Доступність посилання

ТОП новини

Сербія: студенти вийшли на акцію протесту в новорічну річ у Белграді


Тисячі громадян на заклик студентської спільноти приєдналися до студентської ходи в Белграді, а потім і до акції «15 хвилин мовчання»
Тисячі громадян на заклик студентської спільноти приєдналися до студентської ходи в Белграді, а потім і до акції «15 хвилин мовчання»

Студенти, які понад місяць блокують аудиторії університетів у Белграді, пройшли протестною ходою, перекривши рух від будівлі парламенту Сербії до Студентської площі, що розташована трохи більше ніж за кілометр. Про це повідомляє місцева служба Радіо Свобода.

Крім Белграда, такі ж акції протесту були організовані в трьох університетських центрах Сербії: Новому Саді, Ниші та Крагуєваці.

Тисячі громадян на заклик студентської спільноти приєдналися до студентської ходи в Белграді, а потім і до акції «15 хвилин мовчання». Учасники протесту зустріли 2025 рік, мовчки стоячи на Студентській площі, багато з них із піднятими та запаленими мобільними телефонами. Таким чином вони віддали шану жертвам трагедії в Новому Саді.

Ключовою вимогою учасників протесту є оприлюднення повної документації про трагедію в Новому Саді, де в листопаді 2024 року загинули 15 людей через падіння навісу реконструйованої будівлі залізничного вокзалу.

Вздовж лінії акції протесту журналісти Радіо Свобода не помітили великої присутності поліцейських.

Під час акції протесту студенти несли транспаранти «Корупція – руки вгору», «Дитяча революція», «Факультет критичного мислення», «Студенти встали», «Ваші руки в крові», а центральне місце зайняв банер із гаслом новорічного протесту: «Нового немає – ви нам ще старий винні».

Після тиску громадськості, протестів і студентських блокад 13 грудня уряд Сербії оприлюднив 195 документів щодо реконструкції головного залізничного вокзалу в Новому Саді. Але громадськість стверджує, що це не повна документація.

Незадовго до кінця року Вища прокуратура в Новому Саді, відповідальна за розслідування падіння навісу, опублікувала додаткову документацію, яка, за їхніми словами, є «всією наявною документацією та інформацією, зібраною під час попереднього розслідування».

Читайте також: У Сербії засуджено батьків підлітка, який убив 10 людей

Акції протесту в Сербії тривають уже понад місяць. Їхнім символом стало зображення закривавленої долоні – на згадку про жертв – і 15-хвилинні (за числом загиблих у Новому Саді) страйки. Заблоковано роботу понад 50 факультетів чотирьох державних університетів, а також десятків середніх шкіл. Від влади вимагають насамперед притягнення до відповідальності причетних до реконструкції вокзалу в Новому Саді. Бетонний навіс будівлі вокзалу обрушився лише через кілька місяців після урочистого відкриття – після трирічної реконструкції та заяв чиновників, що її було здійснено за найвищими європейськими стандартами.

13 людей були заарештовано за підозрою в недогляді під час реконструкції станції. Серед них був колишній міністр будівництва, транспорту та інфраструктури Горан Весіч. Його спочатку взяли під варту, але згодом звільнили.

Для багатьох учасників протестів трагедія в Новому Саді стала підтвердженням того, що, на їхню думку, уряд і президент Вучич ведуть країну неправильним шляхом.

Форум

XS
SM
MD
LG