Studenti biciklisti iz Srbije, koji već danima voze na ruti "Tura do Strazbura: pedalama za istinu", stigli su uveče 15. aprila u Strazbur, gde ih je dočekala velika grupa ljudi.
Prostrt je i crveni tepih koji ih je čekao u svim gradovima u kojima su bili na putu za ovaj grad na istoku Francuske. Studenti su dočekani povicima "Pumpaj, pumpaj", a potom je otvoren i šampanjac.
Očekuje se da će 16. aprila krenuti u obilazak evropskih institucija.
Grupa od 80 studentkinja i studenata je iz Novog Sada put Strazbura krenula 3. aprila da bi se obratili nekim od "najvažnijih evropskih institucija" i da im ukažu na svoje zahteve, kao i na "istrajnost i posvećenost studenata u borbi za pravdu" u Srbiji.
Dnevno su vozili između 80 i 145 kilometara, dok su ukupno na tom putu prešli više od 1.300 kilometara.
Prošli su kroz Mađarsku, Slovačku, Austriju, Nemačku i na kraju stigli u Francusku, a u mestima kroz koje su prolazili organizovani su svečani dočeci.
U fokusu zahteva studenata koji duže od četiri meseca blokiraju fakultete u Srbiji jeste utvrđivanje krivične i političke odgovornosti za pogibiju 16 osoba u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, 1. novembra 2024.
Objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji stanične zgrade ključni je zahtev koji su studenti postavili pred institucije Srbije.
Predstavnici vlasti od decembra 2024. tvrde da je kompletna dokumentacija objavljena na sajtu Vlade i tužilaštva u Novom Sadu. Potom su, pod pritiskom javnosti, u više navrata izlazili sa objavom novih dokumenata.
Još dva zahteva studenata adresirana su na pravosudne organe: sankcionisanje napadača na učesnike protesta u više desetina incidenata, kao i obustava krivičnih postupaka protiv demonstranata koje je policija hapsila.
Tražili su i da izdvajanje novca za visoko obrazovanje bude uvećano za 20 odsto.
Vlast tvrdi da su svi zahtevi studenata ispunjeni pozivajući ih da otvore fakultete, dok akademci saopštavaju da nisu, te da nastavljaju blokade.
Studenti u blokadi su 4. aprila izneli i peti zahtev, kojim traže istragu incidenta koji se dogodio na protestu u Beogradu 15. marta, kada su se okupljeni u Ulici kralja Milana u Beogradu naglo razbežali sa kolovoza pred naletom, kako opisuju, jakih i neobičnih zvukova i vibracija.
Za sada nema zvaničnih informacija šta je izazvalo takvu reakciju, a vlasti su odbacile optužbu da je korišćen zvučni top.
Studenti su potom objavili i svoj šesti zahtev kojim traže smenu onih koje smatraju odgovornim za posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića povređenima u požaru u klubu u Kočanima u Severnoj Makedoniji.
Neki od pacijenata koji su teško povređeni prevezeni su na lečenje u Beograd i smešteni na odeljenje za intenzivnu negu Urgentnog centra Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, gde ih je Vučić zajedno sa medijskim ekipama obišao 17. marta.
Iza studentskih zahteva su, uz građane koje mesecima okupljaju na protestima, stali su i pojedini profesori univerziteta, prosvetni radnici, poljoprivrednici, advokati, glumci.
Demonstracije su postale simbol šireg nezadovoljstva vladavinom prava u zemlji uz pitanje da li su do nesreće u Novom Sadu doveli nemar i korupcija sistema.