Nezakonito usvojenje novorođenčeta za 5.000 eura u kojem je posredovala udomiteljica djece bez roditeljskog staranja i sa paragrafom notara, slučaj je koji je otkrilo Tužilaštvo za gonjenje organizovanog kriminala. Jesu li zakazale socijalne institucije i štiti li zakon dovoljno djecu?
Početkom marta objavljeno je da je Tužilaštvo za krivično gonjenje organizovanog kriminala i korupcije u Sjevernoj Makedoniji otvorilo istragu o nezakonitom usvajanju novorođenčeta uz posredovanje udomitelja.
Prema onome što se može vidjeti na web stranici posebno kreiranoj za zainteresirane udomitelje, između ostalih dokumenata koje osobe koje žele udomiti dijete treba da imaju, je i uvjerenje o nekažnjavanju za sebe i sve punoljetne članove svoje porodice.
Za maloljetne članove porodice centar za socijalni rad daje potvrdu da li su djeca evidentirana kao djeca u riziku ili djeca počinioci krivičnih djela i prekršaja.
"Jedan od kriterijuma je: 'da (udomitelj) nije osuđivan za krivično djelo sa kaznom zatvora dužom od šest mjeseci' (član 122. stav 6.). Ako je lice steklo status udomitelja, mora jednom godišnje nadležnom Centru za socijalni rad obnoviti potrebnu dokumentaciju i na taj način se mogu utvrditi promjene u ispunjenosti kriterijuma", kažu u Ministarstvu za socijalnu politiku, demografiju i mlade.
Za udomljeno dijete država udomitelju plaća skoro 20.000 denara (oko 325 eura), a iznos se umanjuje za oko 2.500 denara (oko 40 eura) ako je udomio dvoje ili više djece. Na primjer, ako porodica primi petoro djece, od države će dobijati 65.000 denara (oko 1.050 eura) mjesečno.
U Prvoj dečjoj ambasadi "Megjaši" šokirani su slučajem i kažu da institucije, kao u ovom slučaju, ne vrše nadzor nad udomiteljskom porodicom, ali i socijalnom porodicom iz koje je novorođenče dato. Nedostaje strogi nadzor nad roditeljskim pravima, nadzor od strane Centra za socijalni rad, kaže Dragi Zmijanac iz ove ambasade.
"Ove porodice moraju se educirati kako mogu da prežive jer je sedmoro djece danas jako teško odgajati i zato Centar za socijalni rad mora imati uvid. Podvođenje roditelja i iskorišćavanje njihove teške socijalne i ekonomske situacije ukazuju na to da, ne samo da su tanjivi, mogu da budu involvirani u mrežu organizovanog kriminala i trgovine djecom kao što je i u ovom slučaju", navodi Zmijanac.
Udomljavala djecu 20 godina
Iz Ministarstva socijalne politike, demografije i omladine za Radio Slobodna Evropa (RSE) otkviraju da je osumnjičena udomiteljica kod njih bila registrovana 20 godina.
"U periodu kada je udomiteljstvo bilo u nadležnosti Centra za socijalni rad Skoplje, naznačeni udomitelj je bio registrovan kao takav oko 20 godina. Što se tiče djece koji su bili pod staranjem navedenog udomitelja, obavještavamo vas da je po tome hitno postupljeno i ona su zbrinuta u drugim udomiteljskim porodicama", navode iz Ministarstva.
Ne znaju da li je ista žena možda ranije posredovala u trgovini djecom, ali kažu da su zbog ovog slučaja uputili vanrednu inspekciju nadležnim institucijama, a to je Dom "11. oktobar" pod kojim djeluje Centar za podršku udomiteljskim porodicama i Centru za socijalni rad - Skoplje.
"Kod navedenog udomitelja nisu konstatovane nikakve zabilješke, sumnje ili nepravilnosti pri izvršavanju udomiteljske funkcije", kažu u Ministarstvu.
Tužilaštvo istražuje prodaju novorođenčeta
Tužilaštvo radi na istrazi, kratak je odgovor koji je RSE dobio na nekoliko pitanja vezanih za posljednji slučaj trgovine djecom. Kažu da jedino što mogu reći je to da je slučaj prijavila majka.
"Majka je prijavila slučaj nakon što je tražila da joj se vrati novorođenče, ali je 'otac' koji je uzeo dijete to odbio uraditi.
Riječ je o specifičnom slučaju u kojem je bračni par "kupio" nerođeno dijete za 5.000 eura.
Uz pomoć žene koja je prijavljena u socijalnoj službi kao udomitelj bjece bez doma, pronašli su trudnicu od koje su htjeli kupiti novorođenče.
Ona je već bila majka šestoro djece i živjela je siromašno, pa joj je "žena udomitelj" plaćala ginekološke preglede u Skoplju i Kumanovu i davala joj mjesečne troškove od oko 250 eura.
Dok je bila trudna, upoznala ju je i sa parom koji će za novac nezakonito usvojiti dijete.
"Nakon porođaja, par ju je odveo kod notara gdje je potpisala izjavu kojom je prvoosumnjičenog priznala kao oca novorođenčeta i dala ga na starateljstvo, dobrovoljno ga ostavivši na brigu, odgoj i izdržavanje. Osumnjičeni bračni par joj je odmah potom isplatio 4.000 eura", navodi se u saopštenju tužilaštva od 6. marta.
Kasnije, kada je tražila da joj se vrati dijete, prvoosumnjičeni je to odbio, nudeći joj još 1.000 eura navodeći da je potpisanom izjavom već odustala od njega djeteta, naveli su iz tužilaštva.
Nesuđeni otac i majka su sada u pritvoru.
U Ministarstvu za socijalna pitanja kažu da je žena, koja je rodila sedmo dijete, prijavljena u socijalnoj službi u postupku razvoda braka. Ona je razvedena pravosnažnom sudskom odlukom, a četvoro maloljetne djece je pravosnažnom sudskom odlukom povjereno ocu, gdje i danas borave. Za ostalo troje o kojima se brinula majka, uključujući i bebu, nisu otkrili gdje se sada nalaze.
Slučaj u BiH uzburkao javnost na Balkanu
Istraga protiv osmorice osumnjičenih za trgovinu ljudima, trgovinu djecom i zanemarivanje djece i dalje je u toku, nakon što je 25. februara u privatnoj kući u Brčkom pronađeno 31 dijete za koje vlasti sumnjaju da su njihove žrtve.
Uhapšene su i osobe koje su se predstavljale kao roditelji ili rođaci djece, a iz lokalnog tužilaštva potvrđuju da istražuju ulogu tih osoba u ovom slučaju.
Prema posljednjim podacima, utvrđen je identitet 19 djece koja su krajem februara pronađena u kući u Brčkom, na sjeveroistoku Bosne i Hercegovine, a za njih 12 nema pouzdanih informacija, saopšteno je 14. marta iz Tužilaštva Brčko distrikta.
Radi se o 23 djevojčice i osam dječaka od dvije do 12 godina. Utvrđeno je da su neki od njih rođeni u Italiji, Hrvatskoj, Španiji, Francuskoj i Bosni i Hercegovini.
Ostaje nepoznato kako su djeca završila u toj kući, koliko su tu ostala, čija su djeca i odakle su i da li je neko znao za ovu kuću, ali je ćutao.
Na pitanje novinara da li su djeca zlostavljana, tužilac je odgovorio da su dvije osobe u pritvoru.
"Da bi se odredio pritvor, mora postojati osnovana sumnja, a ovdje, barem je tako utvrdio sud – postoji osnovana sumnja u zanemarivanje i zlostavljanje", rekao je na konferenciji za novinare vršilac dužnosti glavnog tužioca Brčko distrikta Radmilo Ivanović.
Prema njegovim riječima, djeci je pružena njega i tretman koji su im bili potrebni, ali nisu imali adekvatne uslove za dugotraljni boravak.
I pored saznanja za ovu kuću u kojoj se nelegalno drže tuđa djeca, komšije nisu ništa prijavile, a incident je otkrila policija nakon što je dvanaestogodišnja djevojčica uspjela pobjeći i izjaviti da je tu protiv svoje volje i da je djece mnogo više.