Олександр Лукашенко заявив, що нібито «не хотів йти на вибори, але його вмовили».
«Ми всі розуміємо, що я не вічний. Можу сказати – я не хотів йти на ці вибори», – заявив Лукашенко під час пресконференції 26 січня.
За його словами, піти на вибори президента його нібито «вмовила голова Ради Національних зборів Білорусі Наталія Кочанова».
«Скільки можна, я 30 років (при владі – ред.). Чисто зовнішньо якось навіть непристойно, я вже себе не у своїй тарілці відчуваю, начебто нікого немає», – сказав Лукашенко.
Також на пресконференції у Лукашенка запитали, як голосування може бути вільним і чесним, враховуючи, що всі основні опозиціонери перебувають у в’язниці або втекли з країни.
«Хтось обрав в’язницю, хтось вигнання. Ми ж нікого не виганяли з країни. І ба більше, ми відкрили країну. Ми не злопам'ятні люди, ми не злобливі», – відповів він.
Лукашенко стверджує, що «в Білорусі нікому не заважають висловлювати свою думку», але, за його словами, начебто «до в’язниці потрапляють люди, які порушили закон».
У Білорусі вранці, 26 січня, стартували вибори президента.
Низка західних країн й інституцій вже зробили заяви про те, що не мають наміру визнавати їхні результати. На засіданні 22 січня Європарламент ухвалив резолюцію щодо репресій і нелегітимних виборів у Білорусі.
Результати голосування, яке відбудеться в неділю в Білорусі, відомі наперед – таку позицію озвучив речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий на брифінгу 23 січня. Він заявив, що голосування «хотілося б назвати президентськими виборами, якби на це були підстави».
Авторитарний лідер Олександр Лукашенко обіймає посаду президента Білорусі з 1994 року, він претендує на сьомий президентський термін поспіль. Ніхто з кандидатів за час збору підписів і виступів у ЗМІ не критикував Лукашенка і не пропонував обрати нову людину на посаду голови держави. Загалом Центрвиборчком зареєстрував п’ятьох осіб як кандидатів у президенти.
При цьому в Білорусі не залишилося офіційно зареєстрованих опозиційних партій і незалежних громадських організацій.
Посол Росії у Білорусі Борис Гризлов перед нинішніми виборами заявляв, що російська сторона допоможе Мінську у разі «спроб дестабілізації» під час голосування, якщо буде запит щодо такої допомоги.
Демократичні сили Білорусі, зокрема офіс Світлани Тихановської і Координаційна рада опозиції, поширили спільну заяву, в якій наголосили, що нинішня виборча кампанія проводиться у ситуації глибокої політичної кризи, а Олександр Лукашенко незаконно утримує владу шляхом репресій проти білоруського народу й суспільства.
Попередні вибори президента у серпні 2020 року завершилися масовими протестами, найбільшими в історії незалежної Білорусі. Заявляючи про масштабні фальсифікації на користь Лукашенка, їхні учасники наполягали, що більшість насправді підтримала кандидатку від опозиції Світлану Тихановську. Влада придушила протести. Почалися репресії, які тривають досі.
Багато західних урядів тоді відмовилися визнати результати виборів і не вважають Лукашенка легітимним лідером країни.
У Білорусі зараз, за даними правозахисників, – понад 1000 політв’язнів, багато опозиційних лідерів виїхали з країни. У країні легальна діяльність опозиції фактично неможлива. У зв’язку з цим опозиційні демократичні сили неодноразово заявляли, що вибори президента Білорусі у 2025 році не будуть вільними і міжнародне співтовариство не повинне їх визнавати.
Форум