Поворотним моментом у дискусіях із президентом США Дональдом Трампом стало обговорення гарантій безпеки, заявив президент Франції Еммануель Макрон. Про це він сказав на спільній пресконференції в Білому домі 24 лютого.
«Ми хочемо швидкого миру, але ми не хочемо слабкої угоди. Є європейці, які готові забезпечити ці гарантії безпеки. І зараз є чіткий американський сигнал, що США як союзник готові виявити солідарність цьому підходу. Це поворотний момент, як на мене, і це напрямок значного прогресу, якого ми досягли в цій поїздці і в цій дискусії», – заявив Макрон.
Він також згадав про можливість розміщення миротворчих військ в Україні. Президент Франції зазначив, що, якщо раніше партнери України обговорили відрядження військ до «стратегічних регіонів», то зараз йдеться про їх розміщення для підтримки сталого миру:
«Щойно ми домовимося про стійкий, сталий мир, який буде частиною угодою, підписаною Україною і Росією, для якого ми надамо гарантії безпеки – на цьому етапі. Останнім часом Франція працювала з Великою Британією, щоб надати цю допомогу. Ми працювали над планами, з нашими війсковими – не для того, щоб йти на лінію фронту чи на окуповані території, а як вияв підтримки, щоб показати, що в нас є домовлений мир, підписаний обома сторонами».
Макрон наголосив, що миротворчий контингент не буде призначений для участі в бойових діях.
«Я говорив із європейськими союзниками, і європейські і не-європейські союзники, які готові долучитися до цих зусиль», – сказав він.
За словами президента Франції, європейці «беруть на себе частину тягаря» з підтримки України. Він також додав, що, якщо партнери нададуть гарантії безпеки, а Росія порушить домовленість, вона «буде в конфлікті з усіма, хто долучався до мирного процесу».
«В цьому відмінність, це те, чого ми раніше не бачили», – каже Макрон.
Трамп раніше заявив, що президент Росії Володимир Путін готовий погодитися на європейських миротворців.
«Я спеціально поставив йому це питання. У нього з цим немає проблем», – сказав Трамп, відповідаючи на запитання журналіста про позицію Путіна з цього приводу.
Читайте також: «Поганий мир гірший, ніж його відсутність»? Інтерв'ю із головою Військового комітету НАТО
20 лютого газета The Telegraph з посиланням на свої джерела повідомила, що прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер представить президентові США Дональду Трампу план із розміщення в Україні близько 30 тисяч військовослужбовців з європейських країн після можливого укладання мирної угоди з Росією – як одну з гарантій дотримання миру.
План передбачає відправку в Україну невеликого контингенту, який не буде розміщений на лінії фронту. Європейські військові, як пише The Telegraph, перебуватимуть у великих українських містах, портах й інших критично важливих об’єктах інфраструктури, таких як АЕС. За словами одного з джерел видання, у місії також братимуть участь спостережні й розвідувальні літаки, безпілотники і супутники, щоб забезпечити «повну картину того, що відбувається». У Чорне море також будуть направлені патрульні кораблі для забезпечення свободи судноплавства.
Читайте також: Після виступу Лаврова на зустрічі G20 Ламмі заявив про «логіку імперіалізму» та відсутність у РФ прагнення до миру
Офіційно британський уряд поки що не підтверджував справжність плану, про який йдеться у публікації.
За даними Financial Times, Президент Франції Емманюель Макрон пропонував, аби європейські миротворчі сили були розміщені за майбутньою лінією розмежування, а не безпосередньо на ній. Але, як зазначається, Німеччина, Італія, Іспанія та Польща висловилися проти того, аби відправляти свої війська.
За словами президента України Володимира Зеленського, у разі, якщо Україну не приймуть до НАТО, у країні мають бути розміщені миротворці з країн Альянсу. Росія неодноразово заявляла, що виступає проти розміщення військ НАТО в Україні, а міністр закордонних справ Сергій Лавров цього тижня заявив, що Москва розглядатиме це як «пряму загрозу» суверенітету Росії, навіть якщо війська діятимуть там під іншим прапором.
Форум