Članovi akademske zajednice Srbije osudili su postupanje policije prema građanima i privođenje onih koji su na legalan i legitiman način koristili svoje Ustavom zagarantovano pravo na mišljenje i okupljanje, navodi se u saopštenju od 21. novembra.
Profesori i naučni radnici zahtevaju od predstavnika izvršne i sudske vlasti i tužilaštva da postupaju "u skladu sa zakonom i opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava, te da naročito vode računa o poštovanju odredaba Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i standardima postavljenim u praksi Evropskog suda za ljudska prava".
Među 80 potpisnika ovog zahteva su profesori beogradskog Filozofskog fakulteta, Fakulteta političkih nauka, Fakulteta medicinskih nauka, Pravnog fakulteta, Građevinskog i Ekonomskog fakulteta, kao i saradnici više naučnih instituta.
"Upotreba sile prema ljudima koji mirnim okupljanjima izražavaju svoje neslaganje sa odlukama lokalnih i republičkih vlasti u Beogradu i Novom Sadu, predstavlja grubo kršenje zakona i zanemarivanje civilizacijskih načela poštovanja osnovnih ljudskih prava", naveli su u saopštenju.
U Novom Sadu uhapšen je javnosti nepoznat broj osoba, tokom i nakon protesta održanom 5. novembra, na kojem su građani, uz opozicione političare i građane, tražili odgovornost za smrt 15 ljudi u pada nadstrešnice na glavnoj železničkoj stanici u tom gradu. Dvoje teško povređenih u padu nadstrešnice i dalje je u kritičnom stanju i lekari se bore za njihov život.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je demonstrante, koji danima protestuju zahtevajući procesuiranje odgovornih za tragediju u Novom Sadu, nazvao siledžijama i nasilnicima, i poručio građanima da se uzdaju u rad državnih organa.
On se video porukom na svom Instagram nalogu oglasio 21. novembra, u danu kada su opozicioni poslanici i aktivisti treći dan zaredom organizovali blokadu ulaza u zgradu Višeg javnog tužilaštva i suda u Novom Sadu, koji su nadležni za istragu pada nadstrešnice.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je 21. novembra saopštilo da je uhapšeno 12 osoba osumnjičenih za nesreću, dok se za jednom traga. Među uhapšenima je i donedavni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić koji je podneo ostavku na tu funkciju nekoliko dana nakon urušavanja nadstrešnice.
U Beogradu policija je privodila i hapsila aktiviste i opozicione političare koji se protive rušenju Starog savskog mosta u Beogradu, i traže od organa vlasti da dostave dokumenta po kojima je most nebezbedan za saobraćaj.
Gradska vlast tvrdi da je most nebezbedan i da će na njegovom mestu biti izgrađena moderna saobraćajnica.
Sa druge strane, protivnici rušenja Starog savskog mosta ističu da se radi o netransparentnom projektu, te da most ima istorijski značaj za grad. Oni smatraju da Stari savski most treba da bude rekonstruisan.