Доступність посилання

Вибори одразу після припинення вогню є «неспівставними з реальністю» – депутатка Климпуш-Цинцадзе


Депутатка Верховної Ради Іванна Климпуш-Цинцадзе (фракція «Європейська солідарність»)
Депутатка Верховної Ради Іванна Климпуш-Цинцадзе (фракція «Європейська солідарність»)

Проведення виборів в Україні одразу після припинення вогню є нереалістичним, заявила 19 лютого в ефірі Радіо Свобода (проєкт Свобода.Ранок) депутатка Верховної Ради Іванна Климпуш-Цинцадзе (фракція «Європейська солідарність»).

«Розмови про те, що буде режим припинення вогню, і після того можуть бути проведені вибори, мені здаються абсолютно не співставними з реальною ситуацією. Ми з вами знаємо, що для того, щоб це могти зробити, нам потрібно, очевидно, щоб у парламенті був законопроєкт, уже готовий до розгляду, який би регулював ці повоєнні вибори», — зазначила Климпуш-Цинцадзе.

Важливим фактором є також гарантування демократичності та прозорості виборів, аби вони відповідали міжнародним стандартам, додала Климпуш-Цинцадзе. Вона також підкреслила, що європейські партнери України розуміють безпекову проблему та під час закритих дискусій, зокрема на Мюнхенській безпековій конференції, висловлювали чітку позицію: вибори можуть бути проведені лише після досягнення реального миру.

«Які це мають бути повоєнні вибори, за яких умов гарантування цього режиму дотримання вогню, як організаційно, фінансово, безпеково, інформаційно забезпечити ці вибори, як забезпечити, щоб ці вибори відбувалися у спосіб, який би гарантував їхню демократичність і прозорість, і відповідність базовим демократичним нормам? Ми ж не хочемо з вами вибори, які б нагадували вибори в Російській Федерації чи у Білорусі. Наші всі європейські колеги це розуміють і достатньо жорстко в тому ж таки Мюнхені під час закритих дискусій неодноразово порушували питання, що це має бути і позицією Європи, що тільки далі, коли Україна може розраховувати на реальний мир, після того можна переходити до виборів», — підсумувала Климпуш-Цинцадзе.

18 лютого президент США Дональд Трамп висловився щодо необхідності проведення виборів в Україні, зазначивши, що це зумовлено «об’єктивною ситуацією».

«У цій ситуації, коли в Україні весь час триває воєнний стан й лідер цієї країни за рейтингом популярності вже впав до 4%. Міста зруйновані, вони мають вигляд згарища...Я думаю, що якщо сідати за стіл, то тут вже український народ вже вирішить, що давно не було виборів. Це не Росія каже Україні, що треба вибори, це об’єктивна ситуація», – сказав він під час спілкування з журналістами у Мар-а-Лаго.

Він не уточнив, на чиї дані щодо рейтингу Зеленського він посилається.

За останніми соціологічними опитуваннями рейтинг Зеленського є значно вищим, ніж це було озвучено Трампом.

Зокрема, за даними КМІС, станом на грудень 2024 року 52% українців довіряли президенту Володимиру Зеленському. Також, як писало днями видання «Дзеркало тижня» з посиланням на закриту соціологію, проведену владою в лютому 2025 року, президентський рейтинг Зеленського становить 15,9% (від усіх опитаних).

Днями під час виступу на основній сесії Мюнхенської конференції з безпеки Зеленський сказав, що «готовий говорити про вибори в Україні», але, за його словами, українці «абсолютно не хочуть виборів – бояться, що ми втратимо режим воєнного стану, якщо будуть вибори, солдати повернуться додому і Путін окупує всю територію».

Володимир Зеленський обіймає посаду президента з весни 2019 року, а Верховна Рада України обиралась на дострокових виборах у липні 2019 року. Згідно із законодавством, термін повноважень як президента, так і парламенту – 5 років.

Однак вибори не можуть проводитися під час воєнного стану, який запроваджений з початку російської повномасштабної агресії проти України і діє досі.

Форум

XS
SM
MD
LG