Оголошене президентом США Дональдом Трампом 2 квітня підвищення тарифів до найвищого рівня за понад 100 років призвело у перші ж дні до падіння фондових ринків та потрясіння світової економіки.
«Це безпрецедентний випадок за останнє століття за масштабами тарифів, кількістю країн, по яких вони б'ють, і просто за рівнем цих тарифів, – сказала Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (РСЕ/РС) Емілі Кілкріз, старша наукова співробітниця Центру нової американської безпеки (CNAS). – Я думаю, що ми побачимо потрясіння, які неможливо повністю передбачити, тому що ми ніколи не стикалися з таким високим рівнем тарифів в епоху глобалізації».
За словами економістів, з якими поговорило Радіо Свобода, ці глобальні потрясіння можуть особливо вдарити по Європейському союзу.
Прямий вплив 20-відсоткових мит, запроваджених президентом США Дональдом Трампом на продукцію ЄС, викликав побоювання з приводу майбутньої інфляції та економічних перспектив для виробників із 27 країн Євросоюзу, які опинилися у скрутному становищі. Вони вже відчувають вплив американських мит на автомобілі та сталь.
На думку експертів, інші великі галузі, такі як європейська фармацевтична промисловість, яка експортує значні обсяги продукції на американський ринок, можуть сильно постраждати.
«Фармацевтичні компанії намагатимуться продавати в США якнайбільше, – вважає Рід І'Ансон, старший економіст компанії Kpler, яка займається торговельною розвідкою. – Вони можуть трохи знизити ціни, щоб спробувати зберегти конкурентоспроможність, але дуже ймовірно, що прямий попит на європейські товари в США знизиться. Це призведе до погіршення економічної ситуації в Європі».
Тарифи – це, по суті, податок, який сплачує імпортер і який зазвичай перекладається на дистриб'юторів, оптовиків, роздрібних торговців і, зрештою, на споживачів.
Близько 60 країн, які мають найбільше позитивне сальдо у торгівлі зі Сполученими Штатами, включаючи таких ключових союзників, як ЄС, Японія та Південна Корея, тепер стикаються з додатковими тарифами, що перевищують оголошені 10 відсотків, а десятки інших країн – з тарифами, що становлять 50 відсотків і більше.
Під час свого виступу в Рожевому саду Білого дому Дональд Трамп сказав про базові 10-відсоткові тарифи майже для всіх країн (вони набрали чинності 5 квітня), та про вищі, так звані взаємні тарифи, що будуть застосовуватися з 9 квітня.
Хоча економісти кажуть, що оголошений Трампом тарифний режим призведе до подорожчання товарів у США, він також торкнеться багатьох галузей промисловості в Європі та інших країнах, які залежать від експорту на американський ринок.
«Європейські експортери, що продають товари в США, будуть змушені платити вищу ціну, яка позначиться на американських споживачах, але це, у свою чергу, вплине на постачальників, через можливе зниження попиту їхня здатність продавати свою продукцію впаде, і вони втратять частку ринку», – каже Метью Гудман, директор Центру геоекономічних досліджень Грінберга при Раді з міжнародних відносин.
Брюссель та окремі уряди європейських країн все ще вирішують, як реагувати. Можуть відбутися подальші переговори, але перспектива запровадження тарифів у відповідь на американську продукцію реальна.
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн заявила, що блок «зараз готується до подальших контрзаходів, щоб захистити наші інтереси і наш бізнес, якщо переговори [зі США] не увінчаються успіхом».
Гудман зазначає, що будь-які заходи у відповідь з боку Європи призведуть до зростання цін для європейських споживачів, а також до стрибка інфляції та уповільнення економічного зростання в США. «Це матиме великі наслідки для всіх, тому що [США – це] найбільша економіка у світі, і якщо її зростання сповільниться, то постраждають усі».
Я б дуже турбувалася про вплив на робочі місця та інвестиціїЕмілі Кілкріз
Емілі Кілкріз зі CNAS, колишня заступниця помічника торгового представника США, каже, що тарифи Трампа можуть мати наслідки і для Європи, включаючи зростання цін і навіть втрату робочих місць у ключових галузях.
«Насправді я б дуже турбувалася про вплив на робочі місця та інвестиції, тому що у вас просто більше немає такого клієнта, а з 20-відсотковим тарифом набагато складніше продавати на цьому ринку», – зазначає вона.
Нові тарифи США можуть мати й глобальні наслідки, вплинувши на ціни ключових товарів, які залежать від глобальних ланцюжків постачання, та несподівано переорієнтувавши потоки міжнародної торгівлі. Наприклад, ціна iPhone у США може зрости на 30-40 відсотків, згідно з прогнозами фінансової компанії Rosenblatt Securities.
Найдешевша модель iPhone 16 зараз продається за ціною 799 доларів, але може коштувати до 1142 доларів, якщо Apple вирішить перекласти витрати на споживачів. Дорощий iPhone 16 Pro Max, який зараз продається за ціною 1599 доларів, може подорожчати майже до 2300. Аналогічне зростання цін прогнозується і на інших ринках.
«Це матиме хвилеподібний ефект, і він позначиться на безлічі компонентів, які входять в iPhone, від напівпровідників, вироблених на Тайвані, до скла, виготовленого в Японії, і складання iPhone в Китаї, – каже Метью Гудман. – Всі ці компоненти будуть обкладені тарифами, і тому ціна в кінцевому підсумку буде перекладена на споживачів, як у Європі, так і у США».
Ескалація торгової війни Вашингтону з Пекіном також призведе до глобальних наслідків, які безпосередньо чи опосередковано торкнуться Європи.
4 квітня Китай оголосив про введення додаткових тарифів у розмірі 34 відсотків на імпорт зі Сполучених Штатів у відповідь на аналогічні мита, запроваджені Трампом.
Дональд Трамп також націлився на країни, через які китайські компанії перенаправляли продукцію на американський ринок, зокрема на В'єтнам, для якого запроваджено новий тариф у розмірі 46 відсотків.
Як пояснює Рід І'Ансон із Kpler, на Сполучені Штати припадає близько 25 відсотків китайського експорту, але оскільки цей ринок тепер обтяжений тарифами, китайським експортерам доведеться знижувати ціни та переорієнтувати цю продукцію на інші ринки. Це, у свою чергу, може спричинити наплив китайського імпорту зі знижками по всьому світу. У Брюсселі заявляють, що вже відстежують цей процес і готуються до вжиття контрзаходів для захисту своїх виробників.
«Цілком можливо, що в Європу хлине потік товарів, що викличе реальні економічні проблеми в європейців, – каже Емілі Кілкрез – Це може ще більше знизити конкурентоспроможність європейських компаній, які виробляють таку саму продукцію».