Dostupni linkovi

Njemačka bi mogla zaustaviti Sjeverni tok 2 ako Rusija napadne Ukrajinu


Kompresorska stanica Slavyanskaya, početna tačka plinovoda Sjeverni tok 2
Kompresorska stanica Slavyanskaya, početna tačka plinovoda Sjeverni tok 2

Njemačka je u utorak signalizirala da bi mogli zaustaviti gasovod Sjeverni tok 2 iz Rusije ako Moskva napadne Ukrajinu.

Pojačavajući diplomatiju nakon što su prošle sedmice razgovori s Rusijom završili u pat poziciji, američki državni sekretar Antony Blinken posjetit će Kijev u srijedu prije nego što se uputi u Berlin kako bi s njemačkim, britanskim i francuskim dužnosnicima razgovarao o "zajedničkim naporima za odvraćanje daljnje ruske agresije protiv Ukrajine".

Kako je rastao strah od sukoba, Britanija je ove sedmice rekla da je počela opskrbljivati Ukrajinu protutenkovskim oružjem, kanadski ministar vanjskih poslova posjetio je Ukrajinu, a njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock održala je razgovore u Moskvi i Kijevu kako bi pokušala ublažiti napetosti.

Baerbock je upozorila da će Moskva trpjeti ako napadne svog susjeda, a kancelar Olaf Scholz je signalizirao da bi odgovor Berlina mogao uključivati zaustavljanje gasovoda Sjeverni tok 2 koji dovodi plin u Njemačku.

Sjeverni tok 2 čine dva kraka cjevovoda ukupnog kapaciteta 55 milijardi kubnih metara plina godišnje, a proteže se od ruske obale preko Baltičkog mora do Njemačke.

Upitan o gasovodu nakon sastanka sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom, Scholz je rekao da je "jasno da će se platiti visoka cijena i da će se o svemu morati razgovarati ako dođe do vojne intervencije u Ukrajini".

Scholz je ranije rekao da je Njemačka otvorena za sankcije u slučaju ruskog napada i da će sve biti na stolu. To bi uključivalo Sjeverni tok 2, koji je izgrađen, ali još nije dobio odobrenje za otvaranje.

Sjeverni tok 2 naišao je na oštro protivljenje Sjedinjenih Država i pojedinih evropskih zemalja koje smatraju da će ovaj gasovod učiniti Evropu previše ovisnom o ruskom plinu.

Prolazeći ispod Baltičkog mora, Sjeverni tok 2 udvostručit će moskovski izvoz plina u Njemačku, ali će također zaobići Ukrajinu, koja se za prihod oslanja na postojeće gasovode i koja bi bila teško pogođena gubitkom tranzitnih naknada.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je nakon sastanka s Baerbockom u utorak da će naftovod povećati europsku energetsku sigurnost kada bude otvoren, te da bi "pokušaji politiziranja ovog projekta" bili kontraproduktivni.

Rusija poriče planove za napad na Ukrajinu, ali kaže da bi mogla poduzeti neodređenu vojnu akciju ako se ne ispune njezini zahtjevi - uključujući obećanje NATO saveza da nikada neće prihvatiti Kijev.

Deseci hiljada ruskih vojnika ostaju u blizini ukrajinskih granica, a Moskva je također poslala vojnike i vojnu opremu u Bjelorusiju ove sedmice u pripremi za vježbe sa svojim bliskim saveznikom koje su izazvale dodatnu zabrinutost na Zapadu.

Napetosti su dovele do pada ruske rublje u odnosu na američki dolar, a ruske dionice su pale.

Stoltenberg je u Berlinu rekao da je pozvao saveznike u NATO-u i Rusiju na daljnji niz sastanaka u Vijeću NATO-Rusija kako bi razgovarali o načinima poboljšanja sigurnosne situacije, nakon neuspješnog prvog kruga razgovora.

“Saveznici NATO-a su spremni razgovarati o konkretnim prijedlozima o tome kako smanjiti rizike i poboljšati transparentnost u vezi s vojnim aktivnostima te kako smanjiti svemirske i cyber prijetnje", rekao je Stoltenberg na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Scholzom.

"Također smo spremni nastaviti razmjenu brifinga o vježbama i našoj nuklearnoj politici."

Iako se Zapad okuplja iza Ukrajine, bivša sovjetska republika nije članica NATO-a i nema ugovorne obveze da je brani.

Američki predsjednik Joe Biden odbacio je slanje američkih vojnika u Ukrajinu kako bi se borili protiv ruskih vojnika.

Nakon prošlosedmičnih razgovora s Rusijom, koji nisu doveli do pomaka, Blinken će se u srijedu u Kijevu sastati s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i ministrom vanjskih poslova Dmytrom Kulebom, priopćio je američki State Department.

"Sjedinjene Države ne žele sukob. Mi želimo mir", rekao je novinarima visoki dužnosnik američkog State Departmenta.

"(Ruski) predsjednik (Vladimir) Putin ima moć da poduzme korake za deeskalaciju ove krize kako bi Sjedinjene Države i Rusija mogle nastaviti odnos koji se ne temelji na neprijateljstvu ili krizi", rekao je dužnosnik.

Blinken je u utorak razgovarao s Lavrovom i pozvao na deeskalaciju, zasebno je priopćio State Department. Visoki dužnosnik rekao je kako su njih dvoje u pozivu odlučili da bi bilo korisno da se osobno sretnu.

U posjetu Ukrajini u srijedu, kanadska ministrica vanjskih poslova Melanie Joly rekla je da će Ottawa u odgovarajuće vrijeme donijeti odluku o isporuci vojne opreme Ukrajini.

Još jedan rat u Ukrajini?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:05:22 0:00
Izvor: Reuters
XS
SM
MD
LG