Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Dejvid Lami (David Lammy) izjavio je u Beogradu da je predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem razgovarao o pokretanju procesa normalizacije odnosa Srbije i Kosova, kao i neustavnim postupcima predsednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika.
Nakon sastanka Lami je poručio da je za Veliku Britaniju stabilan i siguran Zapadni Balkan važan, a da Srbija igra fundamentalnu ulogu u obezbeđivanju te stabilnosti.
"Počeli smo da razgovaramo o onome što mene brine - o neustavnim postupcima predsednika Dodika, i kako da ponovo podstaknemo normalizaciju između Srbije i Kosova", rekao je Lami nakon sastanka.
Vučić je poručio su se, kada je reč o pitanju Kosova, složili da je dijalog od ključnog značaja.
Međutim, on je naveo da ne deli mišljenje za stanje u Bosni i Hercegovini (BiH).
"Ja ne mogu da se saglasim da je protivustavno delovanje Milorada Dodika krivac ili jedini krivac za situaciju u Bosni i Hercegovini", poručio je Vučić.
On je dodao da će Srbija uvek poštovati Dejtonski sporazum, a u skladu sa tim teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.
"Mi ne želimo nikakve sukobe", rekao je Vučić.
Sud Bosne i Hercegovine zatražio je 27. marta od Interpola izdavanje crvene poternice za Dodikom i predsednikom parlamenta Republike Srpske Nenadom Stevandićem, zbog sumnje da su počinili krivično delo "napad na ustavni poredak BiH".
Dodik je 2. aprila izjavioda ga je predsednik Srbije Aleksandar Vučić obavestio da je na žalbu Beograda Interpol odbio zahtev Suda BiH da raspiše crvenu poternicu za njima.
Vučić o tome nije govorio na konferenciji za medije, koji je držao sa Dejvidom Lamijem.
Lami je spomenuo i da je Velika Britanija svesna da se u Srbiji dešavaju veliki protesti. On je rekao da je to razgovor između Vlade Srbije i njenih građana, koji iskazuju svoja prava na miran protest.
"Dozvolite mi da istaknem da se Ujedinjeno Kraljevstvo ne meša. Mi imamo demokratske institucije o vladavini prava, mi i dalje nastavljamo da nudimo podršku u skladu sa onim što građani Srbije kažu da žele i u skladu sa željama predsednika da ubrza posao kada je reč o evropskim integracijama", rekao je Lami.
U Srbiji mesecima desetine hiljada građana izlaze na ulice sa ključnim zahtevom da se utvrdi krivična i politička odgovornost za pad nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra i smrt 16 ljudi.
Proteste predvode studenti, koji blokiraju desetine fakulteta širom Srbije.
Objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji stanične zgrade njihov je prvi zahtev.
Sastanku Lamija i Vučića su prisustvovali ministri Vlade Srbije u tehničkom mandatu Siniša Mali, Marko Đurić i Ivica Dačić.
Nakon sastanka, Lami i ministri Vlade Srbije u tehničkom mandatu potpisali tri memoranduma o razumevanju.
Potpisani su Memorandum o razumevanju između Vlade Srbije i državnog sekretara za poslovanje i trgovinu njegovog britanskog veličanstva, postupajući preko Odeljenja za garancije izvoznih kredita, koje posluje kao Britanska izvozna kreditna agencija, Memorandum o razumevanju između Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva o unapređenju saradnje u borbi protiv organizovanog kriminala u oblasti migracija i Memorandum o razumevanju Ministarstva informisanja i telekomunikacija Srbije i Kancelarije za inostrane poslove, poslove Komonvelta i razvoj Ujedinjenog Kraljevstva.
Lami je u Beograd stigao nakon posete Prištini, gde se sreo sa predsednicom Kosova, vršiocem dužnosti premijera Albinom Kurtijem i ministrima Vlade.
Prištinu i Beograd posetio je u sklopu turneje po Zapadnom Balkanu, koja, prema navodima Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, ima za cilj jačanje saradnje u borbi protiv iregularne imigracije i organizovanog kriminala.