Євросоюз продовжить підтримувати Україну стільки, скільки знадобиться, незалежно від політичних змін у США. Про це президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила 21 січня у виступі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
«Ми вже підтримали Україну майже на 130 мільярдів євро. І ми продовжимо підтримувати Україну без жодних сумнівів. Що б не сталося далі, для нас важливо, щоб Україна залишалася незалежною країною і щоб саме Україна ухвалювала рішення щодо своєї території», – наголосила фон дер Ляєн.
Її заява пролунала на тлі повернення до влади в США Дональда Трампа, який у перший же день свого президентства оголосив про рішення скоротити міжнародну допомогу.
Говорячи про відносини зі США, очільниця Єврокомісії підкреслила готовність до діалогу, але на принципових засадах: «Нашим першим пріоритетом буде раннє залучення до обговорення спільних інтересів і готовність до переговорів. Ми будемо прагматичними, але завжди відстоюватимемо свої принципи», – заявила фон дер Ляєн.
Президентка Єврокомісії зазначила, що світ вступив у «нову еру жорсткої геостратегічної конкуренції», де провідні економіки змагаються за доступ до сировини, нових технологій та глобальних торговельних шляхів – від штучного інтелекту до чистих технологій, від квантових обчислень до космосу.
«В умовах посилення конкуренції ми, ймовірно, продовжимо спостерігати часте використання економічних інструментів, таких як санкції, експортний контроль та тарифи, спрямованих на захист економічної та національної безпеки», – додала вона.
Для адаптації до нових умов Єврокомісія наступного тижня представить «дорожню карту конкурентоспроможності», яка визначатиме роботу ЄС на наступні п’ять років. За словами фон дер Ляєн, Європі необхідно «змінити передачу», щоб підтримувати зростання в наступній чверті століття.
Президент США Дональд Трамп одним із перших після інавгурації підписав указ про тимчасову паузу в наданні зовнішньої допомоги США іншим країнам на 90 днів для оцінки ефективності й узгодженості відповідних програм із зовнішньою політикою США. Документ опублікував Білий дім.
Трамп давно виступає проти іноземної допомоги, попри те, що така допомога зазвичай становить приблизно 1% федерального бюджету, за винятком надзвичайних обставин, таких як мільярди зброї, наданої Україні. Трамп критикував обсяги фінансування, виділеного для допомоги Україні на тлі широкомасштабного вторгнення Росії.
Форум