Papa Franja se probudio i nastavio je s terapijama u ponedeljak posle mirne noći, desetog dana hospitalizacije zbog složene plućne infekcije koja je izazvala ranu fazu zatajenja bubrega, saopštio je Vatikan, dok vlada globalna zabrinutost za zdravlje poglavara Rimokatoličke crkve.
"Noć je prošla dobro, papa je spavao i odmara se", navodi se u saopštenju.
Osamdesetosmogodišnji papa, čije se zdravlje pogoršalo otkad je 14 . februara primljen u bolnicu Gemeli u Rimu zbog poteškoća u disanju, nastavlja da se hrani i ne dobija veštačku ili tečnu ishranu, naveo je Vatikan.
Početna dijagnoza bronhitisa razvila se u obostranu upalu pluća, a Vatikan je u subotu prvi put upozorio da je njegovo stanje kritično.
U nedelju je navedeno da Franja nastavlja da prima kiseonik "visokog protoka" i da su testovi krvi pokazali "početno, blago, zatajenje bubrega, koje je trenutno pod kontrolom".
"Franja je svestan, ali složenost kliničke slike i potreba da se sačeka da farmakološki tretmani daju neki efekat znače da je prognoza i dalje uzdržana", navedeno je u nedelju.
Vernici su ostavili sveće ispred bolnice Gemeli, gde je Franja u posebnom papskom apartmanu na 10. spratu, odakle je, kako je naveo Vatikan, učestvovao na misi u nedelju ujutro.
Abele Donati, šef odeljenja za anesteziju i intenzivnu negu u Univerzitetskoj bolnici Marke, rekao je za dnevnik Korijere dela sera (Corriera della Sera) da bi zatajanje bubrega "moglo da signalizira prisustvo sepse u ranim fazama".
"To je odgovor tela na infekciju koja je u toku, u ovom slučaju na dva plućna krila", rekao je on.
Profesor Serđo Alfieri (Sergio), koji predvodio medicinski tim Gemelija koji leči papu, upozorio je na konferenciji za novinare u petak da je "pravi rizik u ovim slučajevima da klice prođu u krv", što bi moglo da rezultira sepsom, koja može biti opasna po život.
Hospitalizacija Franje izazvala je široku zabrinutost i strahovanja za papin oporavak.
Stanje pape, kome je kao mladiću odstranjen deo jednog pluća, podstaklo je spekulacije o tome da li će moći da se oporavi i eventualno posle podneti ostavku.
Franja je uvek ostavljao mogućnost da sledi svog prethodnika Benedikta XVI, koji je 2013. godine postao prvi papa od srednjeg veka koji se povukao zbog fizičkog i mentalnog zdravlja.
Nemački kardinal Gerhard Ludvig Miler (Ludwig Muller) rekao je za Korijere dela sera da je "papa živ i ovo je trenutak da se moli, a ne da razmišlja o njegovom nasledniku".