Доступність посилання

Євродепутати закликали Грецію зупинити продаж суден до «тіньового флоту» Росії


Ілюстраційне фото. Нафтовий Танкер Eagle S у Фінській затоці, 7 січня 2025 року. Танкер «тіньового флоту» Росії підозрюють у перерізуванні кабелів під водою
Ілюстраційне фото. Нафтовий Танкер Eagle S у Фінській затоці, 7 січня 2025 року. Танкер «тіньового флоту» Росії підозрюють у перерізуванні кабелів під водою

Європарламентарі з неформальної групи «Друзі України» звернулися до прем’єр-міністра Греції Кіріакоса Міцотакіса із закликом запобігти подальшому продажу грецьких суден, які можуть підсилити «тіньовий флот» Росії. Лист-звернення є у розпорядженні Радіо Свобода.

Як зазначається в листі, 37% із 75 танкерів, які потрапили під санкції США в січні 2025 року за участь у перевезеннях російської нафти в обхід обмежень, раніше належали грецьким судновласникам. Загалом, згідно з дослідженням Brookings, грецькі компанії залишаються найбільшими постачальниками суден до флоту, який допомагає Росії уникати санкцій, а їхній прибуток від таких продажів оцінюється у близько 4 мільярди доларів.

Ініціатор звернення, литовський депутат Європарламенту Пятрас Ауштрявічюс наголосив: «Разом з іншими депутатами ми запитуємо в прем’єр-міністра Міцотакіса, чи було відомо його уряду про збільшення продажу старих суден, непридатних для подальшого використання, невдовзі після лютого 2022 року, і чому не було жодних підозр і дій, щоб запобігти їхньому приєднанню до російського тіньового флоту? Такі безвідповідальні дії, спрямовані на фінансову вигоду, не лише безпосередньо сприяють стражданням українського народу, але й підривають європейську і грецьку безпеку, зокрема спричиняючи екологічну небезпеку».

У зверненні також підкреслюється, що внаслідок діяльності тіньового флоту Росія змогла обійти обмеження «цінової стелі» й отримати у 2024 році додатково близько 9,4 мільярда доларів.

Євродепутати закликали уряд Греції вжити заходів для недопущення продажу суден компаніям, пов’язаним із Росією або чия власність не може бути підтверджена, а також обмежити небезпечні перевантаження російської нафти в грецьких водах.

Під листом підписалися понад 30 депутатів із різних політичних груп Європарламенту, зокрема з Литви, Польщі, Німеччини, Франції, Нідерландів, Італії, Данії та інших країн.

За визначенням Європейської комісії, до складу «тіньового флоту» входять старі судна, які належать невідомим власникам чи структурам, які приховують бенефіціарів.

Вони перевозять нафту в обхід санкцій із використанням обманних методів, наприклад, відключають системи ідентифікації судна, підробляють інформацію про місцеперебування і змінюють національні прапори на «зручні» залежно від ситуації. «Тіньовий флот» приховує кінцевих бенефіціарів танкера чи вантажу і джерело походження нафти.

У лютому журналісти консорціуму європейських ЗМІ під проводом видання Follow the Money встановили, що Росія закупила щонайменше 230 європейських й американських танкерів на суму 6 мільярдів доларів для перевезення нафти своїм так званим «тіньовим флотом». Судна тіньового флоту Росія використовує для обходу санкцій, накладених ЄС, США, Японією та іншими країнами. За даними розслідувачів, у ньому є близько 600 суден, які забезпечують 70% російського нафтового експорту.

Найбільшу кількість суден Росія опосередковано отримала від компаній у Греції (127 танкерів), йдеться в розслідуванні.

Форум

XS
SM
MD
LG