"Oprezno!!! Narod i studenti se nalaze između NVO čekića i SNS nakovnja", jedna je od poruka sa Telegram kanala ispisana trećeg meseca maratonskih protesta u Srbiji, koji su najpre pokrenuli studenti svih državnih univerziteta, a nakon novosadske tragedije.
Poruku u kojoj studente smešta negde između uticaja nevladinih organizacija i pritiska vladajuće Srpske napredne stranke, je ispisao Dejan Berić, koga na Telegramu prati više od 100.000 pratilaca, i to krajem januara 2025.
Pratioce je upozoravao da ne budu "nesvesni i nesložni", kao i da umesto simbola protesta "krvave šake", ističu tradicionalni srpski pozdrav - tri prsta.
Treba pomenuti da se oba simbola često pojavljuju među učesnicima protesta.
Berić se priključio ruskim separatistima u istočnoj Ukrajini (regija Donbas) i on se do 2017. u javnim nastupima predstavljao kao snajperista.
Na svom telegram kanalu navodi da je u Rusiji, ali ne otkriva tačnu lokaciju i ona se iz snimaka koje objavljuje ne može utvrditi.
Više javno tužilaštvo u Beogradu vodi postupak protiv Berića zbog učestvovanja u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi, što je krivično delo u Srbiji.
Njegov Telegram kanal ima više od 113.000 pratilaca, čime se svrstao među kanale sa najviše posetilaca na srpskom jeziku.
Berić nije bio jedini jer su se objave sa studentskih protesta i blokada proširile se srpskim Telegram kanalima koji već duže vreme važe za one koji propagiraju desničarku i nacionalističku politiku i koji su naklonjeni Rusiji.
Radio Slobodna Evropa (RSE) analizirao je objave na preko 250 takvih Telegram kanala u poslednjih pet meseci, nakon pogibije 16 ljudi u obrušavanju nadstrešnice na nedavno rekonstruisanoj Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Reč je o periodu od 1. novembra 2024. godine do kraja marta ove godine.
Kako se pisalo o studentima?
Prema analizi forenzičkog tima RSE o višemesečnim blokadama koje se u Srbiji orgnaizuju pisalo se u 609 objava. Reč blokada najviše se pominjala na kanalu "Vaseljenske televizije" (99), zatim "Evroazije" (48) i kanalu "Nacionalna ofanziva" (43).
Najviše objava o blokadama zabeleženo je 27. januara (53) i 1. februara (21).
Tokom 27. januara, studenti su na 24 sata blokirali Autokomandu, jednu od glavnih beogradskih saobraćajnica, dok su 1. februara blokirana tri mosta preko Dunava u Novom Sadu.
Međutim, pojedini nalozi kritički su isticali incidente koji su pratili proteste, poput upada grupe studenata na Svetosavsku akademiju u Novom Sadu.
"Na jednoj instagram stranici organizatora blokada na odvratan način se vređa Sveti Sava", navodi se na jednom od kanala – Istočna budućnost.
Posebno su isticani hrišćanski simboli, poput slavskog kolača na blokadama.
Ovakvu objavu 27. januara imao je kanal „Сербия — LIVE 🇷🇸 ⚡️Новости“
Milioni pratili objave o blokadama
Objave od 27. januara imale su domet (reach) od 5,5 miliona korisnika Telegrama.
Drugi najveći domet objava o blokadama zabeležen je 29. januara sa oko 3,6 miliona.
Tako se tokom 29. januara Telegramom proširila objava na kanalu "Vaseljenske televizije" kako "pripadnici NVO mole EU da nasilno demokratizuje Srbiju".
Ova objava usledila je nako što se grupa pisaca, profesora i novinara 28. januara obratila zvaničnicima Evropske unije pozivajući ih da uskrate podršku predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Objava "Vaseljenskih" u kojoj se kritikuje ovaj potez istog dana podeljena je u još najmanje tri grupe – Rusija u srcu, Nacionalna ofanziva i Republika Srpska.
Podrška studentima sa desnice
U preko 1.800 objava u kojima se pominje reč studenti prednjače tri kanala "Evroazija" na kojima je objavljeno više od 380 postova, "Kajzer Soze" gde je u skoro 190 postova diskutovano o studentima kao i "Vaseljenska" gde se o njima pisalo u skoro 170 objava.
"Evroazija", desničarski kanal sa preko 11.000 pratilaca kreiran je 1. februara 2021. godine i do aprila ove godine ima preko 55.000 objava. Nije poznato ko stoji iza profila. Za sebe kažu da "što drugi šapuću, oni pišu naglas."
Objave sa kanala "Evroazija" najčešće su citirali i na svoje kanale prenosili drugi kanali poput "Ми снага народа проф. др Бранимир Несторовић", zatim kanal "Code 17" sa više od 19.000 pratilaca, kao i "Istočni front" i drugi, pokazuje TGStat - kataloga kanala i Telegram grupa koji daje uvid u njihove analitičke podatke i pruža mogućnost monitoringa.
"Evroazija" je tokom poslednjih pet meseci pozitivno pisala o studentskom pokretu, pokazuje analiza više od 380 objava na ovom kanalu koju su uz pomoć alata "Sensika" obavili novinari RSE.
Ovaj alat se koristi za analizu i monitoring onlajn medija i društvenih mreža.
"Evroazija" je pratila studentske šetnje kroz Srbiju, izveštavala o protestima i podržavala studentske akcije.
Međutim, izuzetno su kritični prema bilo kojoj drugoj organizaciji, opciji, koja nije isključivo studentska.
Kritični su bili i prema opoziciji.
"Dok studenti guraju protest, impotentna opozicija hoće prelaznu vladu koju traže od međunarodnog faktora", navedeno je objavom kanala "Evroazija" od 25. februara 2025. godine.
Propraćena su i dešavanja u Skupštini Srbije 9. marta, kada je opozicija upalila baklje u skupštinskoj sali u pokušaju da onemogući rad predstavničkog tela.
Kako se navodi u objavama Euroazije, "u pitanju je očajnički pokušaj skretanja pažnje na sebe, kao i da se radi o radikalskim metodama".
Ko piše negativno o studentskom protestu?
Među velikim brojem naloga koji su o studentskim akcijama objavljivali osnovne informacije, izričito kritičke bile su objave "Vaseljenske televizije".
"Jedini nezavisni patriotski portal u Srbiji", kako za sebe navode u opisu Telegram kanala, kreiran je u januaru 2024. godine.
Sajt Vaseljenska.net nije upisan u Registar medija koji vodi Agencija za privredne registre (APR), kao ni u Registar pružalaca medijskih usluga koji vodi Regulatorno telo za elektronske medije (REM).
Zakon o javnom informisanju i medijima u Srbiji definiše da mediji moraju biti upisani u registar medija koji vodi Agencija za privredne registre, odnosno REM.
Kako je RSE ranije pisao, identitet vlasnika domena portala Vaseljenska.net je sakriven.
Studentske blokade su za kanal "Vaseljenskih" bile nasilne i opasne.
Takođe, prema jednoj od objava na adresu portala "Vaseljenska" navodno je stiglo pismo "ogorčenog studenta zbog načina na koji se njegovi vršnjaci koriste u političke svrhe".
Student nije potpisan, ne navodi se ni na kom fakultetu studira.
Ko podržava studentske proteste?
Stranica "Bunt je stanje duha" dala je podršku studentskom pokretu uz insistiranje na njihovim "patriotskim osećanjima".
Najveći broj objava bio je uoči akcije od 24. marta kada je obeležen dan početka NATO bombardovanja nekadašnje Savezne Republike Jugoslavije kod bivšeg vojnog Generalštaba u centru Beograda.
"Bunt je stanje duha" prati preko 88.000 građana na Telegramu, a kanal je pokrenut 2020. godine.
Prema podacima TGStata, ova grupa najčešće pominje sadržaj kanala "Bunker" dok je najčešće puta pomenuta (@) od strane kanala "Сербский Вестник" koji objavljuje sadržaj na ruskom jeziku na temu Srbije i Balkana.
Da li se u Srbiji dešava 'obojena revolucija'?
Da se u Srbiji ne radi o autentičnom studentskom pokretu, već da je u pitanju "obojena revolucija" iza koje se kriju prozapadne vlade tvrdili su od samog početka sa kanala "Vaseljenske televizije".
Narativ da studentski protesti nisu autentičan pokret, već da se radi o manjini koja je instruisana od strane Zapadnih zemalja pojavio se na kanalu krajem novembra.
Ovakve poruke najčešće su slali narodni poslanici Pokreta socijalista, patija vlasti na čijem je čelu nekašnji ministar, ali takođe i bivši šef Bezbednosno-informatinve agencije, koji je i blizak Moskvi Aleksandar Vuliln, a one su stizale i iz pojedinih Ruskih medija koje je Vaseljenska prenosila.
Terminom "obojena revolucija" označavaju se politički prevrati slični onima u Ukrajini iz protekle dve decenije.
U najskorijim objavama, "Vaseljenska" prenosi kako se obojena revolucija proširila i na Severnu Makedoniju.
Na taj način se objašnjavaju protesti građana nakon požara u diskoteci u Končanima, gradu na istoku Severne Makedonije, u kojem je u požaru poginulo 59 ljudi.
"Važno je da prorusko raspoloženje Srbije sprečava da ovo postane još jedna obojena revolucija", navodi se na Telegram kanalu Dejana Berića krajem decembra 2024. godine.
Kanal Evroazija ne podržava narativ o "obojenim revolucijama". Kako navode u jednom od postova "Nema u Srbiji ni obojenih ni crnih ni belih revolucija, imamo uzurpaciju vlasti i državni udar u Skupštini".
Istovremeno traže i aktivniju podršku Rusije.
Prema analizi RSE najveći broj objava u kojima se pominje obojena revolucijabio je na kanalima "Vaseljenska" (26), "Evroazija" (25) i Dejan Berić (22).
Najveći potencijalni doseg (reach) od 316.000 pregleda reč "obojena revolucija" beleži 22. decembra na svim analiziranim kanalima, pokazuje alat Sensika.
Tokom 22. decembra studenti su organizovali jedan od većih protesta na Slaviji, u Beogradu.
Telegram i "ruske veze"
Od početka ruske invazije na Ukrajinu broj Telegram kanala na srpskom jeziku koji svakodnevno distribuiraju dezinformacije, neproverene informacije i proruski propagandni sadržaji sa ratišta u Ukrajini raste.
Društvenu mrežu Telegram su 2013. godine osnovala ruska braća Nikolaj i Pavel Durov. Aplikacija za razmenu poruka je 2021. imala pola miliona aktivnih korisnika, a porast je doživela nakon što su vodeće društvene mreže, poput Fejsbuka, Tvitera ili Jutjuba, počele da vode restriktivniju politiku spram širenja dezinformacija i govora mržnje.
Time je Telegram, koji nema tu vrstu ograničenja, postao utičište za ekstremističke grupe – od neonacističkih do islamističkih organizacija – ali i za različite teoretičare zavera.
Mreža je na osnovu brojnih istraživanja ocenjena kao platforma na kojoj je olakšano širenje dezinformacija kao i nelegalne radnje.
Osim povezivanja brojnih kanala sa ruskom državom i organizovanim širenjem propagande Kremlja, mreža je tokom više godina bila mesto gde se nalazi nelegalan sadržaj u rasponu od ekstremnih seksualnih slika, dezinformacija i usluga za kupovinu droge.
Pavel Durov uhapšen je u avgustu 2024. u Francuskoj zbog sumnje da nije po pravilima uređivao aplikaciju za razmenu poruka na kojima su bili i kanali iza kojih stoje grupe kriminalaca.
Durov je tada negirao da u ranijem periodu nije sarađivao sa organima za sprovođenje zakona u vezi sa trgovinom drogom, sadržajem o seksualnom zlostavljanju dece i prevarom.
Od hapšenja Durova, Telegram je u mnogo segmenata promenio način rada. Između ostalog se pridružio programu Internet Watch Foundation, čiji je cilj da pomogne u pronalaženju, uklanjanju i prijavi sadržaja o seksualnom zlostavljanju dece koji se deli na mreži.
Iz komanije je najavljeno da će IP adrese i brojevi telefona onih koji krše pravila biti predati policiji u skladu sa zakonima. Počeo je i sa objavljivanjem izveštaja o tome koliko je sadržaja uklonjeno što ranije nije bio slučaj.
Ekspanzija kanala sa proruskim sadržajem u Srbiji nije smanjena.