Dostupni linkovi

U parlamentu Sjeverne Makedonije rasprava o sastavu nove vlade


Jedna od sjednica Sobranja
Jedna od sjednica Sobranja

U makedonskom parlamentu počela je rasprava o prijedlogu rekonstrukcije vladinog kabineta. Premijer Dimitar Kovačevski započeo je govor pred poslanicima izražavanjem saučešća za poginule u zemljotresima koji su pogodili Tursku i Siriju.

On je naveo da današnje odluke o rekonstrukciji vladinog kabineta nisu motivisane uskim stranačkim interesima nijedne stranke u Vladi.

"Za mene ove odluke nisu i ne smiju biti vezane za želje, motive i zahtjeve bilo kojeg stranačkog rukovodstva, te stoga odmah želim precizirati da danas svi donosimo odluku da li ćemo i kako ostati na jedinom putu državе."

"Hoćemo li ostati na putu napretka ili kako neki od unutrašnjih i eksternih negativnih faktora žele da zemlju gurnemo u novu krizu i nestabilnost", rekao je Kovačevski.

Njegov govor naišao je na glasne proteste opozicije. Poslanicima je poručio da za njega politika nije matematika, već principi i odgovornosti. Osim toga, Kovačevski je optužio opozicionih stranaka VMRO-DPMNE i Levicu da su "kočnica na evropskom putu zemlje".

On se zahvalio stranci Alternativa koja je napustila vladinu koaliciju, na dosadašnjoj saradnji i izrazio žaljenje što je ovu stranku napustila vladajuća većina. Premijer je u svom govoru najavio i provjeru svih zvaničnika.

Na dnevnom redu poslanika na 104. sjednici je prijedlog za razrješenje ministara zdravlja Bekima Salija iz stranke Alternativa, informacionog društva Admirima Alitija isto iz stranke Alternativa i ministra bez portfelja zaduženog za dijasporu Jemaila Chupija.

Prema vladinom prijedlogu, Krenar Loga iz Alijanse za Albance bi trebao biti izabran za ministra pravde, Fatmir Mejiti iz iste političke stranke za ministra zdravlja, zatim Azir Aliu za ministra informacionog društva i Kaya Shukova iz SDSM za ministra životne sredine.

Prethodno su ostavke dali ministri pravde Nikola Tupančevski iz političke stranke SDSM i ministar životne sredine Naser Nuredini iz najveće albanske političke stranke, DUI.

Rekonstrukcija vladinog kabineta predviđena je za četiri ministra i pet zamjenika ministara, a uslijedila je nakon pregovora o pristupanju Alijansi za Albance (AA) u vladinoj većini.

Za ulazak u vladu, Alijansa za Albance dobila je tri ministarstva: Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo pravde i Ministarstvo za informaciono društvo i upravu. Stranka će dobiti i mjesta zamjenika ministara za odbranu i poljoprivredu, kao i nekoliko direktorskih mjesta.

Ulazak stranke u Vladu dolazi u trenutku kada se moraju izvršiti ustavne izmjene, koje su uslov za nastavak pregovora sa Evropskom unijom.

Ulazak Alijanse za Albance (AA) u makedonsku Vladu neće povećati vladajuću većinu za onoliko koliko se očekivalo. AA ulazi u skupštinsku većinu sa osam poslanika, ali su najmanje tri poslanika iz Alternative izašla iz vladine koalicije i otišla u opoziciju.

Vladina koalicija SDSM, DUI i Alternativa do sada je brojala 64 poslanika u 120-članom parlamentu. Ulaskom Alijanse za Albance dobija se dodatnih osam poslanika, ali troje iz Alternative odlaze.

Sa proširenjem vladine koalicije, premijer Dimitar Kovačevski je očekivao stabilizaciju tanke većine u parlamentu. On najavljuje formiranje evropske koalicije za uključivanje Bugara u Ustav i odmrzavanje evropskih integracija, ali dvotrećinska većina za promjenu Ustava nije moguća bez glasova najveće opozicione stranke VMRO-DPMNE.

Alijansa za Albance je bila dio prve vlade koju je vodio Zaev sa dva ministarska mjesta, Suheil Fazliu kao ministar lokalne samouprave i Arben Taravari kao ministar zdravlja, koji je sada sadašnji gradonačelnik opštine Gostivar i novi lider Alijanse za Albance- stranke koja je napustila Vladu 2017. godine.

Tenzije između tadašnjeg premijera Zorana Zaeva i lidera Alijanse, Zijadina Sele počele su nakon što je tadašnji ministar zdravlja iz redova Alijanse napustio ministarsku funkciju i kandidovao se za gradonačelnika grada Gostivara.

XS
SM
MD
LG