Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив 13 лютого, що західні лідери не обіцяли Україні членство в НАТО в разі укладення мирної угоди з Росією.
«Ми повинні переконатися, що (президент РФ) Володимир Путін ніколи більше не спробує напасти на Україну, це вкрай важливо... але Україні ніколи не було обіцянки, що в рамках мирної угоди вона буде частиною НАТО», – сказав Рютте після зустрічі міністрів оборони країн Північноатлантичного альянсу.
Міністр оборони США Піт Геґсет 12 лютого заявив, що Сполучені Штати «не вважають, що членство України в НАТО є реалістичним результатом переговорного врегулювання». «Натомість будь-які гарантії безпеки повинні бути підкріплені боєздатними європейськими та неєвропейськими військами», – розповів очільник Пентагону.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи цю заяву Геґсета, сказав, що не вважає, що «ці двері (до НАТО – ред.) реально були відкриті». «Нас поки що ніхто не запрошує в НАТО. Я постійно про це говорив, що є відповідні кроки і включення цього питання в Конституцію України. Це не значить, що НАТО сказало: включіть це в Конституцію і ви завтра будете в НАТО… Але ви повинні зрозуміти: що всі ці розмови про кроки, реформи, переобладнання армії, про новий рівень української армії. Куди вже вище?» – сказав глава держави.
Україна включила положення про європейську та євроатлантичну інтеграцію до своєї Конституції. Розмови про потенційне членство держави в НАТО тривають із 2008 року – тоді підсумкова декларація саміту в Бухаресті містила положення, що Україна (а також Грузія) одного дня таки буде членом НАТО.
На саміті НАТО у Вільнюсі 2023 року було погоджено (за ініціативою Великої Британії), що відтепер Україні для членства в НАТО не треба буде отримувати ПДЧ (план дій щодо членства), – а вона піде до альянсу як Фінляндія та Швеція – напряму. Було сказано, що Україна стане членом НАТО, коли визріють умови і буде згода союзників.
Форум