Перші від початку повномасштабної війни в Україні переговори між американськими та російськими чільними посадовцями добігли кінця. І хоча адміністрація президента США Дональда Трампа описувала зустріч у Саудівській Аравії лише як попередні консультації, а не початок мирних переговорів, підсумкові заяви учасників продемонстрували, що позиції Москви та Вашингтона щодо врегулювання війни таки обговорювалися, і вони все ще різняться.
Багатьох західних лідерів занепокоїло те, що за столом переговорів не було місця представникам Києва та ЄС через побоювання, що питання безпеки у Європі може вирішуватися за спиною європейських країн. Влада США подібні заклики неодноразово заперечувала.
Втім, за підсумками зустрічі в Ер-Ріяді делегати домовилися працювати для найшвидшого початку мирних переговорів і підготовки до зустрічі президента Росії Володимира Путіна та президента США Дональда Трампа. Щоправда, про конкретну дату саміту президентів домовитися поки не вдалося. Якщо ж зустріч відбудеться, то це означатиме фактичний прорив дипломатичної ізоляції Путіна західним світом, яка тривала від початку повномасштабного вторгнення РФ.
- Чи справді переговори у Саудівській Аравії наближають мир в Україні?
- Чи готова Росія припинити вогонь?
- Чому за столом переговорів не було представників України?
- На які поступки змусять піти Україну?
Про що домовились?
Зустріч між чільними посадовцями США та РФ розпочалась близько 9:30 за Києвом та тривала орієнтовно чотири з половиною години, передають агенції з місця подій.
Делегації очолювали голови зовнішньополітичних відомств – держсекретар США Марко Рубіо і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. В американській делегації також були радник із національної безпеки Майк Волтц і спецпосланець президента Стівен Віткофф. У російській делегації – помічник російського президента Юрій Ушаков і голова Російського фонду прямих інвестицій Кирило Дмитрієв.
По завершенню розмови спецпосланець Стівен Віткофф назвав її «позитивною, конструктивною» і такою, яка пройшла на «хороших тонах».
Російська сторона теж позитивно відгукнулась про зустріч. Їхні офіційні особи заявили журналістам, що дискусії стали першим позитивним кроком. Радник російського президента Ушаков сказав, що зустріч «пройшла добре».
За словами держсекретаря Рубіо, сторони погодили чотири принципи:
- Відновлення роботи дипломатичних місій у Вашингтоні та Москві.
- Призначення переговорної групи для роботи над припиненням війни в Україні.
- Закінчення війни в Україні відкриє Росії та США шлях до співпраці в економіці та геополітиці.
- Сторони продовжать активно брати участь у переговорах.
А от журналістка Fox News Жакі Генріх повідомила із посиланням на дипломатичні джерела, близькі до переговорів у Саудівській Аравії, що США та РФ нібито випрацювали триступеневий план врегулювання війни. За її інформацією, він передбачає припинення вогню в Україні, потім – проведення виборів президента, а на завершальному етапі – підписання кінцевої мирної угоди.
Генріх також зазначає, що буцімто президента США Дональд Трамп готовий прийняти будь-який результат виборів в Україні, включно з можливістю обрання «проросійської маріонетки».
Пізніше Сергій Лавров заперечив, що російська сторона ознайомлювалась із подібним планом, і сказав, що американці нібито заявили, що інформація журналістки Fox News не відповідає дійсності. Влада США повідомлення про план, який описала Генріх, не коментувала.
В етері програми Радіо Свобода «Свобода Live» очільник комітету ВР з питань зовнішньої політики і член фракції «Слуга народу» Олександр Мережко сказав, що план, про який повідомила Жакі Генріх, звучить неправдоподібно.
«Він виглядає, як на мене, дуже фантастично. Чому? Тому що навіть припинення вогню потребує певної домовленості, тобто вже має бути якась домовленість. А мирний план – це взагалі неможливо, тому що це треба виконати цілу низку вимог міжнародного права, починаючи з репараціїй, закінчуючи притягненням до відповідальності», – сказав Мережко.
Під час перемовин також обговорювалися умови проведення саміту президентів США та РФ, підтвердили обидві сторони.
«Ми готові до цього, але поки що важко говорити про конкретну дату зустрічі двох лідерів», – сказав помічник російського керманича Володимира Путіна Юрій Ушаков, якого цитує Associated Press. Він також зазначив, що вона навряд відбудеться наступного тижня, як про це раніше повідомляла агенція Bloomberg.
Держсекретар Рубіо сказав, що обидва президенти очікують на цю зустріч.
Путін (не) хоче миру?
Напередодні переговорів у Саудівській Аравії у Держдепартаменті казали, що зустріч між США і РФ в Саудівській Аравії не слід розглядати як «переговори» щодо України.
«Я не думаю, що люди повинні розглядати це як щось, що стосується деталей або просування вперед у якихось переговорах», – сказала 17 лютого речниця Держдепартаменту Теммі Брюс.
Однак по завершенню розмови із російськими чиновниками держсекретар США Рубіо зазначив, що сьогоднішня зустріч «була першим кроком на довгому і важкому шляху до справедливого і довготривалого припинення війни».
Речниця Держдепартаменту Теммі Брюс поточнила, що Москва і Вашингтон також домовилися призначити групи високого рівня для переговорів щодо України, які «працюватимуть над тим, щоб якнайшвидше завершити конфлікт в Україні у спосіб, який буде довготривалим, стійким і прийнятним для всіх сторін».
Та чи реальний сценарій, в якому і Київ, і Москва погодяться на умови припинення вогню і вважатимуть їх прийнятними для себе?
Заяви представників російської влади, що лунали перед зустріччю Росії і США в Ер-Ріяді, свідчать про те, що Кремль не готовий брати участь у добросовісних переговорах щодо припинення війни проти України, писали напередодні аналітики американського Інституту вивчення війни.
«Очевидне небажання Кремля піти на територіальні поступки, взяти на себе зобов’язання дотримуватися будь-якої майбутньої мирної угоди з Україною або залучити європейських лідерів до цих переговорів ставить під сумнів гадану готовність Путіна брати участь у добросовісних переговорах, які могли б забезпечити довгостроковий мир в Україні та Європі загалом», – заявили в ISW.
Після зустрічі в Ер-Ріяді міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що Москва відкидає ідеї розміщення миротворчих сил в Україні, які складалися б з європейських військових, про що раніше говорили і в Києві, і у Вашингтоні.
«Поява в Україні військ із тих самих країн НАТО, але під чужим прапором, прапором Євросоюзу або національним, неприйнятна», – сказав Лавров.
Були й інші заяви, які свідчать про те, що сторони бачать врегулювання війни по-різному. Наприклад, Лавров заявив, що США на переговорах запропонували ввести мораторій на напади на енергетичні об'єкти, однак Росія вкотре заперечила, що атакує українську енергетику, попри численні докази зворотного.
Президент РФ Володимир Путін торік публічно визнав, що Росія знищує українську енергосистему. Ці дії він пояснив відповіддю на удари по російській території та «демілітаризацією» України.
Напередодні постпред РФ в ООН Василь Небензя заявив, що Україна нібито «безповоротно» втратила окуповані Росією Луганську, Донецьку, Херсонську та Запорізьку області, а також заявив, що майбутня Україна має бути «демілітаризованою, нейтральною державою, яка не входить до жодних блоків і альянсів».
Водночас представники Києва неодноразово заявляли, що ніколи не погодяться юридично визнавати окупацію своїх територій і наполягатимуть на гарантіях своєї безпеки.
Зокрема, сьогодні президент України Володимир Зеленський вкотре повторив, що Україна має отримати гарантії безпеки, що це могло б бути членство в НАТО, утім, США та низка європейський країн це не підтримують. Тож залишаються – сильна українська армія та присутність іноземного контингенту в Україні.
Висуваючи умови, на які Київ очевидно не готовий йти і які не готовий підтримати Трамп, Москва може досягати іншої мети, а саме: прориву міжнародної ізоляції і проведення саміту Путін-Трамп заради самого факту такої зустрічі, вважає російський опозиціонер Дмитро Гудков.
«Так, йому (Путіну – ред.) вигідні всі ці консультації. Він був учора воєнним злочинцем, сьогодні він – партнер по діалогу. До того ж, кого? Самого Трампа партнер», – сказав Гудков в етері програми Радіо Свобода «Свобода.Ранок».
У березні 2023 року МКС видав ордер на арешт щодо президента РФ Володимира Путіна і російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової, підозрюючи їх у воєнних злочинах – незаконній депортації і переміщенні дітей з окупованих територій України. Москва ці звинувачення відкидає. |
Нічого про Україну без України?
Після зустрічі делегацій РФ та США у Саудівській Аравії український президент Володимир Зеленський переніс власний візит туди. Про це він заявив на спільній пресконференції з президентом Туреччини Реджепом Теїпом Ердоганом 18 лютого.
Він вказав на те, що представників України не запросили на зустріч російської та американської делегації у Саудівській Аравії: «Для нас це було сюрпризом».
На запитання, чи планує він зустріч із представниками США, які залишаться в Ер-Ріяді, Зеленський сказав, що не знає, хто саме буде там залишатися.
«Чесно кажучи, мені все одно. Мені не все одно, щоб партнери про нас щось зайве подумали. Ми абсолютно чесні, відкриті, я не хочу співпадінь. Тому я не поїду в Саудівську Аравію, ми зв’язалися з нашими партнерами в Саудівській Аравії. В мене хороші дуже відносини з його високістю (спадкоємним принцем – ред.) Мухаммадом. Ми щойно зв’язалися й домовилися, що 10 березня я буду з офіційним візитом», – заявив він.
За інформацією видання Bloomberg, ні США, ні РФ не хотіли, аби Зеленський був присутній при цих перемовинах, хоча спадкоємний принц Мухаммад виступав за це.
Раніше президент США Дональд Трамп запевнив, що Україна має мати місце за столом переговорів щодо припинення війни, розв’язаної Росією.
«Звісно, вона мала б (бути за столом переговорів – ред.). Я маю на увазі, що вони є частиною цього», – сказав Трамп журналістам у Білому домі 13 лютого.
Спеціальний представник президента США із питань України та Росії Кіт Келлог заявив 17 лютого, що ніхто не нав’язуватиме президенту України Володимиру Зеленському мирну угоду.
«Він і народ України ухвалять це рішення», – сказав Келлог, коментуючи можливість потенційного мирного процесу між Росією та Україною за посередництва США.
Раніше Зеленський заявив, що Київ не визнаватиме «жодних угод про нас без нас».
Радник президента США з нацбезпеки Майк Волтц, який брав участь у переговорах у Саудівській Аравії, відкинув твердження, що Сполучені Штати спілкуються з Росією за спинами у України і Євросоюзу. Він назвав такі кроки адмінстрації Трампа частиною «човникової дипломатії», а також нагадав про телефонну розмову між Трампом і Зеленським, яка відбулась одразу після розмови очільника Білого дому з Володимиром Путіним.
В етері програми Радіо Свобода «Свобода Live» Олександр Мережко висловив сподівання, що про будь-які угоди за спиною у Києва не йдеться.
«Йдеться про передвиборчу обіцянку (закінчити війну в Україні за 24 години – ред.) Трампа, яку він намагається виконати перед своїми виборцями. Тобто він, мабуть, вже зрозумів, що це безнадійна справа, що переконати Путіна неможливо, але він хоче принаймні показати своїм виборцям, що він намагається щось зробити».
За словами Мережка, початок переговорів з РФ може бути частиною «політико-дипломатичного шоу» з боку адміністрації Трампа. Він також наголосив, що Україну все ж залучатимуть до переговорів, хоча б тому, що до Києва з візитом 20 лютого має прибути Кіт Келлог. А потім, як сподівається Мережко, має відбутися зустріч президентів України та США. Однак народний обранець визнав, що поки офіційних заяв від американської сторони про підготовку до такої зустрічі не лунало.
Водночас український дипломат, експредставник України при ЄС Андрій Веселовський вважає, що говорити про «човникову дипломатію» буде можна, якщо після зустрічі в Саудівській Аравії відбудуться переговори і з українською стороною на такому ж рівні.
«В цьому випадку це пахне дуже недобре. Але це не трагедія, якщо відбудеться наступна зустріч, де ми так само сядемо три на три з нашого боку і з їхнього боку», – сказав Веселовський в етері програми Радіо Свобода «Свобода Live».
Форум