Упродовж останнього тижня російські окупанти примусово вивезли з Маріуполя до «фільтраційного табору» в селище Безіменне Донецької області майже 3 тисячі українців, серед яких – понад 300 дітей. Про це у телеграмі повідомила уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.
«Російські загарбники продовжують здійснювати в окупованому Маріуполі у фільтраційні заходи... Після фільтраційних заходів окупанти формують групи з маріупольців, яких спочатку депортують у Таганрог, а далі – до депресивних регіонів Росії», – йдеться в повідомленні.
Денісова наголосила: щонайменше 10% містян, які не проходять «фільтрацію», визнаються окупантами «небезпечними для російського режиму».
«Їх арештовують, після чого відправляють у колишню виправну колонію №52 в селищі Оленівка Донецької області або ж везуть у сумнозвісну в’язницю «Ізоляція» у Донецьку. Перебування там супроводжується багатогодинними допитами, тортурами, погрозами страти та примушенням до співпраці», – зазначила омбудсвумен.
Захоплення та катування заручників є актом тероризму, відповідно до Конвенції Ради Європи про попередження тероризму та воєнним злочином, відповідно до статті 8 Римського статуту міжнародного кримінального суду, вказала вона.
«Звертаюся до Комісії ООН з розслідування порушень прав людини під час військового вторгнення РФ в Україну врахувати ці факти воєнних злочинів та порушень прав людини РФ в Україні», – зазначила Денісова.
За даними омбудсвумен станом на 21 травня, до Росії депортували 1 377 925 українців, у тому числі більш як 232 480 дітей.
Про «фільтраційні табори» на окупованій частині Донбасу розповідали Радіо Свобода очевидці. Дехто зазначав, що без «фільтрації» з Маріуполя взагалі виїхати не можна.
3 травня радник міського голови міста Петро Андрющенко повідомив, що війська Росії не випускають чоловіків, які пройшли «фільтрацію» у таборах Маріуполя.
21 квітня очільник міста Вадим Бойченко заявив, що Росія створила навколо заблокованого нею Маріуполя чотири фільтраційні табори, через які вже пройшли майже всі чоловіки, що перебувають у місті.
З огляду на бойові дії редакція не може незалежно перевірити цю інформацію.
Маріуполь був оточений російськими військами ще в перші кілька діб широкомасштабного вторгнення Росії, яке розпочалося 24 лютого. Українські військові тримали оборону в місті майже 90 днів.
За даними української влади, у Маріуполі внаслідок агресії РФ загинули десятки тисяч цивільних. 12 травня Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет заявила, що за останні понад два місяці повномасштабної війни в Україні у Маріуполі загинули тисячі людей. Утім, встановити точну кількість жертв наразі неможливо.
21 квітня антикризовий радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що повернення українців, яких Росія депортувала з окупованих територій, стане ще однією війною.
5 квітня постійний представник Росії в ООН Василь Небензя під час виступу на засіданні Ради безпеки ООН заявив, що від початку вторгнення РФ в Україну до Росії перевезли понад 600 тисяч людей, зокрема більше ніж 119 тисяч дітей.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.