Доступність посилання

ТОП новини

Ніч у суді в Києві: побиті 30 листопада 2013 року активісти відмовилися залишати зал суду


«Беркут» жорстоко розганяє активістів на Майдані. Київ, 30 листопада 2013 року
«Беркут» жорстоко розганяє активістів на Майдані. Київ, 30 листопада 2013 року

Виповнюється третя річниця розгону мирних протестувальників на Євромайдані. Тоді бійці спецпідрозділу МВС «Беркут» жорстко побили понад 80 учасників акції. Ніч на 30 листопада стала початком протистоянь під час Революції гідності. На Михайлівській площі, на яку тоді вперше вийшли тисячі українців, вшанували усіх, хто віддав життя за гідність та свободу України. Однак, потерпілі активісти обурені тим, що винні у злочинах тієї ночі досі лишаються не покараними. Частина з них не прийшли на вечір пам’яті, бо з самого зранку середи перебували в Шевченківському суді, оголосивши протест.

​Студент університету Грінченка Віталій Кузьменко був на Майдані майже три перших дні. У ніч на 30 листопада – опинився в кільці «Беркуту».

Мене вирвали з натовпу, почали бити з різних сторін і потім вже відтягли через вулицю Інститутську до автозаку
Віталій Кузьменко

«До останнього не думав, що буде така жорстока зачистка, допоки не почали арештовувати усіх підряд. Вони нас оточили протягом декількох хвилин, потім підійшли впритул і як по команді ті, хто стояли спереду, почали затримувати усіх, хто перед ними. Мене вирвали з натовпу, почали бити з різних сторін і потім вже відтягли через вулицю Інститутську до автозаку», – говорить Кузьменко.

Він каже: тоді більше хвилювався не про травми чи біль (хлопцю зламали руку і травмували голову – ред.), а якою країна зранку «прокинеться».

«Тоді були думки, що ось ми і докотилися до рівня Росії та Білорусі, було питання: «що ж буде вранці»? Ми прокинемось у диктаторській країні чи щось змінемо? Наступний день показав – ми змінимо країну», – розповідає Кузьменко і додає: варварський розгін мирної акції протестів вивів на вулиці сотні тисяч людей і врятував країну.

Справу затягують – адвокат

Після Революції гідності Віталій Кузьменко пішов захищати країну на Донбасі, демобілізувався цієї весни. Однак за цей час держава не спромоглася розслідувати його справу, обурюється він.

У середу відбулося чергове засідання у справі чотирьох екс-бійців спецпідрозділу «Беркут», звинувачених у розгоні учасників Майдану 30 листопада, в якій Кузьменко серед потерпілих. Однак через відсутність представників прокуратури та двох обвинувачених засідання перенесли на 7 грудня.

Їх свідомо заганяли в загін, між щитами, для того, щоб побити та покалічити. Показати «силу» всій країни, щоб зупинити Євромайдан
Олександер Башук

Адвокат потерпілих Олександер Башук переконаний, що справу навмисно затягують. Він вважає, що дії «Беркуту» на Майдані варто вважати терористичним актом і кваліфікувати інакше.

«Та кількість беркутів – ці 300 чоловік протестувальників – могли винести на руках. Але їх свідомо заганяли в загін, між щитами, для того, щоб побити та покалічити. Показати «силу» всій країни, щоб зупинити Євромайдан. Тоді Шевченківський суд був одним із ключових по створенню суддівського терору щодо євромайданівців», – говорить адвокат.

Суд проти екс-«беркутівців» перенесли (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

​Віталій Кузьменко разом з іншими потерпілими та адвокатом вважають, що справу навмисно затягують. І на знак протесту відмовились покидати залу суду. Вони заявили, що будуть перебувати там, поки не будуть виконані їхні вимоги й до них не прийде президент України Петро Порошенко. Всього до акції протесту долучилися 12 потерпілих.

«Вони хочуть вчергове перенести засідання, тому ми вимагаємо, щоб Генпрокуратура почала працювати, або генеральний прокурор Юрій Луценко, який півроку її очолює, звільнив місце для тієї людини, яка все ж таки зможе організувати адекватну й об’єктивну роботу. Ми вимагаємо того, щоб, або був створений спеціалізований суд, який зможе об’єктивно і оперативно розглядати справи, починаючи зі справ Майдану», – сказав Кузьменко і після перенесення засідання разом з іншими активістами-потерпілими оголосили про блокування залу суду.

«Беркутівців», які зачищали Майдан, не можуть ідентифікувати

Справи Майдану 30 листопада 2013 року затягуються, зокрема тому, що слідство не знає, хто саме бив людей в ту ніч, пояснює начальник Департаменту спеціальних розслідувань Генпрокуратури Сергій Горбатюк. За його словами, у той час у Києві працювали близько 590 осіб міліції та «Беркуту». Нині відомі прізвища всіх силовиків, які «заходили» на Майдан, втім, безпосередньо тих, хто чинив насилля ідентифікувати поки не вдається, говорить Горбатюк.

Сергій Горбатюк
Сергій Горбатюк

Ідентифіковані всі, хто заходив на Майдан із беркутівців – їх понад 200 осіб. Але безпосередні виконавці, які чинили насилля, на сьогоднішній день не ідентифіковані таким чином, щоб повідомити їм про підозру
Сергій Горбатюк

«Ідентифіковані всі, хто брав участь, тобто заходив на Майдан із беркутівців – їх понад 200 осіб. Але безпосередні виконавці, які чинили насилля, на сьогоднішній день не ідентифіковані таким чином, щоб повідомити їм про підозру, тобто недостатньо доказів, щоб їх притягти до відповідальності», – зазначив в коментарі Радіо Свобода Горбатюк.

За його словами, ідентифікувати в цій справі вдалося лише колишнього командира роти «Беркуту» Євгена Антонова, який вже тривалий час не працює у лавах правоохоронців і був звільнений ще до переатестації поліції.

16 особам повідомили про підозру, обвинувальні акти п’ятьох – у суді, в одній справі слідство завершене, а всі інші перебувають у розшуку: це, зокрема колишній президент Янукович, міністр внутрішніх справ, керівник київської міліції, перераховує Горбатюк.

Тим часом, у поліції заявляють, що за період після Революції гідності ідентифікували і відсторонили від служби до рішення суду 13 «беркутівців». Усіх їх підозрюють у різних злочинах: від побиття студентів до розстрілів на Майдані.

«Саме ці особи, яких Генпрокуратура реально ідентифікувала і реально особам пред’явила підозру, і реально розслідує щодо них кримінальне провадження, а деякі справи вже в суді, у лавах Нацполіції не служать», – сказав директор Департаменту комунікацій МВС Артем Шевченко.

Увечері 30 листопада на Михайлівську площу прийшли активісти Майдану, щоб вшанувати початок протистоянь на Майдані та згадати тих, хто віддав життя за гідність і свободу України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG