Dostupni linkovi

Balkan-i-ja

Eto, bolji smo

Ilustrativna fotografija
Ilustrativna fotografija

Eto, ipak smo bolji

Posao me natjerao da putujem za Rigu, glavni grad Latvije. Ova postsovjetska država živi miran život, više ili manje. Negdje oko 800.000 stanovnika, na putu od aerodroma se vide renovirane i urušene kuće.

Kažu mi da Latvija ima stopu nezaposlenosti negdje čak oko 18 posto, država nema novca da podrži časopise iz oblasti kulture pa oni propadaju jedan za drugim.

Knjige na latvijskom su skuplje od onih na engleskom i ruskom jeziku, (ovdje živi oko 30 posto stanovništva koji pripadaju ruskoj etničkoj grupi).

Grad je šarmantan, udaljen oko 20 minuta vožnje od mora. Imao sam prvo namjeru da “skoknem” do obale da vidim razliku između evropskog juga i sjevera ali me pogled iz aviona na zaleđene santé, totalnu pustoš na obalama brzo razuvjerio.

Na ulicama Rige “snijega do koljena”. Tamo gdje ljeti budu trotoari utabana je staza široka 20-30 centimetara, malo-malo se neko skloni u snijeg da onaj drugi prođe.

Ko god mi kaže da u Sarajevu, Zagrebu ili Beogradu ne čiste snijeg sa ulica - vara se. Ovo u Rigi je pojam neočišćenih ulica. Balkanske ulice izgledaju poput bulevara.

Eto, u nečemu smo bolji.

Sječa balkanskih premijera

Jedan od djavolih simbola
Jedan od djavolih simbola

Sječa balkanskih premijera

Negdje u proljeće 1991-e godine, kada je rat u Hrvatskoj već trajao, a sve se više približavao Bosni i Hercegovini, pred parlamentom BiH se planirao održati protest protiv JNA. Organizatori su tražili direktan prenos. U funkciji glavnog urednika TV Sarajevo dogovorio sam tada prenos u trajanju od jednog sata nakon čega smo se morali uključiti u prenos sportskog dogadjaja iz Barcelone. Kad je sat istekao, a prenos prekinut, masa je krenula na reportažna kola TV Sarajevo. Požurio sam da pomognem kolegama i organizatore podsjetim na dogovor. Bio sam naivan, naravno, čim su me vidjeli počeli su me tući.

Milo Djukanovic

Služba sigurnosti me izvukla i sklonila u zgradu vlade, pravo pred premijera, Jure Pelivana.

24-og prosinca ove godine, samo tri dana nakon što su se sa funkcija povukli premijer i dopremijer, Milo Djukanović i Svetozar Marović, u Budvi je uhapšen gradonačelnik i dogradonačelnik. Klupko korulcije se počelo odmotavati. I Djukanović i Marović su bili suočeni sa sličnim optužbama ali dokaza, do danas, nema.


15-og prosinca je švicarski istražitelj objavio tvrdnje, bez dokaza, da je premijer Kosova, Hashim Tachi na vrhu piramide kosovke mafije koja je učestvovala čak i u trgovini ljudskim organima.

10-og prosinca u Austriji je uhapšen Ivo Sanader, bivši premijer Hrvatske pod optužbama za korupciju i organizirani kriminal, a vjerojatno i za pranje novca (jedna austrijska banka najvaljuje tužbu te vrste).

Zgrada tužilaštva u Salzburgu u kojoj je zatvoren Ivo Sanader

U studenom, bivši premijer Srbije, Vojislav Koštunica je optužen za opstrukciju hapšenja Ratka Mladića, a njegovo se ime čak i pominje u novim istragama oko ubistva opremijera Zorana Djindjića. Tužilac za ratne zločine, Vladimir Vukčević potvrdjuje da je bilo osptrukcija u vrijeme Koštunice na vlasti ali optužbi pravne prirode još nema.

Nekoliko slučaja korupcije čeka na sud u slučaju Milorada Dodika, CIN, Centar za istraživačko novinarstvo, je podnio prijavu radi zloupotrebe položaja u izgradnji zgrade vlade u Banjaluci. Dodik je još 2005-e bio optužen za zaloupotrebu ali ga je banjalučki sud oslobodio.

Sarajevski sud je pak oslobodio bivšeg premijera Federacije BiH Nedžada Brankovića za zloupotrebu u slučaju vlasništva stana koji vrijedi oko pola miliona KM, dok je premijer platio 900!

Nedzad Branković

Još jedan drugi premijer Federacije i njegov zamjenik, Edhem Bičakčić i Dragan Čović, su takodjer pod istragom radi korupcije.

Premijer Makedonije, Nikola Gruevski, se još ne suočava sa optužbama u sudu ali opozicija već navodi da mu je majka, inače sa niskim primanjima, kupila četiri stana od kada je Gruevski premijer. U Makedoniji su sve lešće optužbe ma račun premijera koji, tvrdi se, zapošljava svoje ljude u službama sigurnosti. Njegova se mreža u Makedoniji već naziva ¨La Famillia¨.

Svi ti premijeri, sadašnji i bivši, optužbe protiv njih nazivaju političkim sudjenjima. Sanader kaže da je u Hrvatskoj u toku ¨lov na vještice¨, Marović kaže da je hapšenje njegovog brata u Budvi akcija sa ¨političkim ciljem, Dodik grmi kako su optužbe protiv njega umjerene protiv RS, Tachi kaže da Martijev izvještaj ugrožava interese Kosova.

Milorad Dodik

Lako je uočiti logiku u svemu. Kriminal i korupcija su na Balkanu zaštićeni. Organi države umjesto da se bore protiv kriminala – suradjuju sa njima. Vodje mafije često više nisu nikakvi tipovi van zakona, nego ljudi koji donose zakone, vlade i premijeri su često na čelu kriminalniog miljea.

Ta korumpirana elita drži svoj kapital u stranim bankama, nekretninama (gradonačelnik Budve je sakupio 22 stana) ili umjetninama (Sanader ima oko 300 vrijednih slika). Logično, u zemlju se ne investira, državni fondovi su presušili, država je u dugovima I gotovo da nema više šta da se ukrade.

Što reče jedan moj kolega bara je sve manja, a krokodila je sve više.

Mogući spas za balkanske države je ulazak u obitelj EU, ali tamo je već naučena lekcija o primanju država u kojima caruje korupcija kao što je to bio slučaj sa Bugarskom i Rumunjskom. Balkan sada plaća cijenu tog promašaja.

Bilo bi lijepo kada bi svi ti premijeri napustili javne živote i tako pomogli državama čija su vlast bili. Pusta želja – nisu ni bili na vlasti radi države nego radi sebe, kao što su i sada na vlasti i politici ne radi države nego da sebe spase od istraga.

One 1991-e godine mi je premijer BiH Jure Pelivan govorio kako zemlja srlja u propast i kako ne može puno uraditi da je spasi. Već je bio – razvlašćen. Nekoliko m jeseci kasnije se povukao iz politike. Siguran sam da danas, dok čita vijesto o premijerima, tu svoju odluku da se povuče smatra jednom od najmudrijih u njegovom životu.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG