Mještani Svetog Stefana su protestovali ispred Opštine Budva 2. aprila zbog, kako su naveli, netransparentnog dogovora Vlade premijera Milojka Spajića sa zakupcem hotela Sveti Stefan, koji je već četvrtu godinu zatvoren.
Dogovor predviđa, kako navode, da hotel bude otvoren ove sezone, dok bi međusobne tužbe države i zakupca hotela - firme Adriatic properties - bile "u šestomjesečnom stanju mirovanja".
U tom periodu bi se postigao sporazum i izašlo iz arbitražnog postupka, navode organizatori protesta.
A do suda su država i zakupac stigli nakon što je prije četiri godine kompanija Adriatic Properties zatvorila zakupljene hotele Sveti Stefan i Miločer, te obustavila gradnju novog hotela Kraljičina plaža.
To je bila reakcija na proteste kojima su mještani i lokalna vlast 2021. porušili kapije na zakupljenim hotelskim plažama Adriatika zahtijevajući bezuslovan pristup.
Nakon toga su država i zakupac pokrenuli međusobne tužbe pred međunarodnim sudom.
Vlada se nije zvanično oglašavala povodom tvrdnji da su sa kompanijom Adriatic Properties vlasnika Petrosa Statisa postigli dogovor.
Mještani Svetog Stefana pak navode da je nacrt sporazma sa zakupcem označen kao "interni" dokument.
"Tražimo da nam se prije usvajanja dostavi sporazum na uvid, da ministar ekonomije Nik Đeljošaj objasni šta se to promijenilo u odnosu na prošlu godinu kada je najavio raskidanje ugovora sa zakupcem", kazala je mještanka Slobodanka Kentera.
Traže i da se sporazumom garantuju stavke ugovora o zakupu
Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj je u junu prošle godine na sastanku sa mještanima najavio raskid ugovora sa Adriatic Properties-om, navodeći da je zakupac prekršio ugovor i da ne izmiruje obaveze prema lokalnim i državnim preduzećima.
"To je bila još jedna u kontinuitetu obmana Vlade kad je riječ o Svetom Stefanu i zato sumnjamo da će ovaj dogovor opet biti na uštrb građana i njihove - državne imovine", kaže za RSE mještanin Blažo Rađenović.
On ne isključuje mogućnost da Vlada ponudi akcije Svetog Stefana na berzi, čime bi, kako kaže, država trajno izgubila taj neprocjenjivi resurs.
Hotel treba vratiti u stopostotno vlasništvo države, raskinuti štetni ugovor sa zakupcem i podnijeti krivične prijave protiv onih koji ne štite državni interes, smatra Rađenović.
Posredovao i Đoković
Da se pregovara o Svetom Stefanu, posredno je potvrdio dolazak srbijanskog tenisera Novaka Đokovića početkom februara u Crnu Goru. On se sreo sa premijerom Milojkom Spajićem s ciljem, kako je rekao, da pomogne da se Sveti Stefan otvori.
Đoković je od avgusta 2024. "globalni savjetnik za velnes" (Global Wellness Advisor) kompanije Aman, koja je bila hotelski operater Svetog Stefana.
On je od 2018. godine i počasni građanin Budve, a tu titulu mu je dodijelila lokalna skupština s obrazloženjem da je izabrao Sveti Stefan za svoju svadbu.
Ta povelja mu je uručena četiri godine kasnije, uz zahvalu za "podršku litijama i borbi za očuvanje srpskog naroda i srpske crkve u Crnoj Gori".
Sastanak kod premijera
U vrijeme protesta predsjednik Opštine Nikola Jovanović dobio je poziv od premijera Milojka Spajića da za dva sata dođe u Vladu na sastanak o Svetom Stefanu.
"Javni interes je broj jedan, nije dobro da Sveti Stefan stoji zatvoren, ja sam za to da se pronađe interes, poštujući obje strane. Mislim da je to moguće, Opština će biti konstruktivna", kazao je Jovanović.
Iz Vlade se još nisu oglasili povodom ovog sastanka.
Hoteli Sveti Stefan, Miločer i sada porušena Kraljičina plaža su 2007. izdati u dugoročan zakup grčkoj kompaniji Adriatic properties, u vrijeme kada je na vlasti bila Demokratska partije socijalista (DPS) Mila Đukanovića.
Nakon što je u avgustu 2020. DPS izgubio vlast, grupa mještana, predvođena lokalnim funkcionerima nove vlasti prosrpskog i proruskog Demokratskog fronta organizovala je nekoliko protesta protiv zakupca.
Uoči sezone 2021.godine nakon što su porušili ograde na hotelskim plažama Adriatic Properties je zatvorio hotele, jer više nisu mogli garantovati privatnost gostima.
Uslijedile su tužbe pred međunarodnim arbitražnim sudom u Londonu.
Država, koja ima većinsko vlasništvo u hotelima, tuži Adriatic Properties zbog štete nastale zatvaranjem hotela, a ta kompanija tuži državu tražeći odštetu koja se procjenjuje na oko 100 miliona eura.
Tužbe su sprojene u jedan postupak, čiji je glavni pretres zakazan za sredinu maja.