Studenti biciklisti koji su krenuli iz Srbije za Strazbur stigli su u petak u Minhen gde su na Odeonsplacu svečano dočekani.
Grupa od 80 studentkinja i studenata je put Strazbura krenula 3. aprila da bi se obratili nekim od "najvažnijih evropskih institucija" i da im ukažu na svoje zahteve, kao i na "istrajnost i posvećenost studenata u borbi za pravdu" u Srbiji.
Na tom putu preći će više od 1.300 kilometara, za šta će im, kako su rekli, biti potrebno od 12 do 13 dana.
U Minhenu ih je dočekao veliki broj građana među kojima su i državljani Srbije koji žive u Nemačkoj sa transparentima "Računajte za nas".
Na Odeonsplacu održano je 16 minuta tišine u znak sećanja na 16 žrtava pada betonske nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom sadu 1. novembra prošle godine.
Studentima se obratio predstavnik gradonačelnika Minhena koji je rekao da njihovi glasovi ne smeju ostati ignorisani.
"Cela Nemačka i ceo Minhen podržavaju njihovu borbu za demokratiju", dodao je.
Studente je u Minhenu dočekao i vladika Srpske pravoslavne crkve Grigorije koji je za N1 rekao da su studenti iz Srbije "najjednostavnije rečeno avangarda ne samo za Srbiju, nego za celu Evropu".
"Srećan sam što mi možemo da ugostimo studente ovde u Minhenu, sutra u Augsburgu, Štutgartu u i gradu Karlsrue. Ako bismo mogli da budemo sa njima svaki sekund, to bi za nas bila velika čast. Ali i ovo, što imamo priliku da ih ugostimo velika je čast i velika radost", rekao je on.
Ključni zahtev studenata je utvrđivanje odgovornosti za stradanje 16 osoba u padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Iza studentskih zahteva su, uz građane koje mesecima okupljaju na protestima, stali profesori univerziteta, prosvetni radnici, poljoprivrednici, advokati, glumci...
Demonstracije su postale simbol šireg nezadovoljstva vladavinom prava u zemlji uz pitanje da li su do nesreće u Novom Sadu doveli nemar i korupcija sistema.