Президент України Володимир Зеленський попередив, що Росія може завдати ударів по Україні у дні перед Великоднем і після нього. Таку інформацію, за його словами, отримала українська розвідка. «Знаємо, до чого готується Росія. Є дані від наших спецслужб. Зараз – і напередодні Великодня, і після нього – можливі нові удари Росії. Ми будемо й надалі захищати нашу країну», – наголосив Зеленський. З якою метою Росія б'є по українських містах і селах та ще й застосовуючи касетні боєприпаси?
- Касетні боєприпаси – авіабомби, артилерійські снаряди, реактивні снаряди, головні блоки тактичних ракет – мають контейнери, наповнені вражаючими металевими елементами.
- Вони, як правило, розкриваються у повітрі і розкидають над ціллю десятки або сотні невеликих суббоєприпасів на площу розміром з футбольне поле. Саме тому касетні боєприпаси мають величезну вражаючу невібіркову дію.
- Міжнародне гуманітарне право забороняє використовувати таку зброю.
17 квітня постійний представник Росії в ООН Василь Небензя назвав під час брифінгу припинення вогню «нереалістичним».
«У нас була спроба обмеженого припинення вогню щодо об'єктів енергетичної інфраструктури, яке не було дотримано українською стороною. За нинішніх обставин говорити про припинення вогню просто нереалістично на цьому етапі», – сказав Небензя.
За його словами, Росія, нібито, «з першого дня досягнутої домовленості (телефонна розмова президента США Дональда Трампа і очільника Росії Володимира Путіна від 18 березня 2025 року – ред.)неухильно дотримувалася заборони на удари по енергетиці».
Кремлівський переказ телефонної розмови Володимира Путіна з президентом США Дональдом Трампом з'явився на сайті Кремля о 20:15 за московським часом (19:15 за київським) 18 березня: Путін погодився на пропозицію США про припинення вогню, що мало зупинити російські удари по енергетичній інфраструктурі України на 30 днів. Але ще до того, як дзвінок закінчився, російські ударні безпілотники вже були в повітрі. За лічені хвилини після завершення телефонної розмови українські енергетичні та інші об'єкти зазнали ударів, які тривали годинами.
Наприкінці березня в інтерв'ю Eurovision News президент України наголосив, що «Росії не можна довіряти», а тому важливо не тільки фіксувати факти російських ударів, а й необхідно створити ефективну систему моніторингу.
Поки ж, сказав тоді Зеленський, механізмів моніторингу виконання Росією домовленостей щодо заборони ударів по енергетичній інфраструктурі ще не розробили.
Харків, 18 квітня
На світанку 18 квітня 2025 року, близько 5:10 ранку, російська армія завдала 4 удари по густонаселеному району Харкова.
«Удари по Харкову було завдано балістичними ракетами з касетним начинням. Саме тому площі ураження дуже великі», – написав міський голова Ігор Терехов у телеграмі.
За попередньою інформацією одна людина загинула і 87 отримали поранення.
Серед поранених – чотири дівчинки віком 3, 4, і 14 років, 16 -річна дівчина і 17-річний хлопець.
«До міських лікарень госпіталізовано 13 людей, із них – двоє дітей. Чотири людини – у тяжкому стані. Лікарі надають постраждалим всю необхідну допомогу», – написав Синєгубов у телеграмі.
Російські загарбники вдарили по Харкову трьома ракетами «Іскандер» осколочно-фугасної дії, принаймні одна ракета вибухнула у повітрі, щоб завдати якомога більшої шкоди у місті, повідомила в Telegram Харківська обласна прокуратура.
Пошкоджені більше ніж 20 багатоквартирних будинків і понад 30 приватних. а також цивільне підприємство.
«Наші вибухотехніки вже встановили, що це була ракета 9М727 – аналог американського Tomahawk. Вона може летіти низько над землею, уникаючи ППО. Крім того, вона маневрена та оснащена стілс-технологією – малопомітна для радарів. Саме таку зброю росіяни застосовують по звичайним житловим будинкам рано вранці, коли люди ще сплять», – повідомив начальник слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області Сергій Болвінов.
За його словами такі ракети коштуєть 3 мільйони доларів, а Росія націлює їх на житлові будинки.
Суми, 13 квітня
У Вербну неділю, о 10:30 ранку, коли на вулицях було багато людей, російська армія завдала удару по центру Сум.
Як повідомили у ГУР – ракетами «Іскандер-М/KN-23».
Касетні боєприпаси розлетілися на велику відстань, убиваючи і калічачи перехожих.
Число загиблих у Сумах внаслідок цього удару РФ зросло до 35. Серед них – двоє дітей.
За повідомленнями, кількість тих, хто звернувся за медичною допомогою – 125: 107 дорослих і 18 дітей.
У лікарні з різними пораненнями – 44 людини, стан сімох із них – тяжкий, повідомила 15 квітня міська рада. Серед шпиталізованих – 10 дітей.
Кривий Ріг, 4 квітня
Увечері 4 квітня, коли люди повертаються з роботи, приблизно о 18:30, війська РФ завдали удару по центру житлового мікрорайону Кривого Рогу. За даними Збройних сил України, атака була здійснена ракетою «Іскандер-М» із касетними боєприпасами.
Ракета влучила в район дитячого майданчика.
Російський удар убив 19 людей, із них дев’ятеро дітей. Понад 70 людей отримали поранення. Багато – важкі.
16 квітня у лікарні помер поранений юнак. Кількість загиблих внаслідок російського ракетного удару зросла до 20-ти.
«Помер 23-річний хлопець, який отримав поранення під час ракетної атаки на Кривий Ріг на початку квітня. Найщиріші співчуття рідним. Загалом через той удар загинули 20 людей», – повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
Моніторингова місія ООН заявила, що ця атака стала найбільшою за кількістю загиблих дітей внаслідок одного удару з початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року.
Дніпро, удар 16 квітня
Пізно ввечері 16 квітня «Росія атакувала Дніпро безпілотниками».
Загинули троє людей, зокрема дитина – повідомили у Державній службі з надзвичайних ситуацій.
Пошкоджень зазнали будинки, студентські гуртожитки, приміщення навчального закладу і харчового підприємства, а також автомобілі.
Через російських удар виникло декілька пожеж.
Голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак повідомив, що постраждали 30 людей, серед них п’ятеро – діти.
У медзакладах залишаються 16 пацієнтів, один із них – у тяжкому стані.
Херсон. Удари завдають щодня
Російська армія фактично тероризує цивільне населення Херсона, завдаючи щодня ракетних і артелиріських ударів по місту. А російські дрони полюють на автівки та людей на вулицях міста, стверджує місцева влада.
Так 17 квітня російська армія атакувала Таврійський мікрорайон, що в Центральному районі міста.
«На жаль, маємо вже двох загиблих внаслідок сьогоднішнього авіаційного удару з боку російських терористів по Центральному району Херсона. Поранення, несумісні з життям, дістав 55-річний чоловік – батько підлітка у тяжкому стані, за життя якого борються наші лікарі», – заявив голова міської військової адміністрації Роман Мрочко.
За словами голови обласної військової адміністрації Олександра Прокудіна, російська армія застосовувала авіацію, артилерію та дрони. Влучання пошкодили адміністративну будівлю, житлові будинки та цивільні транспортні засоби.
«Ці терористичні удари обірвали життя однієї людини. Мої співчуття рідним вбитого. Ще пʼятеро містян, серед яких 16-річний хлопець, – поранені», – додав Прокудін.
Мрочко також повідомляє про п’ятьох поранених у Центральному районі. Зокрема, 57-річного чоловіка госпіталізували в стані середньої тяжкості з вибуховою травмою та контузією. Ще один постраждалий – 56-річний чоловік із вибуховою травмою та уламковим пораненням – у легкому стані й лікуватиметься амбулаторно.
Яка мета Росії?
Використання російською армією касетних боєприпасів під час ударів по містах України є цілеспрямованою стратегією керівництва Росії, наголошують аналітики.
Мета очевидна – залякати, деморалізувати і врешті схилити до капітуляціїЦентр стратегічних комунікацій
Путін хоче залякати цивільне населення України, примусити його покидати свої домівки, виїжджати зі свого регіону і країни, щоб була можливість захопити ці міста шляхом руйнування, як це було з Бахмутом та іншими містами.
У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки називаюь таку стратегію – терором проти цивільного населення.
«Російський терор щодо українців триває. Мета очевидна – залякати, деморалізувати і врешті схилити до капітуляції. Ця стратегія «впливу на противника» була апробована Москвою ще у 90-х та 2000-х в Чечні», – йдеться на сторінці Центру у фейсбуці.
- Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
- Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
- Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
- В ООН змогли підтвердити, що з початку 2025 року в Україні через війну загинули 413 цивільних осіб, а понад 2000 отримати пораненння.
- У перші три місяці 2025 року кількість жертв зросла на 30% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Форум