Organizacije civilnog društva u Crnoj Gori protive se uvođenju vjerske nastave u obrazovni sistem jer smatraju da je to suprotno Ustavu, principu sekularizma i interesima djece i mladih.
Ovo je navedeno u saopštenju 90 nevladinih organizacija i civilnih aktivista, povodom najave da će Odbor za prosvjetu Skupštine Crne Gore 16. aprila razmatrati e-peticiju o uvođenju vjeronauke u škole koju je potpisalo preko šest hiljada građana.
"Ovom peticijom se zahtijeva uvođenje vjeronauke kao izbornog predmeta u osnovne i srednje škole", navodi se u peticiji koja je inicirao javnosti nepoznati Teodor Milanko.
E-peticija koja je objavljena na web stranici Skupštine pokrenuta je 11. marta.
U saopštenju nevladinog sektora se izražava posebna zabrinutost što je Skupština ovoj inicijativi dala status prioriteta "uprkos negativnim stavovima stručne javnosti, dijela institucija i organizacija civilnog društva".
"Za razmatranje ove inicijative ne postoji ni stručna ni društvena opravdanost. U državnim školama izučavaju se predmeti koji su utemeljeni u naučnim disciplinama. Suprotno tome vjerska učenja se zasnivaju se na dogmi, nepobitna su, ne dozvoljavaju sumnju i insistiraju na vjeri", navode nevladine organizacije.
Citiraju i mišljenje ministarke prosvjete i nauke Anđele Jakšić-Stojanović, da vjeronauka nije potrebna u obrazovnom sistemu.
Ranije je iz Zavoda za školstvo saopšteno da se ove teme obrađuju kroz izborni predmet istorija religije, koji je dostupan u devetom razredu osnovne i u srednjim školama.
Nevladine organizacije podsjećaju da je za djecu, čiji roditelji žele vjersko obrazovanje, ono organizovano u vjerskim objektima.
Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori godinama traži uvođenje vjeronauke u državne škole.
O tome je u više navrata govorio mitropolit Srpske pravoslavne crkve Joanikije navodeći da pravo na vjeronauku "spada u osnovna ljudska prava i prava djeteta na takvu vrstu obrazovanja".
Nevladin sektor podsjeća da je prema Ustavu i važećim zakonima o obrazovanju, Crna Gora sekularna država u kojoj su vjerske zajednice odvojene od države.