«Моє послання моїм колегам сенаторам і представникам уряду: чим більше ми зробимо зараз, тим краще для майбутнього», – сказав Павел Фішер, сенатор Парламенту Чеської Республіки, голова парламентського Комітету з питань закордонних справ, оборони та безпеки під час обговорення у Празі. Там побувало Радіо Свобода.
У Празі в Бібліотеці Вацлава Гавела відбувся дискусійний форум Ростислава Прокоп’юка «Україна як виклик» про минуле, сьогодення та майбутнє України за участі Фішера, а також чеського поета та музиканта Томаша Дворжака.
Чим більше ми надаємо Україні зброї, тим краще для українців і тим більше це є стримуючим фактором для агресораПавел Фішер
Учасники обговорювали ситуацію, в якій опинилася Україна у переддень інавгурації обраного президента США Дональда Трампа, повномасштабну війну Росії проти України, а також зусилля Чехії для підтримки України.
Підтримувати більше
Сенатор Павел Фішер пригадав слова колишнього генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберґа про те, що більша допомога у вигляді зброї у минулому допомогла б запобігти збройної агресії Росії у 2022 році.
«Це, ймовірно, урок, який ми повинні взяти до уваги, що чим більше ми надаємо Україні зброї, тим краще для українців і тим більше це є стримуючим фактором для агресора», – сказав він у коментарі Радіо Свобода.
«І я думаю, що ми повинні швидко діяти, не роздумуючи, надавати зброю, яка потрібна і може стримувати нападника»
Чим більше ми зробимо зараз, тим краще для майбутнього
У контексті нинішньої політичної ситуації в США, на питання, чи підтримуватиме Чехія Україну у війні з Росією, у разі якщо справдяться предвиборчі заяви обраного президента США Дональда Трампа, який критикував обсяги допомоги Україні, чеський політик відповів:
«Я думаю, що наша роль полягає не в тому, щоб пояснювати, що хотів сказати Трамп або яким буде майбутнє, а в тому, щоб діяти. Ми можемо зробити набагато більше. І це також моє послання моїм колегам-сенаторам і представникам уряду: чим більше ми зробимо зараз, тим краще для майбутнього»
Сенатор Фішер вважає, що Європа втратила багато часу на переговори або роздуми, і додав, що цей час був використаний Росією для створення коаліції з Іраном, Північною Кореєю та Китаєм.
«Чим більше ми чекаємо, тим гіршою буде ситуація в Україні завтра. І йдеться не лише про Україну, а й про свободи та верховенство права в наших країнах», – застеріг сенатор Фішер.
Про подолання енергетичної залежності від Росії
14 січня чеський уряд вийшов із заявою про те, що Чехія завершила процес звільнення від енергетичної залежності від Росії і вже цього року відмовиться від постачання російсьої нафти. Натомість, заявив прем’єр міністр Чехії Петр Фіала, країна буде забезпечуватися нафтою із Заходу.
Чехія, поруч із Словаччиною та Угорщиною була однією з трьох країн ЄС, які не завершили процес відмови від енергозалежності від Росії, до якого зобов’язалися всі країни-члени Європейського Союзу у Версалі у березні 2022 року.
Чехія впоралася із цим завданням
«Чим швидше Європейський союз стане незалежним від поставок газу, нафти чи (інших – ред.) енергоносіїв з Росії, тим краще для ЄС. І я думаю, що наша країна впоралася із цим завданням і зробила це найкраще. І саме тому я підтримую чеський уряд у його зусиллях (…)», – заявив Фішер.
«Що стосується інших, я думаю, що це їхня відповідальність. Але я думаю, що чим менше ми залежимо від Росії, тим краще для нашої свободи».
- Павел Фішер був незалежним кандидатом під час президентських виборів у Чехії в 2018 та 2023 роках, колишнім послом Чехії у Франції та Монако, він є сенатором парламенту Чехії з 2018 року, де очолює Комітет з питань закордонних справ, оборони та безпеки.
- Чехія з перших днів повномасштабної війни активно надає військову та фінансову допомогу Україні, зокрема в рамках ініціативи з закупівлі снарядів.
- За прогнозами, на парламентських виборах у Чехії восени 2025 року може перемогти політична сила колишнього прем'єра Андрея Бабіша. Він заявляв, що не проти допомоги Україні, однак «пріоритетом є захист інтересів Чехії».
Форум