Доступність посилання

Кая Каллас: «Росія грається в ігри»


Глава дипломатії Європейського союзу під час розмови з Радіо Свобода у Страсбурзі, 4 квітня 2025 року
Глава дипломатії Європейського союзу під час розмови з Радіо Свобода у Страсбурзі, 4 квітня 2025 року

В ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода очільниця дипломатії ЄС Кая Каллас прокоментувала хід переговорів щодо перемир’я в російсько-українській війні.

«Ми не бачимо жодних позитивних ознак з боку Росії. Вони просто граються в ігри. Я думаю, що було б дуже добре поставити їм чіткий дедлайн, коли вони повинні відповісти, яка їхня позиція, і дійсно продемонструвати добру волю, що вони також хочуть миру», – сказала політикиня.

У розмові із Радіо Свобода Каллас також розповіла про політику ЄС щодо Грузії та про те, чи можливі прямі переговори ЄС з Москвою.

– Президент Фінляндії Александр Стубб під час свого нещодавнього візиту до США говорив про можливе повне припинення вогню у війні 20 квітня. Як ви вважаєте, це можливо? Як цього досягнути?

Було б дуже добре поставити їм чіткий дедлайн

– Україна вже погодилася на припинення вогню три тижні тому, і ми не бачимо жодних позитивних ознак з боку Росії. Вони просто граються в ігри. Я думаю, що було б дуже добре поставити їм чіткий дедлайн, коли вони повинні відповісти, яка їхня позиція, і дійсно продемонструвати добру волю, що вони також хочуть миру. Зрозуміло, що українці цього хочуть.

В оточенні президента США Дональда Трампа очікують, що російський лідер Володимир Путін пристане на пропозицію перемир’я до Великодня або принаймні до кінця квітня. Такі терміни навряд чи є реалістичними, каже у коментарі Радіо Свобода старший науковий співробітник Hudson Institute Люк Коффі.

В інтерв’ю NBC Дональд Трамп заявив: якщо Росія виявиться нездатною укласти угоду про мир в Україні, США запровадять вторинні мита на всю нафту, що постачається з Росії, розмір мит може сягати 25–50%. За словами Трампа, таке рішення буде, якщо Росія впродовж місяця не погодиться на припинення вогню. Президент США при цьому знову заявив, що у нього «дуже добрі стосунки з Путіним» і що його гнів «дуже швидко зникне, якщо Путін зробить те, що потрібно».

Попри те, що Трамп відвів Путіну місяць на виконання його вимог, американський президент планує провести телефонну розмову із російським лідером вже цього тижня. У Кремлі підготовку такої розмови поки що не підтверджували і слова Трампа не коментували.

– Пан [Кирило] Дмитрієв, один з переговірників від Кремля, ймовірно, незабаром має прибути до Вашингтона. Чи хотіли б ви поговорити з ним, чи вважаєте ви, що ЄС також повинен вести переговори з ним?

– Що стосується України, то Україна повинна вести переговори з Росією. Це не може зробити ніхто інший, тому що йдеться про Україну, і це не може бути без України. Я думаю, що це надзвичайно важливо. Коли йдеться про європейську безпеку, то, звичайно, ми повинні обговорити між собою і з нашими союзниками, як ми це організуємо.

– Але чи готові ви, чи Європейський союз, чи будь-яка європейська країна вести прямі переговори з Москвою?

Коли йдеться про переговори щодо України, то очевидно, що Європа повинна бути за столом переговорів, нас також турбує, що з цього вийде

– Коли йдеться про реальні переговори, які стосуються Європи, я думаю, що важливо пам’ятати, що Росія не повинна впливати на те, як ми будуємо наші безпекові можливості, тому що Європа не атакує Росію. Росія нападає на своїх сусідів, тому ми обговорюємо наші можливості щодо безпеки. Але коли йдеться про переговори щодо України, то очевидно, що Європа повинна бути за столом переговорів, тому що нас також турбує, що з цього вийде. І будь-яка угода не може працювати без виконання європейцями своїх зобов'язань.

– Чи будете ви говорити про це з Марком Рубіо (держсекретар США – ред.), коли він буде в Брюсселі найближчими днями?

Марко Рубіо, держсекретар США
Марко Рубіо, держсекретар США

– Ми вже говорили про це раніше, я маю на увазі, коли ми зустрічалися у форматі «Групи семи» в Канаді, і, безумовно, ми будемо говорити про це. Цілком зрозуміло, який тут інтерес європейців – санкції, запропоновані Європейським союзом, тренувальна місія для підготовки українських солдатів і цивільна місія в Україні. І ми також маємо процес розширення ЄС, який стосується України.

– Як ви ставитеся до візиту Беньяміна Нетаньягу (прем’єра Ізраїлю – ред.) до Угорщини, країни-члена ЄС? Чи не турбує вас, що до ЄС можуть приїхати інші люди, на арешт яких Міжнародний кримінальний суд видав ордер? Я маю на увазі насамперед російське керівництво.

– Держави-члени ЄС є учасниками Римського статуту, який стосується МКС. Держави-члени повинні виконувати рішення МКС і зобов’язання, які вони взяли на себе. Зрозуміло, що важливо підтримувати довіру до МКС, і Європейський союз всіляко підтримує МКС.

– Отже, ми не можемо виключати, що Путін незабаром може приїхати з візитом до країни-члена ЄС, якщо ЄС не дотримуватиметься своїх зобов’язань?

– ЄС дотримується, але проблема в тому, що ЄС не є членом статуту, а окремі держави-члени. Отже, країни-члени також повинні виконувати рішення МКС, якщо людина приїжджає на їхню територію, вони також повинні виконувати рішення МКС.

– Щодо Грузії. Там хочуть розширити дію закону про «іноземних агентів», а ще є законопроєкт щодо телерадіомовлення. Що ви, по-перше, думаєте про ці поправки, а по-друге, чи є у вас ще якісь важелі впливу на Грузію?

– Це надзвичайно складно. Я маю на увазі, що ситуація, яка зараз там відбувається, є надзвичайно складною. Ми знаємо, що грузинський народ, більшість грузинського народу дійсно підтримує Європейський союз і що Грузія хотіла б приєднатися до Європейського союзу. Однак це не той шлях, який обрав уряд.

Тому питання для нас полягає в тому, які інструменти ми маємо в нашому арсеналі, щоб дійсно допомогти. Що ми зробили, так це допомогли неурядовим організаціям і громадянському суспільству. Тому кошти, які ми мали для уряду, ми перенаправили на громадянське суспільство, щоб допомогти їм дійсно стати на європейський шлях.

Нам потрібна згода 27 країн. І це є проблемою

– Але чи є щось більш конкретне щодо уряду Грузії? Якщо санкції не спрацювали, то чи є щось інше?

– Ви знаєте, нам потрібна згода 27 країн. І це є проблемою. Тому ми все ще працюємо над тим, що ми можемо зробити. Ми запровадили візовий режим для дипломатичних паспортів. Але ми постійно обговорюємо, що ще ми можемо зробити.

– Ми чули багато гарних слів від ЄС про Радіо Свобода, але який наступний крок? Чи дійсно Європейський союз може надати фінансову підтримку: як довгострокову, так і короткострокову?

– Ми обговорюємо, що ми можемо зробити, тому що вільні ЗМІ та доступ до інформації дуже важливі для Європейського союзу.

Але, звичайно, у нас є багато організацій, багато країн біля наших дверей, тому що Америка припиняє підтримку, і всі просять нас заповнити цю порожнечу.

Зрозуміло, що ми не можемо зробити це скрізь, тому нам дійсно потрібно обговорити, який план, як ми можемо це покрити?

– Говорячи про США, з 3 квітня там запроваджують мита на всі іноземні автомобілі у 25 відсотків. Як на це відреагує ЄС і що, на вашу думку, це говорить про трансатлантичні відносини зараз?

– Ну, поки що, оскільки наші торговельні представники взаємодіють з американцями, вони до кінця не знають, що саме відбувається. Ми бачимо заяви, але які реальні дії?

Я все ще сподіваюся, що ми не розпочнемо цю торговельну війну

Якщо реальні дії почнуться, у нас також є готовий план, але я хочу підкреслити, що в торговельних війнах немає переможців. Ціни зростають, і в кінцевому підсумку споживачі змушені платити за ці продукти вищу цін. Це не є розумно. Тому я все ще сподіваюся, що ми не розпочнемо цю торговельну війну.

– Наступного тижня ви їдете на Західні Балкани. Що ви думаєте про протести, які ми зараз спостерігаємо по всій Сербії? І чи готові ви найближчим часом скликати діалог між Сербією і Косовом на найвищому рівні?

– Коли йдеться про протести, це нормально для демократії. В наших країнах-членах ЄС люди втомлюються від урядів і протестів. Це свідчить про те, що демократія працює. Що стосується діалогу між Косовом і Сербією або діалогу між Белградом і Приштиною, то я призначила нового спеціального представника, з яким ми зустрічаємося, щоб обговорити майбутнє. Що в наших інтересах, так це нормалізація відносин між Косовом і Сербією, незалежно від того, чи це буде через цей процес діалогу, чи через будь-який інший інструмент, ми просто збиратимемо ідеї і виходитимемо з пропозицією.

– Тобто, це може бути щось інше, не діалог?

Діалог трохи застряг

– Мені здається, що діалог трохи застряг, тому що сторони просто скаржаться одна на одну. Я думаю, що ми повинні пам’ятати кінцеву мету – нормалізацію їхніх відносин, щоб обидві країни могли продовжувати свій європейський шлях. Тож, можливо, це діалог, а можливо, це інший інструмент. Я готова розглянути це питання, і я зроблю це разом зі спеціальним представником найближчими днями.

  • Зображення 16x9

    Рікард Юзвяк

    Редактор Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода з питань Європи​. Раніше працював кореспондентом РВЄ/РС у Брюсселі

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG