Верховна представниця ЄС з питань зовнішньої політики Кая Каллас розкритикувала заяву міністра оборони США Піта Геґсета щодо членства України в НАТО.
Вона вважає, що не слід щось знімати з порядку денного ще до того, як почалися переговори, бо це грає на користь Росії.
«І це те, чого вони хочуть. Чому ми даємо їм все, чого вони хочуть, ще до того, як почалися переговори? Це умиротворення – воно ніколи не працювало», – заявила вона.
Головна дипломатка ЄС зауважила, що членство в НАТО – це найсильніша гарантія безпеки з існуючих, і погодилася з твердженням президента України Володимира Зеленського, що це також найдешевша гарантія безпеки.
«Якщо ми кажемо, що не буде членства, а будуть якісь інші гарантії безпеки, тоді на питання мають відповісти всі – що це насправді за гарантії безпеки?» – додала Каллас.
Міністр оборони США Піт Геґсет напередодні заявив, що Сполучені Штати не вірять, що членство України в НАТО – це реалістичний результат мирного врегулювання.
«Сталий мир для України повинен включати надійні гарантії безпеки, щоб забезпечити те, що війна не почнеться знову. Це не повинен бути Мінськ 3.0. Тим не менш, США не вважають, що членство України в НАТО є реалістичним результатом переговорного врегулювання. Натомість будь-які гарантії безпеки повинні бути підкріплені боєздатними європейськими та неєвропейськими військами», – сказав він.
Глава Пентагону також вважає, що слід визнати те, що повернення до кордонів України до 2014 року є «нереалістичною метою», а переслідування цієї «ілюзорної цілі» лише продовжить війну і спричинить більше страждань.
Генсек НАТО Марк Рютте на запитання журналістів, чи не послабили США переговорну позицію України, публічно повідомивши, що членство України в НАТО та повернення територій у майбутній мирній угоді нереальні, запевнив, що США, як і ЄС, хочуть сталого миру в Україні.
Президент України Володимир Зеленський також відреагував на заяву Геґсета щодо членства України в НАТО. Він знову повторив свою раніше озвучену позицію, що вступ України до НАТО – це дійсно гарантії безпеки і «це найдешевший варіант для всіх», але США, Німеччина та Угорщина не бачать її (України) в альянсі – «поки що».
Форум