Доступність посилання

В Узбекистані пройшов саміт «Центральна Азія-ЄС». Євросоюз пообіцяв 12 мільярдів євро інвестицій


Учасники саміту «Центральна Азія – Європейський союз», 4 квітня 2025 року
Учасники саміту «Центральна Азія – Європейський союз», 4 квітня 2025 року

Європейський союз заявляє, що вступає в «нову еру» у своїх відносинах із країнами Центральної Азії після саміту, спрямованого на просування в регіоні, де домінують Росія і Китай.

Виступаючи в останній день дводенного саміту, який проходив в узбецькому місті Самарканді, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що низка глобальних мит, запроваджених президентом США Дональдом Трампом 3 квітня, показала важливість побудови відносин у нову еру.

«Ми перебуваємо на іншому поворотному етапі. Виникають нові глобальні бар’єри, інвестиції перенаправляються, сили в усьому світі ділять нові сфери впливу, – наголосила фон дер Ляєн у виступі 4 квітня. – Надійні партнери ніколи не були такими важливими. Ми хочемо досліджувати нові шляхи».

Дводенний саміт за участю лідерів Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменистану й Узбекистану відбувається в той момент, коли традиційний союзник Росія і сусідній Китай змагаються за вплив, а регіон також розраховує на поглиблення зв’язків із Заходом.

Центральна Азія зацікавлена в передових промислових технологіях Європи, які Росія й Китай намагаються забезпечити, тоді як Брюссель дивиться на цінні природні ресурси регіону.

Під час саміту керівництво Євросоюзу анонсувало інвестиційний пакет у рамках програми Global Gateway на 12 мільярдів євро для країн Центральної Азії.

«Це справді початок нової ери в нашій давній дружбі», – сказала президентка Європейської комісії.

Інвестиції спрямовані на покращення зв’язків і торгівлі, наближення п’яти центральноазійських країн до європейських ринків і відкриття маршруту для доступу до критичних корисних копалин регіону, таких як уран, мідь, вугілля, цинк, титан, марганець, літій, графіт.

«Ми хочемо бути партнерами не лише у видобутку, але й у розбудові місцевої промисловості», – сказала фон дер Ляєн.

Президент Європейської ради Антоніу Кошта заявив, що Європейський союз прагне побудувати взаємовигідне партнерство з Центральною Азією.

«Наші відносини ніколи не були міцнішими, і тепер ми повинні рухатися вперед з амбіціями, щоб написати наступні розділи стратегічного партнерства між Центральною Азією та Європейським союзом», – сказав Кошта.

Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан і Узбекистан входять до СНД. Казахстан, Киргизстан і Таджикистан є членами Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), де домінує Росія.

Після повномасштабного російського військового вторгнення в Україну країни Центральної Азії почали допомагати Росії і Білорусі в обхід санкцій, запроваджених після 24 лютого 2022 року.

Форум

XS
SM
MD
LG