Američki predsjednik Donald Trump najavio je povlačenje Sjedinjenih Američkih Država (SAD) iz Vijeća za ljudska prava Ujedinjenih naroda (UNHRC) i rekao da Washington neće obnoviti financiranje UN-ove agencije koja pomaže palestinskim izbjeglicama.
Trump je potpisao izvršnu naredbu 4. februara, neposredno prije sastanka s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom, čija je zemlja dugo optuživala i UNHRC i Agenciju za pomoć palestinskim izbjeglicama na Bliskom istoku (UNRWA) za pristranost protiv Izraela i antisemitizam.
Izvršna naredba navodi da su Sjedinjene Države pomogle u osnivanju Ujedinjenih naroda nakon Drugog svjetskog rata kako bi spriječile buduće globalne sukobe i promicale međunarodni mir i sigurnost. No, neke UN-ove agencije "odmakle su se od ove misije i umjesto toga djeluju suprotno interesima Sjedinjenih Država dok napadaju naše saveznike i propagiraju antisemitizam", navodi se u naredbi.
Prema naredbi, UNRWA je navodno infiltrirana članovima grupa koje su dugo označene kao strane terorističke organizacije, dok je UNHRC štitio kršitelje ljudskih prava dopuštajući im da koriste organizaciju kako bi se zaštitili od nadzora.
Izvršna naredba također navodi da će Sjedinjene Države preispitati svoje sudjelovanje u Organizaciji Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO).
Naredba navodi da UNESCO nije uspio provesti reforme, kontinuirano je izražavao negativan stav prema Izraelu tokom posljednjeg desetljeća i nije uspio riješiti zabrinutosti zbog rastućih dugova.
Naredba je također postavila široku reviziju američkog financiranja multilateralnih organizacija koja treba biti dovršena u roku od 180 dana. Revizija će djelomično odrediti koje organizacije, konvencije i ugovori "su suprotni interesima Sjedinjenih Država" i mogu li se reformirati.
Trump je također povukao Sjedinjene Države iz Vijeća za ljudska prava tokom svog prvog mandata. Američka ambasadorica pri UN-u u to vrijeme, Nikki Haley, optužila je Vijeće za "hroničnu pristranost protiv Izraela" i ukazala na ono što je nazvala kršiteljima ljudskih prava među njegovim članovima.
Predsjednik Joe Biden obnovio je podršku 47-članom UNHRC-u, ali je u septembru najavio da se Sjedinjene Države neće kandidirati za drugi uzastopni mandat.
Aktivnosti Vijeća uključuju pregled stanja ljudskih prava u zemljama i konkretne optužbe za kršenja prava.
UNRWA trenutno pruža humanitarnu pomoć mnogima od 1,9 miliona ljudi raseljenih ratom u Gazi, a preživljavanje ovisi o njihovim isporukama.
Američko financiranje UNRWA obustavljeno je u januaru 2024. godine od strane Bidena nakon što je Izrael optužio 12 njenih zaposlenika za umiješanost u napad Hamasa 7. oktobra 2023. godine.
Niz istraga pronašao je neke "probleme vezane za neutralnost" u UNRWA-i, ali nije pronašao dokaze za glavne optužbe Izraela, a većina drugih donatora koji su također obustavili financiranje obnovili su svoju financijsku podršku.
Trump je rekao da će, na temelju "velikog potencijala" UN-a, Sjedinjene Države "nastaviti sarađivati s njim", ali je dodao da bi primarna svrha Ujedinjenih naroda trebala biti rješavanje sukoba.
Glasnogovornik generalnog sekretara UN-a Antonija Guterresa rekao je da je Guterres neumorno radio na provođenju mnogih reformi i povećanju efikasnosti i inovacija.
Stephane Dujarric je dodao da je podrška SAD-a Ujedinjenim narodima spasila bezbroj života i unaprijedila globalnu sigurnost.
"Generalni sekretar se raduje nastavku svoje produktivne saradnje s predsjednikom Trumpom i američkom vladom kako bi ojačali taj odnos u današnjem turbulentnom svijetu", rekao je Dujarric.
Uz izvještavanje Reutersa i AP-a