Виставка «Чотири ноти з України» відкрилася у Слов'янській бібліотеці в Празі й буде доступна для відвідувачів до 23 травня, передає кореспондентка Радіо Свобода.
Експозиція приурочена до 150-річчя з дня народження диригента Олександра Кошиця. Завдяки гастролям його капели у 1920-х роках «Щедрик» звучав у різних куточках світу.
Експозиція розповідає про гастролі капели Кошиця й історію «Щедрика», що став світовим хітом. На виставці зібрані світлини, книги, афіші, плакати, партитури та інші документи з архівних фондів Словʼянської бібліотеки. Авторкою виставки є дослідниця «Щедрика» й засновниця Інституту Миколи Леонтовича Тіна Пересунько.
«Українська щедрівка, яку у світі знають переважно за англомовною версією «Carol of the Bells» («Колядка дзвоників»), створена сто років тому в Україні, – каже Тіна Пересунько. – Пісня стала гімном американського різдва, але для нас це передусім – гімн української незалежності».
Вона розповіла про історію гастролей українського хору, які задумувалися тодішнім головою Директорії УНР Симоном Петлюрою для промоції ідеї культурного й політичного суверенітету України у світі.
З її слів, турне капели Кошиця стартувало з Праги у травні 1919 року й викликало там багато схвальних відгуків.
Дослідниця Тіна Пересунько розповіла Радіо Свобода про труднощі на шляху у хористів. Лише третина співаків змогла виїхати з Києва до того, як російські більшовики окупували українську столицю. Відтак за кордоном хористи подовгу мусили чекати на візи до різних країн, адже українську незалежність не визнавали.
У відкритті виставки також взяли участь організатори виставки директор Словʼянської бібліотеки Лукаш Бабка та генеральний директор Національної бібліотеки Чеської Республіки Томаш Фотин, а також посол України в Чехії Василь Зварич.
«Внесок капели УНР у міжнародне визнання української музики, а відтак – і української державності, є неоціненним. Це яскравий приклад культурної дипломатії в період більшовицької окупації України. Культура стала формою спротиву, вона популяризувала Україну як незалежну державу», – сказав Зварич на відкритті.
Пісні, з якими виступала капела, на відкритті виставки прозвучали у виконанні чеського хору «Ґонтрассек».
Форум