Građani koji u Srbiji protestuju tražeći odgovornost vlasti izloženi su represiji, ocenjeno je u izveštaju nevladine Koalicije Preugovor (PrEUgovor) o vladavini prava i ljudskim slobodama u sklopu reformi za članstvo u Evropskoj uniji (EU).
"Pritisak na neistomišljenike vlasti sve je veći. Zabrinjavajuća su hapšenja aktivista civilnog društva, od kojih su neki i krivično gonjeni, što dovodi u pitanje Ustavom garantovanu slobodu izražavanja", rekla je Jelena Pejić Nikić, iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) na predstavljanju izveštaja Preugovora 4. decembra u Beogradu.
Navela je da je taj trend u Srbiji u porastu od 2020. i da, kako je rekla, zabrinjava postupanje policije na aktuelnim protestima zbog pogibije 15 ljudi 1. novembra u Novom Sadu.
"Vidimo da su u borbu vlasti protiv aktivista uključene i službe bezbednosti, huliganske grupe i političari. Takve aktivnosti Evropska unija mora da osudi", ocenila je Jelena Pejić Nikić, iz Preugovora.
Članovi Koalicije Preugovor su sedam nevladinih organizacija iz Srbije koje su okupljene u Nacionalnom konventu o Evropskoj uniji, grupaciji civilnog sektora za podršku članstvu u EU.
'Uspostaviti operativnu nezavisnost policije'
U izveštaju Preugovora za period od maja do oktobra 2024. navodi se da bi jedan od prioriteta reformi na putu ka EU trebalo da bude uspostavljanje operativne nezavisnosti policije i pravosuđqa.
"Bez suzbijanja sistemske korupcije i uspostavljanja osnovnih ljudskih prava Srbija ne može da razmišla o ulasku u Evropsku uniju", rekla je Miša Bojović iz organizacije Transparentnost Srbija (TS).
Srbija je od marta 2012. kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. U sklopu reformi koje traži Brisel su i nezavisnost tužilaštva i sudstva kroz donošenje adekvatnih zakona.
Miša Bojović naglasila je da bi ključnu ulogu u tome trebalo da ima skupština.
"Vidimo tendenciju da se u potpunosti urušava funkcija parlamenta jer je postao institucija koja samo potvrđuje odluke Vlade. Tamo više nema rasprave o društveno najvažnijim pitanjima", rekla je Bojović.
Koalicija Preugovor je kao ključni problem u sprovođenju reformske agende Srbije navela to što, kako piše u njenom izveštaju, vlast ne konsultuje civilni sektor pri usvajanju najvažnijih akata, kao što su izmene krivičnog zakonika i zakon o policiji.
"Apelujem na Evropsku uniju da ne žrtvuje ljudska prava u Srbiji u zamenu za litijum i priznanje Kosova. Šta god Brisel da priča, mi treba da se pobrinemo da loši zakoni ne prođu", rekla je Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra (AŽC).
Normalizacija odnosa Srbije i Kosova, koje je 2008. proglasilo nezavisnost od Srbije, jedan je od uslova Brisela za prijem Srbije u članstvo Evropske unije.
Beograd je u julu sa EU potpisao memorandum o strateškom partnerstvu u održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima. Građani Srbije poslednjih nekoliko godina protestuju protiv projekta vlasti za iskopavanje litijuma na zapadu zemlje.