилення санкцій. Водночас він розповів, що говорив президенту США про попередні спроби переговорів із Росією і «про те, що Путін дає слово, а потім його не тримає».

«Якщо та сторона не тримає слово і його порушує і дуже часто бреше, значить, потрібні виняткові умови. Тобто робити таку атмосферу навколо, щоб, незважаючи на ті чи інші домовленості, забезпечити неможливість знову зірвання домовленостей і повернення війни в Україну… Я відчував по зустрічах, що він цього (завершення війни – ред.) хоче, казав йому відверто, що Путін цього точно не хоче, тому швидко це не станеться. Але Трамп завдяки силі, санкціям, міцності США, економіці може це прискорити», – вважає Зеленський.

Читайте також: Переговорний майданчик без України «не матиме реальних результатів» – Зеленський

На питання про можливість формату врегулювання без участі США президент вказав на чисельність армій Європи.

«У Франції – 200 тисяч плюс. На папері 250, я не знаю реальний склад, але ми розуміємо, що десь навколо цих цифр. Всі інші країни – менше. Тобто, якщо без США, Європа, за всієї поваги – Франція, Італія Німеччина – навіть якщо вони будуть всі разом і доєднаються до мільйонної армії України, тоді так, ми зможемо зрівнятися. Але, якщо ми говоримо, хто може зупинити – то тільки велика кількість союзників. Якщо в нас немає Америки, Україна повинна не зменшувати свою армію, а збільшувати, бо Європи буде недостатньо», – каже він.

Голова держави розповів, що під час саміту в Швейцарії закликав європейських партнерів посилювати свою обороноздатність. За його словами, в них є «всі можливості збільшити видатки на свій захист, свою армію і зброю, на технології».

Серед технологій, які можуть бути корисними для захисту кордонів і в мирний час, Зеленський назвав дрони та системи радіоелектронної боротьби. Він висловив переконання, що Європі варто посилювати оборону навіть після закінчення війни, тому що її армії слабші за російську.

Читайте також: Представник Трампа в Україні розповів, як США можуть тиснути на Росію для завершення війни

«Не дуже хочеться говорити про посилення армії, якщо чесно, хочеться говорити про інше, боротися з реальними викликами для людства. Є багато різних хвороб, витрачати на це – на науку, освіту, але ми з вами перебуваємо в реаліях, і ви ці реалії знаєте, ви самі були в полоні. Є такі люди. Є такі держави. І їм все одно на ваші права, ваші життя. Вони розуміють тільки мову сили. Сьогоднішня путінська Росія – це саме така держава. Вона не відрізняється від сьогоднішнього Ірану і Північної Кореї», – заявив президент.

Зеленський у своїх соцмережах раніше анонсував розмову з італійською журналісткою Чечілією Салою, зазначивши, що це її перше інтерв’ю після звільнення з ув’язнення в Ірані.

Сала – італійська журналістка, яку затримали в Ірані в грудні минулого року. На початку січня Іран звільнив її перед тим, як Італія випустила з в’язниці Мухаммада Абедіні, підозрюваного в постачанні сучасної технології безпілотників іранським військовим в порушення санкцій США.

Президент США Дональд Трамп раніше цього тижня заявив, що Європейський союз повинен робити більше для підтримки України.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявляв, що витрати на оборону, можливо, доведеться збільшити до 3,7 відсотка ВВП. Вище цього показника зараз лише Польща. Поточна ціль щодо витрат на оборону становить 2 відсотки ВВП, яку більшість членів досягли або перевищили у 2024 році. Рютте також закликав Європу більше інвестувати в оборону, нарощувати виробництво озброєнь і брати більшу частку витрат на допомогу Києву.

Нова цільова сума витрат, ймовірно, буде погоджена на саміті НАТО в Гаазі в червні. Для цього потрібна згода всіх 32 держав-членів.

Форум

XS
SM
MD
LG