Procedura za uvođenje vjeronauke u crnogorske škole neće biti nastavljena jer na skupštinskom Odboru za prosvjetu i nauku nije dobila podršku za prosljeđivanje Vladi na dalje razmatranje.
Za proslijeđivanje inicijative Vladi su 16. aprila glasali samo članovi Odbora iz prosrpskih vladajućih stranaka - Nove srpske demokratije i Demokrata. Poslanici vladajućeg Pokreta Evropa sad premjera Milojka Spajića i opozicije su odbili da glasaju.
Odbor je ovu temu stavio na dnevni red nakon što je u Skupštinu stigla peticija koju je potpisalo preko šest hiljada građana, a kojom se zahtijeva da vjeronauka bude izborni predmet u osnovnim i srednjim školama.
Prema proceduri, Odbor većinom glasova odlučuje da li da se peticija proslijedi Vladi na mišljenje, koja bi potom u roku od 45 dana bila dužna da se izjasni o njoj.
Peticiju je na Odboru za prosvjetu podržao dio vladajuće većine, uz obrazloženje da gotovo sve evropske države imaju 'neku vrstu vjeronauke u školama', te da uvođenje tog predmeta nije suprotstavljeno principu sekularizma propisanom u Ustavu Crne Gore.
"Treba omogućiti ljudima slobodu da vaspitaju svoju djecu kako misle da treba i da im to država omogući", rekao je Dragan Bojović poslanik Demokratske narodne partije, članice nekadašnjeg proruskog Demokratskog fronta.
Tu inicijativu je podržao i Vaso Obradović iz vladajuće Nove srpske demokratije čiji je lider predsjednik Skupštine Andrija Mandić.
Na drugoj strani protiv su bili poslanici opozicije - Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokrata.
Zoja Bojanić Lalović iz DPS-a je ocijenila da je i sama rasprava o vjeronauci u školama kršenje Ustava:
"Ovo je vrhunac kršenja Ustava. Nema nijednog stručnog niti društvenog opravdanja za uvođenje premeta vjeronauka. Postoji isključivo političko opravdanje koje vi iznosite."
I vladajućeg Pokreta Evropa sad (PES) su saopštili da nauka i vjeronauka ne mogu da se izučavaju pod istim krovom.
"Mislim da u prosvjetnim ustanovama nema potrebe da postoje predavanja o nastanku Zemlje onako kako ga vide različite religije", rekao je poslanik PES Dane Marković.
Iz ove partije su podsjetili da se ministarka prosvjete Anđela Jakšić Stojanović, koja je iz PES-a, već izjasnila da vjeronauka nije potrebna u obrazovnom sistemu.
Tokom sjednice Odbora je postavljeno više pitanja, na koja nije bilo odgovora: ko bi pisao nastavni plan, ko bi bili predavači i da li bi bila stigmatizovana djeca koja bi, usljed različite vjerske pripadnosti, bila u manjini.
Uoči sjednice Odbora, na mogućnost uvođenja vjeronauke u škole, reagovalo je 114 nevladinih organizacija devet građanskih aktivista u Crnoj Gori.
Oni su se usprotivili toj inicijativi, ocjenjujući da je suprotna Ustavu, principu sekularizma i interesima djece i mladih. Podsjetili su da u školama već postoji predmet Istorija religije, a da je za djecu, čiji roditelji žele vjersko obrazovanje, ono organizovano u vjerskim objektima.