Доступність посилання

Битва за Костянтинівку вже влітку? Чому заговорили про новий напрямок фронту


Наслідки авіаудару військ РФ по Костянтинівці 10 лютого 2025 року
Наслідки авіаудару військ РФ по Костянтинівці 10 лютого 2025 року

Щодня армія РФ завдає по Костянтинівці на Донеччині бомбових, артилерійських обстрілів, ударів БпЛА та FPV-дронами, повідомляють військові та місцева влада. Лише за ранок 21 лютого один містянин загинув і двоє зазнали поранень, за добу 20 лютого загинули п’ятеро людей, ще одна постраждала. Це місто може стати однією з найгарячіших ділянок фронту на Донеччині вже навесні-влітку, прогнозують військові експерти. Яке значення має Костянтинівка для оборони і навіщо вона Кремлю, розбиралися Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Війська РФ наближаються?

За останні декілька місяців російські війська посилили удари по Костянтинівці.

7 авіаударів, обстріли з РСЗВ «Смерч» та ствольної артилерії, 7 поранених цивільних – такі підсумки лише однієї доби 19 лютого у Костянтинівській громаді.

Зросла щільність авіаційних ударів. До прикладу, 22 січня Костянтинівка зазнала 9 авіаударів за 15 хвилин; 13 лютого війська РФ здійснили 6 авіаударів упродовж 8 хвилин.

Віднедавна до бомбових, артилерійських обстрілів та ударів БпЛА, зокрема, «Блискавка» різних модифікацій, додалася загроза від FPV-дронів.

18 лютого в одному з районів Костянтинівки російські дрони атакували спочатку співробітників ДСНС, які розвозили воду цивільним, а потім – парамедиків поліції. У підсумку: 5 поранених (двоє співробітників ДСНС, двоє поліцейських і начальник Костянтинівської МВА Сергій Горбунов).

20 лютого російський FPV-дрон атакував цивільний автомобіль у місті – цього разу минулося без жертв.

Поля на під’їзді до Костянтинівки з боку Часового Яру, в якому від травня 2024 року тривають бої, встелені оптоволокном – тут агресор активно використовує такі FPV. Над дорогами почали натягувати антидронові сітки.

Антидронові сітки над дорогою на під'їзді до Костянтинівки
Антидронові сітки над дорогою на під'їзді до Костянтинівки

Нещодавня поява FPV противника у Костянтинівці свідчить, перш за все, про наближення військ РФ до міста, зокрема позицій екіпажів безпілотників, зазначають фахівці.

У місті, за даними МВА, наразі лишаються понад 15 тисяч жителів.

Костянтинівка – «стартові» умови для прориву

Посилення обстрілів, зауважують аналітики, свідчить про плани Кремля з захоплення міста, що є, по суті, південними воротами до Дружківки, Краматорська та Слов’янська (Краматорсько-Слов'янська агломерація).

Станом на 21 лютого російські війська просуваються до Костянтинівки з трьох напрямків:

  • Східний. Від Часового Яру (відстань трохи більше за 7 км);
  • Південно-східний. Від Торецька (відстань трохи більшеза 10 км);
  • Південно-західний. Від села Баранівка східніше від Покровська біля траси «Костянтинівка – Покровськ» (відстань майже 20 км).

«Завдяки діям 6 БСП 12 БрСпП «Азов» к***цапів було відкинуто від траси «Покровськ–Костянтинівка», – повідомили аналітики проєкту DeepState 19 лютого.

Фронт довкола Костянтинівки станом на 20 лютого: російські війська просуваються зі сходу, південного сходу та південного заходу
Фронт довкола Костянтинівки станом на 20 лютого: російські війська просуваються зі сходу, південного сходу та південного заходу

Ситуація, що склалася довкола міста, дозволяє говорити про утворення ще одного оперативного напрямку фронту – Костянтинівського, зауважив 16 лютого Костянтин Машовець, військовий оглядач групи «Інформаційний спротив».

Аргументи Машовця наступні:

  • війська РФ перегрупувалися і перевели 51-шу загальновійськову армію з угруповання «Центр» до угруповання «Південь» (відповідальне за Краматорський і Торецький напрямки);
  • 8-му загальновійськову армію (ЗВА) у складі двох дивізій перекинули з Новопавлівського напрямку на смугу між Торецьком і Покровськом, також у смугу відповідальності угруповання «Південь».

«Саме так, складаються досить зручні «стартові» умови для прориву противника на Костянтинівку: як з півдня (з боку Торецька), так і з північного сходу (з боку Часового Яру). Більше того, 8-а ЗВА, розгорнута між Торецьком і Покровським напрямком, в разі її просування на північ може взагалі обійти Костянтинівку з заходу», – прогнозує військовий оглядач.

Наслідки авіаційного удару по Костянтинівці 19 лютого 2025 року
Наслідки авіаційного удару по Костянтинівці 19 лютого 2025 року

Із прогнозами Машовця суголосні думки ізраїльського військового експерта Давида Гендельмана.

«За наявною інформацією, 8-му армію у складі двох дивізій перекинули на Торецький напрямок. Якщо врахувати, що Торецьк і Часів Яр практично захоплені, то наступний етап – це йти по східних напрямках на Костянтинівку… За оцінками деяких фахівців, можливо, упродовж двох місяців російські війська підійдуть до самої Костянтинівки. А якщо впаде Костянтинівка, то виникає питання про Слов’янськ і Краматорськ», – зауважив Гендельман в ефірі Радіо Донбас Реалії.

В американському Інституті вивчення війни (ISW) також прогнозують, що Кремль може віддати перевагу напрямку Костянтинівки перед Покровськом і розпочати наступальні операції тут вже навесні-влітку 2025 року.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Поділіться з нами своїм відгуком про статтю: на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви живете на окупованій території – пропонуйте теми, діліться міркуваннями через анонімну форму donbass.realii.info. Донбас Реалії працюють для аудиторії по обидва боки лінії фронту.

  • Зображення 16x9

    Донбас.Реалії

    Донбас.Реалії – проєкт для Донбасу та про Донбас по обидва боки лінії розмежування. З 2014 року ми створюємо та добуваємо унікальний контент – ексклюзиви з окупованих міст і лінії фронту, відео й фото, мультимедійні репортажі, розслідування, радіо та телепрограми. 

    У соцмережах:

    – Facebook

    – Telegram

    – Instagram

    – Twitter

    – Телепроєкт Донбас Реалії на YouTube

    – Радіо Донбас Реалії на YouTube

  • Зображення 16x9

    Сергій Горбатенко

    Позаштатний кореспондент Радіо Свобода з 1 лютого 2015 року. Автор матеріалів для Радіо Донбас.Реалії.

    Працював журналістом у Громадському телебаченні Донбасу, регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Донецькій області. Був редактором на телеканалах «ТОР» і «С+» (Слов’янськ). Закінчив філологічний факультет Донбаського державного педагогічного університету (Слов’янськ).

Форум

XS
SM
MD
LG